نکسترو
محققان كشور بررسی كردند

مهندسی بافت های مصنوعی بدن با فناوری لیزر کم توان

مهندسی بافت های مصنوعی بدن با فناوری لیزر کم توان

نکسترو: پژوهشگران کشورمان در یک مطالعه مروری به بررسی لیزر کم توان بعنوان یک ابزار مناسب در مهندسی بافت و پزشکی بازساختی پرداخته اند؛ علمی که می تواند به تولید بافت ها و اندام های مورد نیاز بدن بینجامد.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، امروزه، نارسایی بافت ها و اندام های بدن به علت بیماری، صدمه و یا نقص در رشد، به یک نگرانی عمده در نظام پزشکی، بهداشتی و اقتصادی جوامع بشری تبدیل گشته است. هم اکنون، اهدای بافت یا اعضاء بدن بعنوان یک راهکار درمانی مورد استفاده قرار می گیرد. اما این روش درمانی، یک فرآیند پیچیده و چندرشته ای است که به دنبال یک مجموعه از معیارهای خاص تعیین شده و درنهایت منجر به یک عمل جراحی که نیازمند تخصص های متعدد پزشکی است، می گردد. همینطور به علت کمبود افراد اهداکننده عضو، افزایش تعداد افراد در صف انتظار پیوند و افزایش جمعیت بیماران نیازمند پیوند، وابستگی به بافت ها و اندام های اهدایی یک رویکرد عملی نیست. علاوه بر این، احتمال رد پیوند و ناموفق بودن درمان به علت پاسخ ایمنی فرد گیرنده، این روش را با مشکلات جدی روبرو می کند.
بنا بر گفته های متخصصان، برای رفع این نیاز پزشکی مهم، مهندسی بافت، به گزینه ای امیدوارکننده تبدیل گشته است. مهندسی بافت و پزشکی بازساختی یک رویکرد چندرشته ای است که دانش و فناوری های مختلف ازجمله بیولوژی، شیمی، مهندسی، پزشکی، داروسازی و علوم مواد را برای ایجاد درمان ها و محصولات عملکردی، به منظور ترمیم یا جایگزینی بافت ها و اندام های صدمه دیده ترکیب می کند. مهندسی بافت یک فرآیند چندمرحله ای و شامل مهندسی اجزای مختلفی است که برای تولید بافت ها یا ارگان های جدید مورد نظر، همکاری می کنند. در این خصوص، منابع سلول های بنیادی گوناگونی شناسایی شده اند که نقشی اساسی در بازسازی بافت دارند و ابزارهایی هم مورد نیاز هستند تا بتوان به کمک آنها این فرآیند را بشکلی بهتر عملی کرد.
پژوهشگرانی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی با همکاری یک مؤسسه پژوهشی کشور لهستان، دراین باره تحقیقی را انجام داده اند که در آن لیزردرمانی کم توان بعنوان دریچه ای نو در مهندسی بافت و پزشکی بازساختی مورد بررسی مروری قرار گرفته است.
در این پژوهش، محققان با مطالعه آخرین تحقیقات انجام شده در زمینه لیزر درمانی کم توان، به بررسی مکانیسم اثر تابش لیزر در سطح مولکولی و سلولی پرداخته و تاثیر آن بر تکثیر، تمایز و مهاجرت سلولی را مورد ارزیابی قرار داده اند.
نتایج این بررسی ها حاکی از تاثیر مثبت و وابسته به دوز لیزر بر تکثیر و مهاجرت انواع مختلف سلول های بنیادی و القاء تمایز این سلول ها به رده های سلولی مختلف مانند استئوبلاست، استئوکلاست، تنوسیت، نورون، سلول های اپی تلیال و... در اکثر مطالعات است.
به قول سهیلا زمانلوی بنیسی، پژوهشگر مرکز تحقیقات سلول های بنیادی و سلول درمانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی و ۶ همکار دیگرش در این تحقیق، «پزشکی بازساختی و مهندسی بافت با به کارگیری تلفیقی از درمان های نوین مانند سلول های بنیادی و لیزر درمانی کم توان می تواند با فراهم کردن بافت ها و اندام های سالم و عملکردی، کیفیت زندگی بیماران را بهبود بخشد».
آنها می افزایند: «امروزه محققان درحال انجام تحقیقات پایه و بالینی در زمینه پزشکی لیزر و فوتوبیولوژی، با هدف ایجاد روش های جدید تشخیصی و درمانی هستند. نتایج حاصل از مطالعات نشان می دهند که تاثیر لیزردرمانی کم توان بر تکثیر، تمایز و مهاجرت سلولی، به صورت قابل توجهی تحت تاثیر نوع، طول موج، انرژی و توان لیزر به کاررفته و همینطور نوع سلول تحت تابش است».
بر این اساس، انتخاب مناسب پارامترهای لیزردرمانی، تاثیر مثبتی بر تکثیر و تمایز سلول های کشت شده ازجمله سلول های بنیادی مزانشیمی دارد که در مهندسی بافت و پزشکی بازساختی بسیار حائز اهمیت می باشد. لذا، تجزیه وتحلیل دقیق داده های تجربی موجود و جمع آوری آنها تحت یک پایگاه داده سیستمیک و جامع، می تواند افق های جدیدی را در تحقیقات زیست پزشکی، فوتوتراپی و سلول درمانی بگشاید.
این یافته ها که استفاده از لیزر درمانی کم توان را بعنوان یکی از مؤلفه های سیگنالینگ سلولی و همینطور یک روش درمانی ایمن و کارآمد در زمینه مهندسی بافت و پزشکی بازساختی، سفارش می کنند، در فصل نامه «لیزر در پزشکی» وابسته به مرکز تحقیقات لیزر در پزشکی جهاد دانشگاهی انتشار یافته اند.
منبع:

1401/05/04
22:31:53
5.0 / 5
669
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد