نکسترو
یك هفته با فناوری ایران و جهان؛

طراحی نانوسامانه ایرانی برای مدیریت آب توازن کشتی ها و استفاده از هوش مصنوعی در عملیات آتش نشانی

طراحی نانوسامانه ایرانی برای مدیریت آب توازن کشتی ها و استفاده از هوش مصنوعی در عملیات آتش نشانی

به گزارش نکسترو، حوزه فناوری ایران و جهان در هفته پایانی مرداد شاهد دستاوردهای زیادی بود. از طریق اندازی نانوسامانه ایرانی برای مدیریت آب توازن کشتی ها و عرضه نانوعایق حرارتی برای بهینه سازی مصرف انرژی گرفته تا استفاده از هوش مصنوعی در تجهیزات آتش نشانی و ساخت آهنربایی که رکورد نیرومندترین میدان مغناطیسی را شکست.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، راه اندازی پایگاه دانشی نانوانفورماتیک، طراحی سامانه ای برای ارزیابی درک خطر رانندگی، راه اندازی برج های فناوری استقرار شرکت های دانش بنیان و خلاق و رونمایی از ۱۲ محصول دانش بنیان و همین طور طراحی پلتفرمی برای مساعدت با حل مشکل تجزیه پلاستیک، کشف سرنخ پیدایش اقیانوس های زمین در سیارک ریوگو و حتی موفقیت دانشمندان برای گفت و گو با متوفی با بهره گیری از هوش مصنوعی از دیگر دستاوردهای دانشمندان در یک هفته اخیر است.

راه اندازی پایگاه دانشی نانوانفورماتیک
پایگاه دانشی “نانوانفورماتیک” با هدف ترویج، آشنایی و آموزش دانشجویان، اساتید، پژوهشگران و فناوران با این حوزه بسیار مهم به همت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو راه اندازی و دسترسی به آن برقرار شد.
با توجه به این که حوزه نانوانفورماتیک نقش به سزایی در توسعه علم و فناوری نانو ایفا می کند، ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در امتداد ترویج، آشنایی و آموزش اساتید، پژوهشگران و فناوران مجموعه ای از برنامه های مختلف در رابطه با این حوزه را در دستور کار خود قرار داده، این پایگاه به عنوان بستری برای تحقق این اهداف به وجود آمده است.
این پایگاه باتوجه به گسترش و توسعه حوزه “نانوانفورماتیک” در جهان بستر مناسبی را برای توسعه کارهای پژوهشگران و فناوران حوزه نانوفناوری در امتداد بهره مندی از مزایا و ظرفیت های این علم و دانش فراهم می آورد، پایگاه دانشی “نانوانفورماتیک” با هدف ترویج، آشنایی و آموزش دانشجویان، اساتید، پژوهشگران و فناوران با این حوزه بسیار مهم به آدرس http: //nanoinformatics.nano.ir فعالیت خودرا آغاز نموده است.
بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها با یک نانوعایق حرارتی دانش بنیان
یک شرکت فناور داخلی عایقی با خاصیت های قابل توجه از قبیل انتقال حرارت بوسیله تابش، عدم تولید دود یا آلاینده شیمیایی در اثر قرارگیری تحت شعله مستقیم و انعطاف پذیری بالا برخوردارست.
نرگس صفاریان رئیس هیات مدیره گروه پوشش های محافظ پایه آب پاوان درباب این دستاورد اظهار داشت: یکی از محصولات این شرکت پوشش عایق حرارتی است که جایگزین محصولات سنتی می شود، استفاده از نانومواد سبب بهبود عملکرد این عایق حرارتی شده، بطوریکه ضریب انتقال حرارت در این محصول کاهش و گرمای ویژه پوشش بالا رفته است. این پوشش در ضخامت های بسیار کمتر نسبت به پشم شیشه و پشم سنگ مورد استفاده قرار می گیرد و این مساله در تاسیسات ساختمان از اهمیت بالایی برخوردارست.
وی ماندگاری بالای این عایق و فاقد خوردگی رایج در پوشش های صنعتی را از مزایای این پوشش نام برد و اضافه کرد: این عایق به سطح می چسبد و به سبب حذف میعان، دوام بالایی دارد.
این فناور گفت: این محصول برای کاهش دمای سطوح خارجی تجهیزات صنعتی از قبیل مخازن و راکتورها مناسب می باشد و همین طور سبب کاهش مصرف سوخت و انرژی در تجهیزات با دما و انرژی حرارتی بالا به ویژه پتروشیمی ها، پالایشگاه و صنایع فلزی می شود، در صورت استفاده از این عایق نانو در ساختمان ها، جذب گرما کم شده و از انتقال سرما بوسیله پشت بام ها، دیوارها و شیروانی ها جلوگیری می شود. انتظار داریم به سبب خاصیت های این محصول استقبال جالب توجهی از آن صورت گیرد.
طراحی سامانه ای برای ارزیابی درک خطر رانندگی
سامانه آموزش مهارتی و ارزیابی درک خطر در زمینه محصولات همگرا ازطریق یک شرکت فناور داخلی طراحی شد تا حوادث ترافیکی کم شود.
حال حاضر وضعیت حوادث ترافیکی در ایران شرایط مناسبی ندارد، تعدادی زیادی در سال به خاطر حوادث رانندگی کشته و برخی ها زخمی و یا گرفتار نقص عضو می شوند. بخش قابل توجهی از حوادث ترافیکی را انسان در آن دخیل است.
سامانه ارزیابی درک خطر برای سنجش ارزیابی درک افراد از خطرات احتمالی پیرامون خودرو استفاده می شود. این سامانه برای آموزش درک خطر افراد متقاضی گواهینامه، افزایش مهارت رانندگان دارای گواهینامه و همین طور رانندگان حرفه ای که مسئولیت حمل مسافر یا بار را بر عهده دارند بسیار با اهمیت می باشد.
این محصول بر پایه فناوری شناختی توسعه پیدا کرده است و در این محصول برمبنای پارامترهای شناختی رفتاری مانند توجه، میزان توجه، زمان عکس العمل و مواردی از این قبیل میزان مهارت فرد در مواجه با خطرات احتمالی پیرامون سنجیده می شود. همین طور از دیگر قابلیت های این محصول، سنجش نوع عکس العمل فرد نسبت به خطرات محیطی است.

موفقیت نانوسامانه ایرانی برای مدیریت آب توازن کشتی ها
متخصصان ایرانی یک شرکت فناور نانو سامانه ای برای مدیریت توازن آب کشتی ها ارائه کردند که می تواند از ورود آلودگی های همراه آب توازن به داخل محیط های دریایی پیشگیری کند.
سید عمید حسینی مدیرعامل شرکت ره آوران آینده دریا درمورد این دستاورد اظهار داشت: فناوری مدیریت آب توازن کشتی ها از محصولات دانش بنیان این شرکت است، کشتی ها بمنظور جابه جایی کالاهایی نظیر نفت، مواد معدنی و کانتینرها نیازمند بهره گیری از سیستم های مختلفی جهت حفظ ثبات کشتی و قابلیت مانور آن در طول سفر هستند و یکی از این سیستم ها، آب توازن بود که برمبنای آن کشتی ها در هر دو حالت بدون حمل بار و تخلیه قسمتی از بار در بندر، آب توازن را بمنظور عملکرد مؤثر و بی خطر کشتی تنظیم می کنند.
وی آب توازن را آبی عنوان نمود که بمنظور کنترل فشارهای وارد شده بر یک کشتی و ثبات آن برداشت می شود و افزود: آب توازن حاوی گونه های زیستی و ارگانیزم های متنوعی از باکتری ها، ویروس ها، گیاهان و موجودات ساحلی هستند که عموما توسط کشتی ها طی مسافت های طولانی حمل می شوند و سپس به هنگام تخلیه، گونه های زیستی متخاصم را به اکوسیستم جدید وارد میکند. این آب می تواند منجر به آلودگی آب ها شود.
راه اندازی برج های فناوری استقرار شرکت های دانش بنیان و خلاق
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از برنامه های آینده این معاونت را ایجاد برج های فناوری استقرار شرکت های دانش بنیان و خلاق اعلام نمود و اظهار داشت: برای اولین بار در کشور برج فناوری در کنار دانشگاه صنعتی امیرکبیر ایجاد می شود.
تفاهم نامه پشتیبانی از ساخت برج های فناوری برای استقرار شرکت های دانش بنیان و خلاق با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به امضا رسید.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در مراسم امضای این تفاهم نامه همکاری با یادآوری اینکه پشتیبانی از ساخت بار اول و تحقق قانون جهش تولید دانش بنیان در اولویت های اصلی برای پیشبرد اقتصاد دانش بنیان و خلاق قرار دارد، اضافه کرد: باتوجه به شعار سال جاری و به ثمر نشستن کوشش های جدی و پیگیری های مستمر، قانون جهش تولید دانش بنیان ابلاغ گردید تا روند تازه ای در تحولات جدید در اقتصاد، فرهنگ کسب وکار و رویکرد جامعه به سرمایه انسانی رقم بخورد. این قانون روزآمد و مترقی ماحصل پیگیری های معاونت علمی و فناوری در طول ۳ سال در تعامل و تلاش سازنده مجلس شورای اسلامی است.
رونمایی از ۱۲ محصول دانش بنیان با حضور معاون رئیس جمهور
۱۲ محصول دانش بنیان روز سه شنبه در آیینی با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، استاندار و تعدادی از مسئولان این استان رونمایی گردید.
این محصولات در زمینه های نانو مکانیک، مکالکترونیک، پدافند هوایی، هوش مصنوعی شیمی، دبی سنجی شبکه فاضلاب، دستگاه های عیب یاب و درجه بندی کاشی دستگاه تشخیص سایز و قوس کاشی، کربومور نوعی پودر بند آورنده خون، ایزونانائیک اسید، ضدعفونی کننده های نوین زیست سازگار با گرید غذایی، ژل ها و کرم های آرایشی و بهداشتی بر پایه ی لیپوزوم، خشک کن سریع، دستگاه کارت خوان سامانه سوخت، درایور روشنایی شهری و چادر اصلاح سطح شده با نانو سامانه فایتو زوم است.
حوزه سلامت با فعالیت ۱۶۹۳ شرکت دانش بنیان توسعه یافت
رشد شرکت های دانش بنیان و خلاق با اتکا به نیروی متخصص داخلی برای ساخت محصولات ایران ساخت موجب رونق حوزه سلامت شده است، هم اکنون هزار و ۶۹۳ شرکت دانش بنیان در زمینه سلامت در کشور فعال می باشند.
اهمیت حوزه سلامت در رشد و توسعه اقتصادی و اجتماعی خصوصاً در سالیان اخیر و با انتشار ویروس کرونا، همیشه مورد توجه سیاست گذاران قرار داشته است. همه کشورها، بخش خصوصی و مجموعه های مردم نهاد در کنار دولت ها ایستاده اند تا سلامت عمومی جامعه خودرا به بهترین شکل ممکن فراهم آورند.
با توجه به فشارهای خارجی، حوزه فناوری سلامت رسالت خاصی برعهده دارد، تعداد زیادی از شرکت های دانش بنیان محصولات تحریمی در زمینه تجهیزات پزشکی را در داخل کشور تولید می کنند و باتوجه به مشکلات جدی که در آینده ممکنست در واردات این محصولات ایجاد شود، فعالیت این شرکتها بسیار حائز اهمیت می باشد.
استفاده از ظرفیت های شرکت های دانش بنیان و خلاق، راهکاری مناسب برای رسیدن به خودکفایی در تولید تجهیزات پزشکی و محصولات سلامت محور است

فناوری جهان؛
دانشمندان رکورد جهان درباره ی قوی ترین میدان مغناطیسی را شکستند
محققان در کشور چین یک آهن ربای ترکیبی (هیبریدی) ساختند که رکورد (حدنصاب) قبلی درباره ی نیرومندترین میدان مغناطیسی باثبات را شکست. در تاسیسات میدان مغناطیسی آکادمی علوم چین (SHMFF)، آهن ربایی که دانشمندان از سال ها پیش مشغول ساختن آن بوده اند یک میدان مغناطیسی با ثبات و با قدرت ۴۵.۲۲ تسلا تولید کرد که ده ها هزار برابر قویتر از آهن ربای موجود در یخچال است.
پیش از این رکورد قوی ترین آهن ربا با قدرت میدان مغناطیسی ۴۵ تسلا از سال ۱۹۹۹ میلادی تا حالا در اختیار لابراتوار میدان مغناطیسی ملی آمریکا (MagLab) بود. تقویت قدرت میدان مغناطیسی شرایط جدیدی برای مطالعه و بررسی پدیده های فیزیک به وجود می آورد و فرصت های جدیدی در حوزه تحقیقات و نوآوری ایجاد خواهدنمود.
هر دو لابراتوار در آمریکا و چین از مدتی پیش مشغول روی آهن رباهای ترکیبی خاص خود بوده اند که از یک حلقه ابر-رسانای بیرونی و یک آهنربای مقاوم داخلی استفاده می نمایند. هر کدام از این فنآوری ها محدودیت های خودرا دارند اما ترکیب آنها این محدودیت ها را تا حد زیادی کم می کند. لابراتوار یاد شده در آمریکا آهن ربای ۴۵ تسلای خودرا با همین شیوه ساخته بود.

طراحی پلتفرمی برای مساعدت با حل مشکل تجزیه پلاستیک
پژوهشگران موسسه بیوتکنولوژی منچستر انگلیس یک پلت فرم جدید مهندسی آنزیم برای بهبود آنزیم های تجزیه پلاستیک بوسیله تکامل مستقیم طراحی کردند.
محققان برای نشان دادن مفید بودن این پلتفرم، یک آنزیم را مهندسی کردند که می تواند با موفقیت «پلی اتلین ترفتالات» (PET) را کاهش (فروسان degrade) دهد، به این معنا که آنرا به ترکیب ساده تری تبدیل کند. پلی اتیلن ترفتالات پلاستیکی است که بیشتر در ساخت بطری های پلاستیکی استفاده می شود.
در سالهای اخیر بازیافت آنزیمی پلاستیک ها به عنوان روشی جذاب و سازگار با محیط زیست برای مساعدت با کاستن از بار ضایعات پلاستیکی مطرح گردیده است. هر چند در حال حاضر راه هایی برای بازیافت پلاستیک وجود دارد اما آنزیم ها بطور بالقوه می توانند راه جایگزینی مقرون به صرفه تر و کم مصرف تری برای این کار فراهم آورند.
هوش مصنوعی به کمک آتش نشان ها می آید
پژوهشگران یک مدل مبتنی بر هوش مصنوعی ابداع نموده اند که با پیش بینی انفجارهای بزرگ در حوادث حریق برمبنای داده های موجود، به نجات جان ماموران آتش نشانی کمک خواهد کرد
در آتش نشانی بدترین شعله ها آنهایی هستند که آمدنشان را نمی بینید. در آشوب آتش ساختمان، پی بردن به نشانه های اشتعال ناگهانی مواد قابل انفجار دشوار است. این حوادث یکی از علت های اصلی کشته شدن ماموران آتش نشانی است. اما تحقیقات جدید حاکیست که هوش مصنوعی می تواند دراین زمینه یاری برساند.
پژوهشگران در موسسه ملی استاندارد و فناوری، دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ و سایر موسسات موفق شده اند یک مدل برای پیش بینی اشتعالات ناگهانی در حوادث حریق موسوم به «فلاش نت» (FlashNet) ابداع کنند.
مدل فلاش نت دقتی در حد ۹۲ درصد در بیش از ۱۰ مورد حریق در آمریکا از خود نشان داده و برتر از سایر برنامه های مبتنی بر هوش مصنوعی برای پیش بینی اشتعال عمل کرده است. این اشتعالات ناگهانی در دمای ۶۰۰ درجه سانتی گراد روی می دهند و دما را بیشتر بالا می برند.
این پژوهشگران برای فائق آمدن بر مشکلات و کاستی های برنامه های قبلی و بهبود کار در وضعیت حریق واقعی، رویکرد خودرا با نوعی از یادگیری ماشینی مبتنی بر نمودارها و خطوط موسوم به شبکه های عصبی گرافیکی (GNN) بهبود دادند.
سرنخ پیدایش اقیانوس های زمین در سیارک ریوگو
دانشمندان با بررسی نمونه های به دست آمده از سطح سیارک ریوگو احتمال می دهند که این سیارک با چگونگی پیدایش اقیانوس ها روی زمین مرتبط می باشد.
دانشمندان بعد از تحلیل و بررسی نمونه های کمیاب جمع آوری شده در یک ماموریت فضایی ۶ ساله ژاپنی گفتند که به احتمال زیاد سیارک ها آب را از لبه های بیرونی منظومه شمسی به زمین آورده اند.
در سال ۲۰۱۴، کاوشگر فضایی ژاپنی هایابوسا ۲ در مأموریتی که در رابطه با سیارک ریوگو بر عهده داشت به فاصله ۳۰۰ میلیون کیلومتری پرتاب شد و ۲ سال پیش برای رهاکردن کپسولی حاوی نمونه های جمع آوری شده به مدار زمین بازگشت. هایابوسا ۲ روی جرم آسمانی فرود آمده و بعد از شلیک یک ایمپَکتور به سطح آن، ۵/۴ گرم سنگ و گردوغبار جمع آوری کرده بود.
پژوهشگران در امتداد کوشش برای روشن کردن منشأ حیات و شکل گیری جهان، با دقت درحال بررسی موادی هستند که در سال ۲۰۲۰ از سیارک ریوگو به زمین بازگردانده شده اند.
در ماه ژوئن (خرداد، تیر) گروهی از پژوهشگران اعلام کردند که نوعی مواد آلی یافته اند که نشان میدهد تعدادی از اجزای سازنده حیات روی زمین، یعنی اسیدهای آمینه به احتمال زیاد در فضا شکل گرفته اند.
در مقاله جدیدی که در مجله نجوم طبیعت (Nature Astronomy) انتشار یافته است، دانشمندان توضیح دادند که نمونه های جمع آوری شده از سیارک ریوگو به احتمال زیاد سرنخ هایی از معمای چگونگی پیدایش اقیانوس ها بر روی زمین در میلیاردها سال پیش به دست می دهد.

فراخوان جایزه بین المللی یونسکو برای تشویق دانشمندان جوان
فراخوان نخستین دوره جایزه بین المللی یونسکو-الفوزان برای تشویق دانشمندان جوان در علم، فناوری، مهندسی و ریاضی(STEM) منتشر گردید. ونسکو طی مکاتبه ای با کشورهای عضو فراخوان نخستین دوره جایزه بین المللی یونسکو-الفوزان را با موضوع تشویق دانشمندان جوان در علم، فناوری، مهندسی و ریاضی اعلام نموده است.
این جایزه هر دوسال یک دفعه با هدف تشویق جوانان به انجام پژوهش های علمی در زمینه STEM(Science، technology، engineering، and mathematics)، آموزش STEM و تقویت همکاریهای بین المللی برای مقابله با چالش های جهانی به پنج دانشمند جوان تعلق می گیرد.
جایزه مذکور به دانشمندان جوانی اعطا می شود که دستاوردهایی داشته باشند که به تحول و توسعه اجتماعی-اقتصادی در مقیاس جهانی منجر شده و همین طور علاقه جوانان خصوصاً دختران و زنان را به علم افزایش داده باشد.

1401/05/30
12:31:10
5.0 / 5
207
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد