نکسترو

پلت فرم جدید مهندسی آنزیم برای کمک به حل مشکل تجزیه پلاستیک طراحی شد

پلت فرم جدید مهندسی آنزیم برای کمک به حل مشکل تجزیه پلاستیک طراحی شد

به گزارش نکسترو، پژوهشگران موسسه بیوتکنولوژی منچستر انگلیس یک پلت فرم جدید مهندسی آنزیم برای بهبود آنزیم های تجزیه پلاستیک از راه تکامل مستقیم طراحی کردند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از تارنمای «ساینس دیلی»، این محققان برای نشان دادن مفید بودن این پلتفرم، یک آنزیم را مهندسی کردند که می تواند با موفقیت «پلی اتلین ترفتالات» (PET) را کاهش (فروسان degrade) دهد، به این مفهوم که آنرا به ترکیب ساده تری تبدیل کند. پلی اتیلن ترفتالات پلاستیکی است که بیشتر در ساخت بطری های پلاستیکی استفاده می شود.
در سالهای اخیر بازیافت آنزیمی پلاستیک ها بعنوان روشی جذاب و سازگار با محیط زیست جهت کمک به کاستن از بار ضایعات پلاستیکی مطرح گردیده است. هر چند در حال حاضر راه هایی برای بازیافت پلاستیک وجود دارد اما آنزیم ها به صورت بالقوه می توانند راه جایگزینی مقرون به صرفه تر و کم مصرف تری برای این کار فراهم نمایند.
با این حال این اقدام با چالش هایی هم رو به رو است بعنوان مثال یکی از چالش ها اینست که آنزیم های طبیعی با توانایی تجزیه پلاستیک ها معمولاً کارایی کمتری دارند و در شرایط مورد نیاز برای فرایند در مقیاس صنعتی قابل استفاده نیستند اما پلت فرم جدید در منچستر برای مهندسی آنزیم این مشکل را تا حدی حل کرده و آنزیم ها را برای مقیاس صنعتی قابل استفاده می سازد. این پلت فرم می تواند توانایی حدود یک هزار آنزیم در زمینه تجزیه پلاستیک را در هر روز مورد ارزیابی قرار دهد.

این محققان برای آزمایش پلت فرم ابداعی خود یک آنزیم جدید معروف به HotPETese تولید کردند که در دمای ۷۰ درجه سانتی گراد فعال است و می تواند با سرعت بیشتری نسبت به آنزیم های قبلی روی پلاستیک PET عمل کند.
تولید چنین آنزیم هایی در کنار یک پلت فرم منعطف مهندسی آنزیم می تواند کمک زیادی به ایجاد چاره بیوتکنولوژیک برای چالش ضایعات پلاستیک باشد.


منبع:

1401/05/25
10:08:38
5.0 / 5
544
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد