نکسترو
در یك مطالعه بررسی شد؛

عملکرد تصفیه خانه های تهران در حذف ذرات میکروپلاستیک

عملکرد تصفیه خانه های تهران در حذف ذرات میکروپلاستیک

بررسی نمونه های آب ورودی و خروجی سه تصفیه خانه شهر تهران نشان داد که این تصفیه خانه ها عملکرد ضعیفی در حذف میکروپلاستیک ها دارند.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، میکروپلاستیک ها ذرات جامد غیرقابل حل هستند که اندازه آنها کم تر از پنج میلی متر است. این ذرات در همه محیط ها همچون محیط های آبی مثل آب های سطحی، آب های زیرزمینی و فاضلاب وجود دارند.

آثار مخرب میکروپلاستیک ها و نانوپلاستیک ها بر سلامت انسان هنوز در ابهام است، اما طبق مطالعاتی که تا حالا صورت گرفته، مشاهده شده است که این ذرات می توانند موجب فشار اکسیداتیو، سمیت سلولی، تغییر متابولیسم، اختلال در سیستم ایمنی، سمیت عصبی و سرطان شود.

میکروپلاستیک ها همین طور می توانند آلاینده های سمی مانند فلزات سنگین یا مواد شیمیایی را به سطح خود جذب کرده و با خود حمل کنند. این آلاینده ها که ممکنست سرطان زا، جهش زا و سمی باشند، می توانند بوسیله زنجیره غذایی وارد بدن موجودات زنده، همچون انسان شوند. این میکروپلاستیک ها به علت اینکه هضم نمی شوند، در بدن تجمع می یابند.

با توجه به اینکه میکروپلاستیک ها ممکنست در محیط های آبی وجود داشته باشند، این سوال وجود دارد که آیا آب های آشامیدنی نیز به این ذرات آلوده هستند؟

تاکنون مطالعات محدودی در ارتباط با آلودگی آب آشامیدنی شهری و آب های معدنی انجام شده است. از آن جا که تصفیه خانه های آب شرب به عنوان منبع مشکوکی از میکروپلاستیک ها برای انسان هستند، بررسی آنها از نظر قابلیت کاهش و یا حذف میکروپلاستیک ها امری لازم است.

بر همین اساس پژوهشگران با انجام یک مطالعه، تعداد، ابعاد، شکل و نوع میکروپلاستیک و نانوپلاستیک های موجود در سه تصفیه خانه شهر تهران را بررسی کردند. همین طور عملکرد این ذرات در دو فصل گرم و سرد سال نیز ارزیابی شد.

برای انجام این مطالعه از تصفیه خانه آب آشامیدنی شهر تهران نمونه برداری انجام شد. این تصفیه خانه ها از آب رودخانه تغذیه می شوند. نمونه برداری در دو نوبت فصل سرد و گرم و در هر نوبت سه مرتبه در ایام مختلف انجام شد.

بررسی های این مطالعه نشان داد که تعداد میکروپلاستیک های تصفیه شده در فصل سرد، در مقایسه با فصل گرم، کم تر است. همین طور توانایی حذف میکروپلاستیک ها در هر سه تصفیه خانه تقریباً یکسان بود. البته توانایی حذف این ذرات در فصل سرد کمی کاسته می شود.

به گفته پژوهشگران این مطالعه، به نظر می آید که افزایش میکروپلاستیک ها در فصل گرم به علت افزایش فعالیت انسانی در این فصل باشد. همین طور میزان بارش و کدورت نیز می تواند در تعداد این ذرات موثر باشد.

از لحاظ شکل ظاهری، میکروپلاستیک های شناسایی شده به سه دسته فیبر، فرگمنت و فیلم دسته بندی شدند. مقایسه نمونه های آب ورودی به تصفیه هانه ها و آب خروجی تصفیه خانه ها نشان داد که ذرات میکروپلاستیک به شکل فیبر در آب خروجی ۱۰ درصد کاسته می شود، اما میزان میکروپلاستیک های با شکل فرگمنت، ۱۰ درصد افزوده می شود.

در نمونه های ورودی، میکروپلاستیک های با ابعاد کوچک تر، نسبت بیشتری دارند و این مساله نشان دهنده توانایی ضعیف تصفیه خانه ها در حذف ذرات کوچک تر است.

آنالیز ذرات میکروپلاستیک نشان داد که در مجموع هفت نوع پلیمر در این ذرات وجود دارد. این پلیمرها شامل پلی اتیلن، پلی پروپیلن، پلی استایرن، پلی اتیلن ترفتالات، پلی ونیل کلراید، پلی کربنات و پلی اورتان بودند. همین طور مشاهده شد که نسبت این پلیمرها در نمونه های آب ورودی و خروجی، تفاوت چندانی نداشت.

در این مطالعه و دیگر مطالعات قبلی، پلی اتیلن و پلی پروپیلن، بیشترین سهم را در بین دیگر پلیمرها داشتند. پلی اتیلن بیشتر به عنوان کیسه های یکبار مصرف، پارچه های پلاستیکی کشاورزی، بسته بندی مواد غذایی، و... استفاده می شوند. از پلی پروپیلن نیز در بسته بندی مواد غذایی، روکش شکلات، درهای پلاستیکی بطری ها، قطعات خودرو و... مصرف می شود. بنابراین استفاده زیاد از این مواد و عدم دفع بهداشتی این زباله ها، از فاکتورهای مهم آلودگی منابع آبی با میکروپلاستیک ها هستند.

با توجه به اینکه سه تصفیه خانه بررسی شده در این مطالعه تنها قادر به حذف حدود ۳۲ تا ۶۰ درصد از این ذرات بودند، می توان اظهار داشت که تصفیه خانه های شهر تهران عملکرد ضعیفی در حذف ذرات میکروپلاستیک دارند.

در انجام این تحقیق فاطمه طباطبایی، رؤیا مافی غلامی و ساناز خرمی پور؛ پژوهشگران دانشکده مهندسی و علوم محیط زیست دانشگاه آزاد اسلامی تهران غرب، به همراه حمید مقیمی از دانشکده زیست شناسی دانشگاه تهران با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه بصورت مقاله علمی با عنوان «بررسی عملکرد تصفیه خانه های آب شرب تهران در حذف نانوپلاستیک» در فصلنامه سلامت و محیط زیست انتشار یافته است.
1401/05/07
13:27:11
5.0 / 5
675
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد