نکسترو
وزیر علوم در بازدید از نكسترو به مناسبت هفته دولت خبر داد

رونمایی دانا سال آینده

رونمایی دانا سال آینده

به گزارش نکسترو، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در بازدید از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در بخشی از گفت وگوی تفصیلی با خبرنگاران اداره علمی دانشگاهی ایسنا، در رابطه با اقدامات و طرح های در دست اجرای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری توضیحاتی عرضه داد.


دکتر محمدعلی زلفی گل در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه تحقیقات به سه دسته "بنیادی"، "کاربردی" و توسعه ای تقسیم می شوند، تصریح کرد: بر اساس قوانین جاری کشور، تحقیقات بنیادی مورد تشویق قرار می گیرند. قوانین به افرادی که کارهای بنیادی می کنند بها می دهند اما افرادی که دست به تحقیقات کاربردی می زنند چندان مورد توجه قرار نمی گیرند و تابحال بستر و شرایط برای انجام پژوهش های کاربردی فراهم نبوده است.
وی افزود: سال ۸۵، مقاله ای با عنوان "ساختارهای دانش مدار در عصر دانایی" نوشتم که پیشنهاداتی در آن عرضه دادم. نخست، تشکیل پایگاه "استنادی علوم جهان اسلام" بود؛ هم اکنون، این پایگاه تاسیس شده است. جلسه ای با دکتر محمدمهدی زاهدی، وزیر علوم وقت داشتم و در رابطه با این موضع توضیحاتی عرضه دادم.
عضو شورای انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه در مقاله ساختارهای دانش مدار در عصر دانایی، تاسیس "مرکز جمع آوری نیازهای جامعه" را پیشنهاد دادم اما این طرح تا دولت سیزدهم به سرانجام نرسید، تصریح کرد: بعد از آنکه بعنوان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری انتخاب شدم، پایگاه "نظام ایده ها و نیازها" (نان) در پایگاه استنادی جهان اسلام را تاسیس کردم.
وزیر علوم دولت سیزدهم ضمن اشاره به رویکرد دولت در تقویت بودجه های پژوهشی امسال افزود: به استناد قانون بودجه ۱۴۰۱، اگر دستگاههای اجرایی و شرکتهای دولتی بخواهند از یک درصد بودجه پژوهشی خود استفاده کنند، موظف می باشند نیازهای خویش را در سامانه نان ثبت کنند. ثبت نیازها از جانب شرکت ها و دستگاههای دولتی به تنهایی کافی نیست؛ به همین دلیل، مبحث ثبت نیازها و اولویت های تحقیقاتی دستگاههای دولتی در سامانه "نان" را در شورایعالی انقلاب فرهنگی مطرح کردم. طرح پیشنهادی که به شورا عرضه دادم، مصوب شد. برپایه مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی، تمام وزارت خانه ها و صنایع دولتی موظف می باشند که نیازهای و اولویت های تحقیقاتی خویش را در سامانه نان ثبت کنند.
در این بازدید که به مناسبت هفته دولت از خبرگزاری دانشجویان انجام شد، دکتر زلفی گل تصریح کرد: نیازهای ثبت شده در سامانه نان دسته بندی شده و در معرض دید دانشجویان و پژوهشگران قرار می گیرد. در این شرایط، نخبگان و پژوهشگران می توانند نیازهای کشور را شناسایی کنند و در راه رفع نیازها گام بردارند. بررسی ها نشان می دهد، نیازهای زیادی در این سامانه ثبت شده است.
عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: دکتر یاری، مشاور نخبگان و جوانان وزیر علوم؛ طرح "درگاه آشنایی با نخبگان و آینده سازان" را پیشنهاد کرد؛ این پایگاه را "دانا" نامگذاری کرده ایم. دانا مانند “research Gate”، “Publons” و “Google Scholar” است؛ به علت این که چنین پایگاه هایی در ایران بومی سازی نشده است؛ نخبگان و پژوهشگران، صفحه جامعی در پایگاه های عرضه مقالات و دستاوردها ندارند که از راه آن بتوانند به دستگاه ها خدمات عرضه کنند. سال آینده، این سامانه در پایگاه نظام ایده ها و نیازها ایجاد می شود.
وی با اشاره به اینکه پایگاه های گوناگونی برای سامانه نان درنظر گرفته ایم، خاطرنشان کرد: در نظر داریم که پایگاه "جریان اقتصادی نوین" (جان) برای عرضه محصولات و توانمندی های شرکتهای دانش بنیان تعریف نماییم. همینطور پایگاه "جستجوی لابراتوار های مرجع" (جام) برای پایگاه نظام ایده ها و نیازها درنظر گرفته ایم. اگر شخصی به یک آزمایش نیاز دارد، در این پایگاه می تواند در رابطه با لابراتوار و تعداد افراد در انتظار اطلاعات به دست بیاورد. همینطور پایگاه "خاستگاه آموزشی صنایع" (خاص) را در پایگاه نظام ایده ها و نیاز ایجاد می نماییم. صنایع در این پایگاه نیازهای خود برای برگزاری دوره های آموزشی را مطرح می کنند؛ دانشگاه ها هم با عنایت به توانایی هایشان، برگزاری دوره های آموزشی را به صنایع پیشنهاد می دهند.
منبع:

1401/06/05
09:59:11
5.0 / 5
565
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد