نکسترو
در یك مطالعه مطرح شد

عوارض جانبی غیرمنتظره دم نوش کاسنی در مبتلایان به کبد چرب

عوارض جانبی غیرمنتظره دم نوش کاسنی در مبتلایان به کبد چرب

نکسترو: پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی ارومیه در یک مطالعه که با هدف بررسی تاثیرات دم کرده برگ کاسنی در بیماران مبتلا به کبد چرب غیرالکلی انجام شد، دریافتند که استفاده از این گیاه، با وجود اثرات مثبت آن در بهبود آنزیم های کبدی، عوارض غیر منتظره ای دارد و استفاده درمانی آن مورد بحث است.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، بیماری کبد چرب غیر الکلی؛ تجمع چربی در کبد به میزان پنج تا ۱۰ درصد وزن کبد است که بدون مصرف الکل، مصرف مواد مخدر و هپاتیت ویروسی ایجاد می شود. این بیماری طیف گسترده ای از لطمه های کبدی را به وجود می آورد و اگر درمان نشود، می تواند منجر به سیروز کبدی و سرطان کبد شود. کبد چرب غیر الکلی با اختلالات متابولیکی مانند چاقی، التهاب، مقاومت به انسولین، استرس اکسیداتیو و اختلال سطح چربی خون، مرتبط می باشد.

این بیماری درحال تبدیل شدن به شایع ترین بیماری مزمن غیرواگیر در سراسر جهان است. در مطالعه ای که در سال ۱۳۹۵ در ایران انجام شده، شیوع بیماری کبد چرب غیر الکلی، ۳۳.۹ درصد گزارش شده و این بیماری بیشتر در مردان، افراد چاق و سالمندان شایع است. مطالعات گوناگون نشان داده که بیماران مبتلا به کبد چرب غیر الکلی مرگ ومیر بالاتری دارند.

با توجه به اینکه نمونه برداری از کبد برای تشخیص میزان چربی آن، یک روش تهاجمی است، از سونوگرافی برای تخمین چربی کبد استفاده می شود.

داروهای گیاهی که به دلیلهای فرهنگی و اقتصادی استفاده می شوند، می توانند نقش مهمی در درمان و مدیریت بیماریهای کبد داشته باشند. گیاه «کاسنی» یکی از گیاهان دارویی است که به سبب داشتن ترکیبات مختلف در دانه، گل، ریشه، ساقه و برگ، از اهمیت دارویی بالایی برخوردارست. مطالعات نشان داده که این گیاه اثرات مختلفی از جمله، اثرات آنتی اکسیدانی، ضد باکتری، ضد ادراری، ضد دیابت، ضد التهاب و... دارد.

تمام مطالعات درباب تاثیر کاسنی بر روی کبد، بر روی حیوانات آزمایشگاهی انجام شده است و تنها در یک کارآزمایی بالینی تاثیر مکمل کاسنی و زردچوبه بر بیماران مبتلا به کبد چرب غیر الکلی بررسی شده است.

بیماری کبد چرب غیرالکلی در خاورمیانه شیوع بالایی دارد، باتوجه به عوارض بالای این بیماری و اثرات مفید کاسنی بر کبد چرب غیرالکلی در مطالعات، پژوهشگران در یک مطالعه فواید احتمالی استفاده از کاسنی را در درمان این بیماری بررسی کردند.

در این مطالعه ۶۰ بیمار مبتلا به کبد چرب غیرالکلی درجه ۲ و ۳ بطور تصادفی به دو گروه مداخله و کنترل تقسیم شدند. گروه کنترل تنها درمان معمول این بیماری را دریافت نمودند و گروه دیگر علاوه بر درمان معمول، به مدت ۶ هفته برگ کاسنی را بصورت دم کرده مصرف کردند.

به بیماران گروه مداخله آموزش داده شد تا ۱۵ گرم برگ کاسنی را در دو مقدار مساوی (هربار ۷.۵ گرم) پیش از ناهار و شام در ۲۰۰ سی سی آب جوشیده، به مدت ۲۰ دقیقه دم کنند. همین طور از آنها خواسته شد در طول مطالعه از سایر داروهای گیاهی استفاده نکنند و فعالیت بدنی، رژیم غذایی و داروی خودرا تغییر ندهند. همین طور بمنظور یکسان سازی رژیم های غذایی، به هر دو گروه سفارش شد از یک دستورالعمل غذایی که در اختیار آنها گذاشته شد، استفاده کنند.

با توجه به اینکه قبل از این هیچ مطالعه انسانی در مورد مصرف دم کرده برگ کاسنی انجام نشده بود، آزمایش های مختلفی مانند بررسی آنزیم های کبدی، پروفایل لیپیدی، قند خون ناشتا، میزان آلبومین، کلسیم، کراتینین، فسفر، بیلی روبین، سدیم، پتاسیم، شمارش کامل سلول های خونی و قد و وزن، هم در ابتدای مطالعه و هم ۶ هفته بعد انجام شد.

در طول ۶ هفته مطالعه، چهار بیمار به دلیلهای زیر از مطالعه حذف شدند:

بیمار اول با دل درد شدید و ناتوانی در خوردن وعده های غذایی در روز، مصرف کاسنی مطالعه را ترک کرد؛ اما در روزی که از آن استفاده نکرد، هیچ علامتی نداشت.

بیمار دوم به سبب درد شدید معده و اسهال شدید در روزی که کاسنی می خورد، مطالعه را ترک کرد.

بیمار سوم هنگام خوردن کاسنی، حالت تهوع و عدم تحمل غذایی داشت.

نفر چهارم نیز به سبب تلخی نمی توانست از دم کرده برگ کاسنی استفاده نماید.

در نهایت ۳۰ نفر در گروه کنترل و ۲۶ نفر در گروه مداخله، مطالعه ۶ هفته ای را تکمیل کردند.

پس از ۶ هفته مطالعه، بیلی روبین و آنزیم های کبدی (ALT و AST) بطور مدلول دار در گروهی که کاسنی مصرف کرده بودند، نسبت به گروه کنترل کم شد. در گروه مداخله تعداد گلبول های قرمز خون، پلاکت ها، هموگلوبین، قند خون ناشتا، کلسترول و LDL افزایش قابل توجهی داشت و حجم متوسط پلاکت نیز کاهش قابل توجه پیدا کرده بود.

در نهایت مشخص شد که استفاده از دم کرده برگ کاسنی، با وجود اثرات مثبت آن در بهبود آنزیم های کبدی، عوارض غیر منتظره ای دارد و استفاده درمانی آن مورد بحث است.

این مطالعه بصورت یک کارآزمایی بالینی تصادفی کنترل شده، به مدت ۱۲ هفته برنامه ریزی شده بود، اما به سبب رعایت مسائل اخلاقی و عوارض مشاهده شده در آزمایشات و نتایج ظاهری بیماران، در هفته ششم متوقف گردید.

پژوهشگران این مطالعه برمبنای نتایج به دست آمده می گویند که مصرف دم کرده برگ کاسنی می تواند عوارض جانبی غیرمنتظره ای در افراد مبتلا به کبد چرب غیر الکلی داشته باشد. بنا بر این مطالعات انسانی بیشتری برای تحقیق درمورد فواید و عوارض جانبی دوزهای مختلف قسمت های مختلف این گیاه بر بیماران مبتلا به این بیماری مورد نیاز است.

در انجام این تحقیق، سمیرا فرجی و محمد علی زاده؛ پژوهشگران گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی ارومیه و محمدرضا محمدحسینی آذر از گروه گوارش و کبد مرکز آموزشی درمانی امام خمینی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه، تیرماه سال جاری بصورت یک مقاله علمی با عنوان «مصرف دم کرده برگ کاسنی در بیماران مبتلا به کبد چرب غیر الکلی، دارای عوارض جانبی غیرمنتظره همراه با اثرات مفید بر آنزیم های کبدی است» در Journal of Herbal Medicine انتشار یافته است.

منبع:

1401/05/08
10:28:50
5.0 / 5
677
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد