نکسترو

آمادگی بنیاد ملی نخبگان برای الگوسازی از مفاخر بومی و ایجاد فضای نخبگانی در کشور

آمادگی بنیاد ملی نخبگان برای الگوسازی از مفاخر بومی و ایجاد فضای نخبگانی در کشور

نکسترو: قائم مقام بنیاد ملی نخبگان از آمادگی این بنیاد برای الگوسازی از مفاخر بومی و ایجاد فضای نخبگانی در کشور با بهره گیری از ابزار روز و خلاقیت با همکاری همه هنرمندان و اصحاب رسانه آگاهی داد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، ناصر باقری مقدم در مراسم رونمایی از لوح فشرده ۱۱۰ مستند رادیویی درباره ی نخبگان با تأکید بر لزوم گفتمان سازی نخبگانی در کشور، اظهار داشت: با اهمیت ترین چیزی که در جریان تحولی کشور باید رخ دهد تبدیل آن به یک گفتمان است که اگر این مهم رخ دهد، جریان علمی، فکری، هنری و فرهنگی می تواند در مناسبات و تار و پود جامعه اثرگذار باشد.
وی با اعلان اینکه هدف اولیه و به ذات بنیاد ملی نخبگان ایجاد گفتمان نخبگانی در کشور است، اضافه کرد: این هدف ذیل الگوسازی از مفاخر بومی محقق می شود؛ یعنی اگر بخواهیم مدیریت تحولات کشور در اختیار نخبگان قرار گیرد، باید پیش تر گفتمان نخبگانی را در کشور ایجاد نماییم.
باقری مقدم افزود: در اخلاق، منش و فرهنگ اسلامی فی ذاته تکریم از مفاخر امری قابل تقدیر است، اما برای گفتمان سازی حتما باید الگوسازی نیز صورت گیرد تا ضمن ایجاد فضای نخبگانی، نخبه و موثر بودن در راه توسعه و تعالی کشور و همین طور علم اندوزی و خدمت به جامعه بومی، به با اهمیت ترین هدف مستعدان برتر تبدیل گردد.

فضای نخبگانی در کشور حاکم نیست
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان درباب کوشش های این بنیاد و دیگر نهادها و سازمان ها در ایجاد فضای نخبگانی، گفت: گرچه موفقیت های خوبی در این عرصه حاصل شده، اما باید گفت همچنان فضای نخبگانی در کشور حاکم نیست.
وی اضافه کرد: یکی از بهترین دلیلهای برای اثبات این ادعا، میل وافر مستعدان دانش آموزی به تحصیل در رشته های پزشکی و بی میلی به ادامه تحصیل در رشته های علوم پایه و علوم انسانی است؛ حال این که آینده ایران اسلامی به رفع مشکلات و چالش های موجود در این علوم وابسته است و امروز کشور به شدت نیازمند حضور مستعدان در این عرصه ها است.
باقری مقدم با تأکید بر لزوم شناساندن مفاخر بومی به جامعه، گفت: کماکان گسستی عمیقی بین نسل حاضر و محتوای تولید شده در زمینه نخبگان وجود دارد؛ به این معنا که برنامه ها و عملکرد مسئولان در ایجاد فضای نخبگی همگن و منطبق با فضای مستعدان برتر نیست.
وی افزود: بنا بر این باید در زمینه تکریم و الگوسازی قدمهای جدی برداشت و از ابزارهای موجود و از تمام ظرفیت موجود بصورت بهینه برای معرفی و شناساندن مفاخر بومی بهره برد که خوشبختانه قسمتی از این مهم در قالب همکاری با رادیو ایران محقق شده است.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان اشاره کرد: این قبیل اقدامات باید در صدا و سیما به شکل گسترده صورت گیرد و با تولید برنامه های متنوع، فضای رسانه ای کشور را به سمت نهادینه کردن گفتمان نخبگانی سوق داد. الگوسازی از نخبگان و مفاخر و شناساندن اقدامات و خدمات آنان در راه توسعه کشور، حتی می تواند در کاهش مهاجرت نخبگانی نیز اثرگذاری کم بدیل داشته باشد.
وی با بیان اینکه، در ایران تراکم بالایی از نخبگان وجود دارد و این یک موهبت بزرگ خدادادی است، اضافه کرد: بنا بر این بنیاد ملی نخبگان آماده است در حوزه الگوسازی از مفاخر بومی و ایجاد فضای نخبگانی در کشور با همه هنرمندان و اصحاب رسانه همکاری کند تا این مهم با بهره گیری از ابزار روز و بکارگیری خلاقیت محقق شود.


منبع:

1401/06/07
12:08:10
5.0 / 5
523
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد