نکسترو
سلاجقه:

با کمک کوادکوپترهای بومی از محیط بانان حفاظت می کنیم

با کمک کوادکوپترهای بومی از محیط بانان حفاظت می کنیم

نکسترو: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، انعقاد قرارداد با شرکت های دانش بنیان و استفاده هرچه بیش از دوربین های مداربسته و کوادکوپترهای بومی سازی شده برای پایش مناطق طبیعی و حفظ و حراست از جان محیط بانان را از برنامه های اصلی این سازمان عنوان نمود.


علی سلاجقه در گفت و گو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، گفت: یکی از برنامه های در دستور کار سازمان حفاظت محیط زیست در دولت سیزدهم استفاده و توسعه هرچه بیشتر فناوری ها بمنظور جلوگیری از جانباختن ماموران یگان صیانت از محیط زیست یا همان محیط بانان است و در این جهت از کوادکوپترها و دوربین های ساخت داخل استفاده می نماییم.
کوادکوپتر نوعی مولتی روتور است. مولتی روتورها نوعی وسیله هستند که از تعداد موتور جهت ایجاد نیروی بالاروندگی استفاده می نمایند و بطور معمول توسط تعداد موتورهای آنها نامگذاری می شوند؛ همانند سینگل کوپتر (تک موتوره)، هلیکوپتر (بالگرد)، دوال کوپتر (دو موتوره)، تترا کوپتر (۳ موتوره) که متداول ترین نوع آن کوادکوپتر (۴ موتوره) است. نوعی از مولتی روتورها هستند که به پنتاکوپتر (۵ موتوره) و هگزاکوپتر (شش موتوره) و همین طور اوکتاکوپتر (نه موتوره) ساخته می شوند که هم اکنون متداول ترین و پرطرفدارترین مولتی روتوهای، کوادکوپتر هستند.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: سازمان حفاظت محیط زیست درصدد بستن قرارداد با شرکت های فناور و استفاده هرچه بیش از دوربین های مداربسته و کوادکوپترهای بومی سازی شده توسط شرکت های فناور برای حفظ و حراست از محیط زیست است.
وی، پایش و مانیتورینگ مناطق زیست محیطی، کاهش ارتباط چهره به چهره و حفظ جان محیط بانان را از مزایای استفاده از این تجهیزات دانش بنیان عنوان نمود و اضافه کرد: برمبنای قراردادهای منعقده با شرکت های فناور این تجهیزات روز به روز در مناطق مورد نیاز کشور توسعه خواهد یافت.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست با تأکید بر لزوم کوشش برای کوتاه کردن فرآیندها، اظهار داشت: سال ۱۴۰۱ علاوه بر تاکید بیشتر بر مباحث فناورانه و دانش بنیان، تجهیز پاسگاه های محیط بانی و پایش های زیست محیطی را با دقت بیشتر پیگیری خواهیم کرد و از تمام ظرفیت های فناورانه کشور بهره خواهیم برد.
سلاجقه با تأکید بر اینکه، نقش آفرینی شرکت های دانش بنیان و خلاق برای سازمان حفاظت محیط زیست بسیار حائز اهمیت می باشد، گفت: تلاش خواهیم کرد در برنامه هفتم توسعه از قابلیت های این شرکتها و پارک های علم و فناوری بصورت ویژه استفاده گردد.
محیط زیست مردم پایه، هوشمند و فناورانه
رییس سازمان حفاظت محیط زیست درباب ضرورت پشتیبانی از حوزه دانش بنیان کشورمان با اشاره به نامگذاری امسال از طرف رهبر معظم انقلاب تحت عنوان "تولید، دانش بنیان و اشتغالزایی"، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست نیز همسو با رهبر معظم انقلاب شعار امسال خودرا تحت عنوان «محیط زیست مردم پایه، هوشمند و فناورانه» انتخاب نموده است.
وی درباب این شعار محیط زیست اظهار داشت: عبارت "مردم پایه" برای مشارکت مردم جهت حفظ محیط زیست انتخاب شده و در اصل پنجاه قانون اساسی این مساله تاکید گردیده است و عبارت "هوشمند" و "فناورانه" هم از این جهت است که علم، دانش و شعور به هر حوزه ای وارد شده، تخریب محیط زیست نیز کم شده است.

استقبال از محصولات فناورانه دارای استاندارد توسط سازمان محیط زیست
معاون رئیس جمهور با بیان اینکه، خوشبختانه فعالیت شرکت های دانش بنیان و فناور بمنظور تولید تکنولوژیهای جدید و بومی سازی تجهیزات مورد نیاز کشور در طول سالهای قبل به شکل بهادار ای در بخش های مختلف شکل گرفته است، اشاره کرد: به طورحتم دانش بنیان ها می توانند مسائل و مشکلات موجود در زمینه محیط زیست کشور را مرتفع و ساماندهی کنند.
سلاجقه در پاسخ به این پرسش که سازمان صیانت از محیط زیست چه برنامه ای برای پشتیبانی از استفاده از تجهیزات و محصولات فناورانه و بومی سازی شده توسط حوزه دانش بنیان دارد نیز اظهار داشت: هر محصول دانش بنیانی که مهر استاندارد داشته باشد، توسط سازمان حفاظت محیط زیست و دستگاه های زیرمجموعه آن مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
وی با اشاره به وجود حدود ۴۳۰ شرکت دانش بنیان و فناور در زمینه محیط زیست اظهار داشت: در سازمان حفاظت محیط زیست با شناسایی شرکت های فناور و ایجاد بانک اطلاعاتی دانش بنیان های حوزه محیط زیست و با مذاکراتی که با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری داشته ایم، ایده ها و محصولات فناورانه شرکت های فناور در زمینه محیط زیست را در پارک پردیسان به مساحت ۲۷۰ هکتار بصورت پایلوت مورد ارزیابی قرار می دهیم.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: هم اکنون پارک پردیسان در زمینه محیط زیست طبیعی، مصرف و ذخیره انرژی، یک بستر مناسب برای انجام تحقیقات فناورانه شمرده می شود.
خاکپوش های مناسبی برای کنترل ریزگردها تولید شده است
رییس سازمان حفاظت محیط زیست همین طور درباب سرانجام تصمیم این سازمان برای بحث گرد و غبار و ریزگردها و استفاده از مالچ یا خاکپوش نیز اظهار داشت: دو اقدام بسیار مناسب در این عرصه انجام داده ایم. در این بخش از ظرفیت های داخلی بهره برده ایم یعنی از اندیشه، علم و دانش جوانان در دانشگاه های مختلف و شرکت های مختلف فناور بهره گیری شده است.
سلاجقه با اشاره به اینکه، خاکپوش های مالچ بیش از مشتقات نفتی است، اضافه کرد: با غربالگری های انجام شده دو خاکپوش بسیار مناسب جهت استفاده در مناطق گردوغبارخیز کشور انتخاب و آزمایشات میدانی مربوطه نیز در ارتباط با آن انجام شد.
وی اشاره کرد: زمان ماندگاری این خاکپوش ها بسیار عالی است ضمن این که این خاکپوش ها دوستدار محیط زیست محسوب می شوند و ما با کشورهای همسایه نیز مذاکره داشته ایم که امیدواریم هرچه سریعتر این ظرفیت با ارزش کشور وارد فاز تولید انبوه شود و بتوانیم از آن استفاده نمائیم.
سلاجقه در عین حال یکی دیگر از خاکپوش ها را جدا از خاکپوش های فوق الذکر جهت استفاده در مناطق گردوغبارخیز بسیار فوق العاده دانست و اضافه کرد: البته قیمت این خاکپوش با عنوان بیوچار یا زغال زیستی که محصولی بسیار کاربردی برای تثبیت ریزگردها است و از معادن زرند کرمان استحصال می شود، بسیار بالا است.

حوزه محیط زیست از محصولات فناورانه استقبال می کند
رییس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به این که آیا سازمان حفاظت محیط زیست نیازهای فناورانه خودرا بصورت مشخص به دانش بنیان ها اعلام نموده است نیز اظهار داشت: ما در بدو ورود به دولت سیزدهم ضمن دعوت از دانش بنیان ها، از آنها در زمینه های مختلف همچون فناورهای مربوط به انرژی پاک، انرژی خورشیدی، انرژی باد، پساب، آلودگی آب و هوا، پسماند، کشف تخلفات و حفظ جان محیط بانان و همین طور خاکپوش ها برای مهار ریزگردها یاری خواسته ایم.
سلاجقه از دیگر اقدامات انجام شده در امتداد پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان را ایجاد واحد ارتباط با صنعت و دانشگاه در دفتر مدیریت اقتصاد و فناوری این سازمان اعلام نمود و اضافه کرد: به همین دلیل تمام نیازهای تحقیقاتی - کاربردی سازمان حفاظت محیط زیست با فراخوان عمومی در پورتال سازمان اطلاع رسانی و پس از تصویب در شورای پژوهشی سازمان اجرا می شود.


منبع:

1401/06/09
08:09:29
5.0 / 5
459
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد