نکسترو
بررسی شواهد موجود حاكیست

نقش برنامه های خودمراقبتی در کاهش هزینه های سیستم سلامت

نقش برنامه های خودمراقبتی در کاهش هزینه های سیستم سلامت

نکسترو: رئیس مؤسسه ملی تحقیقات سلامت با بررسی مطالعات انجام شده درباب نقش خودمراقبتی در کاهش هزینه های سلامت، اظهار داشت: مطالعات محدودی دراین زمینه انجام شده است، ولی شواهد موجود نشان میدهد که برنامه های خودمراقبتی در مجموع به صورتی اثربخشی دارند.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر علی اکبری ساری در کنفرانس علمی «خودمراقبتی در بستر فضای مجازی» درباره انواع خودمراقبتی اظهار داشت: خودمراقبتی؛ اقدامات آگاهانه، آموخته شده و هدفمندی هستند که برای پرهیز از عوامل خطر بیماری های واگیر و غیرواگیر، مشارکت در تشخیص زودرس بیماری ها، مشارکت در درمان بموقع بیماری، مشارکت در توانبخشی و.... انجام می شوند.

وی در مورد اینکه آیا تمام فعالیتهای خودمراقبتی، نسبت به هزینه ای که برای آنها می شود، اثربخش هستند یا خیر؟ توضیح داد: بطور قطع تمامی اقدامات خودمراقبتی هزینه اثربخش نیستند و عوامل مختلفی مانند نوع بیماری، نوع برنامه، نتایج برنامه و... می تواند در هزینه اثربخشی آنها اثرگذار باشند. بنابراین برخی برنامه ها هزینه اثربخش هستند و برخی خیر.

رییس مؤسسه ملی تحقیقات سلامت در این کنفرانس مطالعات انجام شده در مورد خودمراقبتی را مورد بررسی قرار داد و اظهار داشت: در یک مطالعه مرور نظام مند که به بررسی ۳۹ مطالعه هزینه اثربخشی برنامه های خودمراقبتی پرداخته است، عنوان شده که در بیشتر مطالعات، خودمراقبتی هزینه اثربخش بود و موجب صرفه جویی در هزینه ها شده است.

وی افزود: البته در این مطالعه مروری عنوان شد که بسیاری از مطالعات بررسی شده، کیفیت بالایی نداشتند. بنابراین این مطالعه مروری، در مورد اثربخشی برنامه های خودمراقبتی قطعیت نداشت.

اکبری ساری اظهار نمود: در یک مطالعه دیگر که به بررسی نقش خودمراقبتی در هزینه های مراقبت های اولیه سلامت پرداخته است، مشخص شد که خودمراقبتی تأثیر قابل توجهی در کاهش فشار کاری شبکه بهداشت دارد. همینطور می تواند هزینه ها را به صورت قابل توجه کم کند و موجب افزایش اثربخشی شود.

وی افزود: همینطور مشخص شد که خودمراقبتی می تواند عدالت در سلامت را نیز ارتقا دهد. در این مطالعه مطرح گردیده است که در بیشتر بیماری ها می توانیم یک برنامه خودمراقبتی پیدا نماییم که بتواند موجب کاهش هزینه شود.

رییس مؤسسه ملی تحقیقات سلامت به مطالعه دیگری که به بررسی تأثیر برنامه خودمراقبتی در بیماری های قلبی عروقی، پرداخت و اظهار داشت: این برنامه در ۱۰۰ بیمار گرفتار نارسایی قلبی انجام شده بود و مشخص شد که اجرای این برنامه حدود ۱.۳ میلیون یورو هزینه اضافه ایجاد می کند؛ ولی تعداد سال عمر تعدیل شده باکیفیت (QALY) افراد را نیز بالا می برد. این مطالعه نشان دهنده تأثیر فوق العاده اجرای برنامه خودمراقبتی بود.

وی اظهار نمود: در مطالعه دیگری مطرح شده که برنامه خودمراقبتی در سالمندان، روزهای بستری در منزل، هزینه های بستری و روزهای بستری در بیمارستان را می کاهد.

اکبری ساری در مورد تأثیر برنامه های خودمراقبتی در صرفه جویی هزینه ها در این مطالعه، اظهار داشت: به ازای هر نفر شرکت کننده، ۳۲۰۰ دلار هزینه ها کاسته می شود و در کل نسبت هزینه ها به پیامدها، پنج به یک بوده است.

وی به مطالعه مروری دیگری در مورد خودمراقبتی در بیماران مبتلا به آسم اشاره نمود و اظهار داشت: آموزش خودمراقبتی در این بیماران می تواند موجب کاهش بستری در بیمارستان، کاهش ویزیت بخش اورژانس، کاهش ویزیت های خارج از برنامه پزشکان، کاهش روزهای غیبت افراد از مدرسه و یا محل کار می شود. همینطور به ازای هر یک دلاری که بیماران جوان کم درآمد صرف برنامه خودمراقبتی بیماری آسم می کنند، سه تا چهار دلار به صورت مستقیم در درمان آنها صرفه جویی می شود.

رییس مؤسسه ملی تحقیقات سلامت در این سخنرانی، نتایج چندین مطالعه دیگر را نیز مورد بررسی قرار داد و در جمع بندی این نتایج اظهار داشت: برنامه های خودمراقبتی، مانند هر مراقبت سلامتی امکان دارد هزینه اثربخش باشد یا نباشد. خیلی از برنامه ها هزینه اثربخشی بالایی دارند و برخی دیگر خیر. همینطور مشخص شده است که برای بیشتر بیماری ها حداقل یک برنامه خودمراقبتی وجود دارد که به نحوی هزینه اثربخش باشد.

وی با عنایت به نتایج این مطالعات تصریح کرد: ضروریست که هزینه اثربخشی هر برنامه، جداگانه و با عنایت به شرایط هر کشور بررسی شود. البته باید توجه داشت که شواهد باکیفیت در این حوزه محدود است و در ایران نیز مطالعات بسیار کمی در این حوزه انجام شده است؛ ولی در نهایت میتوان گفت با عنایت به این شواهد محدود، در مجموع بیشتر برنامه های خودمراقبتی، هزینه اثربخش هستند.

منبع:

1401/05/03
16:57:35
5.0 / 5
750
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد