نکسترو
در یك مطالعه بررسی شد

رابطه بین اعتیاد به تلفن همراه با میزان قانون گریزی جوانان

رابطه بین اعتیاد به تلفن همراه با میزان قانون گریزی جوانان

به گزارش نکسترو، در یک مطالعه پژوهشی جدید، محققان نشان داده اند که استفاده بیش ازحد از تلفن همراه و اعتیاد به این رفتار، می تواند علاوه بر هدف قرار دادن سلامت روانی - اجتماعی، موجبات قانون گریزی را هم در جوانان فراهم آورد.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، عصر حاضر، عصر انقلاب ارتباطات است و تکنولوژی های ارتباطی، دائم درحال نو شدن هستند. در این عصر نسلی شکل گرفته است که با مشخصاتی چون قابلیت استفاده بالاتر از اوقات فراغت و با طرز تفکر فعالی بیش از نسل قبلی شان مشخص می شوند. این نسل، نسل رسانه نام گذاری شده است، چونکه اعضای آن هر روز بیش ازیک چهارم زمان خودرا به رسانه ها اختصاص می دهند و رسانه، قسمتی از زندگی آنها است. بی گمان، یکی از این فنآوری های جدیدی که در دو دهه اخیر تأثیرات زیادی در زندگی ما داشته و تا حد زیادی سبک زندگی را تغییر داده، تلفن هم راه است که حدودا به همه جا راه یافته است.
بگفته پژوهشگران، فناوری تلفن همراه هرساله پیشرفت زیادی می کند و همه ساله مدلهای جدیدی از گوشیهای تلفن همراه توسط تولیدکنندگان مختلف وارد بازارها می شوند. این پیشرفت ها سبب شده است کاربران تلفن همراه بتوانند با تلفن خود فیلم ببینند، بازی های ویدئویی انجام دهند، به موسیقی گوش دهند و پرداختی های کالا و خدمات خودرا بپردازند، بدین سبب امروزه تلفن همراه، چیزی بسیار بیش از آنست که به چشم می آید. همین موضوع در کنار مزایایی که دارد، مشکلاتی را نیز در جوامع به وجود آورده است. برای مثال استفاده بیش ازحد از این ابزار ارتباطی مهم امروزی، می تواند زمینه وابستگی و اعتیاد بدان را بوجود آورد. چنین اعتیادی می تواند زمینه های امور دیگری نظیر قانون گریزی را نیز فراهم آورد.
این مساله باتوجه به اهمیت بالایی که دارد، مورد توجه تعدادی از محققان کشور از دانشگاه بوعلی سینا همدان، معاونت بهداشت، امداد و درمان فرماندهی انتظامی و مؤسسه آموزش عالی چرخ نیلوفری تبریز قرار گرفته تا پژوهشی را درباب آن انجام دهند. در این پژوهش رابطه مؤلفه های اعتیاد موبایلی با میزان سلامت روانی - اجتماعی و قانون گریزی جوانان مورد بررسی قرار گرفته است.
در این پژوهش کاربردی، ۳۹۵ نفر از دانشجویان دانشگاه آزاد تبریز بوسیله فراخوان اینترنتی بصورت در دسترس و آنلاین باتوجه به محدودیت تردد کرونا شرکت کرده و داده های مورد نیاز پژوهشگران را بوسیله پرسشنامه های اعتیاد به تلفن همراه، پرسشنامه سلامت روانی- اجتماعی و پرسشنامه قانون گریزی فراهم کردند.
نتایج تجزیه وتحلیل آماری این داده ها نشان می دهند که بین بالابودن ابعاد اعتیاد به تلفن همراه با میزان سلامت روانی - اجتماعی و قانون گریزی جوانان رابطه معناداری وجود دارد، بدان مدلول که با افزایش هر یک از ابعاد متغیر نامبرده، میزان سلامت روانی کاهش و قانون گریزی بالا رفته و موجب ایجاد مشکلات گوناگون در جامعه می شود.
سعید شریفی رهنمو، محقق مطالعات برنامه درسی دانشگاه بوعلی سینای همدان و همکارانش در این مطالعه می گویند: «بر اساس نتایج تحقیق ما، رابطه بین مؤلفه های ناتوانی در کنترل تمایل، احساس اضطراب و کمبود و بهبود خلق وخو در قانون گریزی افراد فوق مثبت بوده است. یعنی هرچه اعتیاد به تلفن همراه افزایش یابد، قانون گریزی دانشجویان هم بیشتر می شود و بالعکس».
آنها می افزایند: «در شرایطی که فرد، اعتیاد به تلفن همراه داشته باشد، احساس اجبار در چک کردن آن در موقعیت های مختلف خواهد داشت و این موقعیت ها ممکنست در مواقع رانندگی و در مکان هایی که استفاده از تلفن همراه ممنوع می باشد، باشد که نوعی قانون گریزی است و نتایج لطمه زا خواهد داشت. چنین استفاده بیش ازحدی از تلفن همراه بطور قطع موجب تنش روانی نیز خواهد شد».
در این تحقیق، باتوجه به یافته ها پیشنهاد شده است که دست اندرکاران آموزشی و تربیتی در راستای بهبود و ارتقای سلامت روان شناختی دانشجویان در راستای پیش گیری از رفتارهای پرخطر، به تقویت نقش متغیرهای مورد نظر در این مطالعه اهتمام ورزند و با برنامه ریزی، اتخاذ تصمیمات درست و فراهم کردن تمهیدات لازم در کنار آموزش، از اعتیاد بیشتر دانشجویان به گوشی همراه پیشگیری شود.
این یافته ها که بار دیگر بر اهمیت کنترل زمان و روش استفاده از تکنولوژی های روز بمنظور جلوگیری از اعتیاد و لطمه های مربوطه تاکید دارند، در فصل نامه «آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت ایران» انتشار یافته اند. این نشریه متعلق به انجمن علمی آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت ایران است.
منبع:

1401/06/11
09:49:30
5.0 / 5
586
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد