نکسترو
محققان در پژوهشی بررسی كردند؛

از چه زمانی ورزش را شروع کنیم؟

از چه زمانی ورزش را شروع کنیم؟

پژوهشگران در پژوهشی به بررسی تاثیر زمان شروع ورزش کردن بر جنبه های مختلف زندگی پرداختند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، انجام ورزش و فعالیت بدنی صحیح یکی از ارکان اصلی اصلاح شیوه زندگی است. مطالعات بیشماری گواه تاثیرات مثبت فعالیت بدنی مناسب در پیش گیری از بیماریهای قلبی عروقی هستند و فراگیر شدن آن در سطح جامعه موجب ارتقای سطح کلی سلامت اجتماع و کاهش بار بیماری بر اقتصاد دارد. متاسفانه کاهش میزان فعالیت بدنی طی سالیان اخیر به گونه ای واضح در سرتاسر دنیا دیده می شود به نحوی که حسب آمار هم اکنون، یک نفر از هر چهار بزرگسال و سه نفر از هر چهار نوجوان، سطح فعالیت بدنی کمتر از میزان سفارش شده بین المللی دارند. کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست و مطالعات نشان می دهند که ۴۰ درصد از بزرگسالان ایرانی و بیش از ۲۳ درصد از کودکان و نوجوانان ایرانی فعالیت بدنی روزانه کافی ندارند.
برنامه بهبود شیوه زندگی توسط پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بستر مطالعه قند و لیپید تهران، در قسمتی از منطقه ۱۳ کلانشهر تهران در سطوح متفاوت اجتماع (خانواده، مدارس، اصناف و نهادها) از سال ۱۳۸۱به اجرا درآمده است.
به گفته دکتر پریسا امیری، رییس مرکز تحقیقات تعیین کننده های اجتماعی سلامت، پژوهشی با هدف بررسی اثرگذاری این مداخله بر افزایش فعالیت فیزیکی دوران نوجوانی تا جوانی در این مرکز طراحی شد.
وی درباره این مطالعه می گوید: در این تحقیق تاثیر جنسیت و زمان شروع مداخله در میزان اثربخشی مداخله مورد بررسی قرار گرفت. نتایج این بررسی گذشته نگر نشان داد فعالیت بدنی اوقات فراغت پسرانی که از اوایل نوجوانی ( ۱۲ تا ۱۵ سالگی) تحت مداخله قرار گرفتند تا دوران بزرگسالی روند افزایشی داشته است. اما نتایج مشابه در پسران بزرگتر و دختران دیده نشده است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اشاره کرد: برمبنای شواهد موجود، فعالیت بدنی انجام شده در اوقات فراغت بیشترین تاثیر را در جنبه های مختلف سلامت انسان دارد. با این وجود، تعداد کمی از مطالعات بر راهکارهای افزایش این پس از فعالیت فیزیکی متمرکز شده اند.
وی اشاره کرد: رفتارهای در رابطه با سلامت همچون فعالیت فیزیکی، تفاوت های بارز جنسیتی داشته و افزایش سن نیز موجب چالش برانگیزتر شدن ایجاد تغییر در آنها می شود. بنابراین، در نظر گرفتن شاخصهای ذکرشده در مداخلات مرتبط از اهمیت بالایی برخوردارست.
دکتر امیری در آخر با اشاره به یافته های این مطالعه بر نقش حیاتی زمان شروع مداخلات اصرار کرد که می تواند در سیاستگذاری های امور سلامت در سطوح کلان اجتماعی موثر باشد.
1401/05/06
15:35:23
5.0 / 5
768
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد