نکسترو
در یك مطالعه مروری بررسی شد

دارچین چه تاثیری در بیماری های قلبی عروقی دارد؟

دارچین چه تاثیری در بیماری های قلبی عروقی دارد؟

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد، با انجام یک مطالعه مروری، تاثیرات دارچین در عوامل خطر ایجادکننده بیماری های قلبی عروقی را بررسی کردند.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، بیماری های قلبی عروقی از دلایل اصلی مرگ ومیر در سرتاسر جهان شناخته می شوند. این بیماری ها شامل اختلالات ایسکمیک قلب، پرفشاری خون، بیماری های مادرزادی قلب، رماتیسم قلب، آریتمی ها و... هستند. سکته قلبی و نارسایی قلبی، یک سوم تا نیمی از موارد بیماری های قلبی عروقی را می سازند.

شرایطی مانند عادت های نامناسب غذایی، استرس، استعمال دخانیات، بی تحرکی و بیماری های همچون دیابت، تصلب شرایین و پرفشاری خون، می تواند سبب پیشرفت بیماری های قلبی عروقی شود.

استفاده از درمان های رایج در درمان خیلی از بیماری های قلبی عروقی، صرف نظر از عوارض آن برای خیلی از مردم، مقرون به صرفه نبوده و در مقابل استفاده از گیاهان دارویی به علل محتلف همچون اعتقادات، سازگاری های فرهنگی، در دسترس بودن و... بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

دارچین گیاهی است که از قدیم در کشورهای مختلف، برگ و پوست شاخه آن بعنوان ادویه و گیاه دارویی استفاده می شود. در طب سنتی، دارچین در درمان آرتریت، عفونت ها و همینطور بعنوان داروی ضد سرفه، ضد التهاب و ضد درد در مشکلات دندان و زخم، شناخته می شود.

با توجه به استفاده از دارچین در طب سنتی، احتیاج به انجام مطالعات کاربردی و گسترده ای در زمینه بررسی اثرات آن در پیشگیری و درمان بیماری های است. بر همین اساس؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد با انجام یک مطالعه مروری، مطالعات انجام شده در زمینه اثرات محافظتی دارچین در بیماری های قلبی عروقی را مورد بررسی قرار دادند.

برای انجام این مطالعه، کلیدواژه های در رابطه با این مورد در پایگاه های اطلاعاتی معتبر داخلی و خار[ی جستجو شد و تمامی مطالعات انجام شده تا اسفند ۱۳۹۹ استخراج شد. در نهایت ۵۱ مقاله که شرایط مورد نیاز این مطالعه را داشتند، مورد بررسی قرار گرفتند.

بررسی مقالات استخراج شده حاکی از این بود که دارچین سطح بالایی از مواد آنتی اکسیدانی دارد و این مورد سبب شده که دارچین بعنوان محافظ سلول در مقابل صدمه های شیمیایی، سموم محیطی، اشعه های مضر و انواع استرس وارد شده به سلول ها و بافت ها، عمل کند و از صدمه سلولی و بافتی جلوگیری نماید.

دارچین علاوه بر اثرات آنتی اکسیدانی، در تنظیم خون نقش دارد و سبب کاهش کلسترول مضر خون، کلسترول تام و بهبود چربی خون در افراد چاق یا دارای رژیم های پر چرب و مبتلا به دیابت شود. در خیلی از مطالعات اثرات مفید دارچین بر روی قلب مطرح گردیده است.

برخلاف گزارش های بسیار درباره تأثیر دارچین در کاهش کلسترول مضر خون، گزارش های متناقضی در مورد تأثیر این گیاه بر افزایش سطح کلسترول مفید خون به چشم می خورد که نیاز است، بررسی های بیشتری در مورد آن صورت گیرد.

در مطالعات بررسی شده، عنوان شده است که دارچین از راه کاهش استرس اکسیداتیو و افزایش سطح کلسترول مفید خون، اثرات محافظتی در سیستم قلبی عروقی داشته و سبب کاهش صدمه های ناشی از نرسیدن خون به بافت قلب (آسیب های ایسکمیک) در افراد دیابتی می شود. همینطور سبب کاهش فشار خون شده و دارای اثرات ضد آریتمی است.

در برخی مطالعات مشخص شد که دارچین اثر پیشگیرانه ای برای تشکیل پلاک و ایجاد لخته در خون دارد. همینطور در بعضی مطالعات دیگر مطرح شده که دارچین از راه کاهش فعالیت کانال های کلسیمی سبب شل شدن عضله صاف دیواره شریان آئورت و کاهش فشار خون شده است.

بیشتر مطالعات در زمینه اثر دارچین بر میزان سرمی قند، چربی ها، فشار خون و تغییرات اکسیداتیو قلب و عروق انجام شده و تحقیقات کمتری درمورد اثرات این گیاه بر تغییرات بافتی قلب، همچون آپوپتوز، التهاب و فیبروز انجام شده است. بر همین مبنا پژوهشگران این مطالعه پیشنهاد می کنند مطالعات بیشتری در این حوزه صورت گیرد.

این پژوهشگران در نهایت عنوان می کنند که نتیجه بیشتر مطالعات انسانی و حیوانی بررسی شده، نشان دهنده اثرات مفید دارچین در جلوگیری از بروز بیماری های قلبی عروقی است.

به گفته این محققان؛ دارچین و همینطور ترکیبات مختلف آن می توانند با کاهش عوامل خطری مانند سطح چربی های خون و فشار خون و بهبود توازن عوامل اکسیدان و آنتی اکسیدان، نقش مؤثری در پیشگیری و درمان بیماری های قلبی و عروقی داشته باشند.

در انجام این تحقیق؛ مریم فرازنده، صادق شباب، مریم محمودآبادی و زهرا غلام نژاد؛ پژوهشگران گروه فیزیولوژی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی با عنوان «اثرات دارچین بر ریسک عامل های بیماری های قلبی عروقی» در مجله طب داخلی روز؛ فصل نامه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی گناباد انتشار یافته است.

منبع:

1401/05/16
20:21:58
5.0 / 5
764
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد