نکسترو
معاون پژوهشی وزیر علوم تاكید كرد

کوشش برای هدایت کارهای علمی به سمت تجاری سازی و بازار

کوشش برای هدایت کارهای علمی به سمت تجاری سازی و بازار

نکسترو: معاون پژوهشی وزیر علوم با اشاره به اینکه همیشه نگاه ما به سمت اقتصاد و تجاری سازی یافته های علمی بوده است، اظهار داشت: ما در نظام ملی نوآوری نگاه ویژه ای داشتیم که بین تولیدات علمی و تجاری سازی آنها، ارتباط منطقی برقرار نماییم.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر پیمان صالحی در آیین تجلیل از مقام علمی برگزیدگان جایزه کمیته دائمی همکاریهای علمی و فناوری سازمان همکاریهای اسلامی (کامستک) که امروز، اول مرداد ماه در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، با تبریک به برگزیدگان این جایزه، به نامگذاری سال توسط مقام معظم رهبری اشاره نمود و اظهار داشت: امسال به عنوان سال "تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین" معرفی شده است. سالی که علاوه بر نگاه علمی به کارهای علمی دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مراکز علمی ایران ارتباط آنها با مسائل اقتصادی به شدت مورد تاکید قرار گرفته است. بدین سبب ما در وزارت علوم با همکاری سایر بازیگران حوزه علم، تحقیقات و فناوری، اهتمام داریم که خروجی های علمی را به سمت تجاری سازی و بازار برسانیم.

وی با ارائه گزارشی از وضعیت علمی، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران، اظهار نمود: در سال ۲۰۲۱ در پایگاه اسکوپوس بیش از ۷۷ هزار خروجی علمی و مقاله از ایران ثبت شده است. ایران در حوزه تولیدات علمی در پایگاه اسکوپوس رتبه ۱۵ دنیا را به خود مختص کرده است.

معاون پژوهشی وزیر علوم با اشاره به آمار ارجاعات مقالات، توضیح داد: آمار ارجاعات مقالات ما نیز از وضعیت خوبی برخوردارست و در صورتیکه ما رتبه ۱۵ از نظر تعداد مقالات را داریم، در حوزه ارجاعات نیز در رتبه ۱۵ و ۱۶ قرار داریم. در سال ۱۹۹۶ ما رتبه ۵۴ دنیا را داشتیم و الان به رتبه ۱۵ دست پیدا کرده ایم. همین طور ما در میان کشورهای اسلامی و کشورهای منطقه از این نظر در رتبه اول قرار داریم.

وی اشاره کرد: تمامی بازیگران علم و فناوری با یک برنامه ریزی بلندمدت موفق شدند، ولی این دستاورد برای ما قانع کننده و خوشحال کننده نیست و اهتمام می نماییم رتبه کشور را ارتقا دهیم.

صالحی اظهار خوشی کرد که با وجود تحریم هایی که در سالهای اخیر مقابل ایران وجود داشته است، هر سال میزان کارهای مشترک بین المللی ما افزایش داشته است. در سال ۲۰۲۱، حدود ۳۵.۷ درصد از ۷۷ هزار تولیدات علمی ایران، با همکاریهای بین المللی انجام شده است و دانشمندان و پژوهشگران ما محدود به مرزهای جغرافیایی و سیاسی نیستند.

وی با اشاره به افزایش مقالات پر استناد ایران در پایگاه های بین المللی و همین طور تعداد پژوهشگاه ها و مراکز تحقیقاتی، اظهار داشت: در سالهای مختلف، مقالات ما که ارجاعات بالایی داشتند، تعدادشان بالا رفته است. همین طور هم اکنون ۵۵۹ پژوهشگاه، پژوهشکده و مرکز تحقیقاتی، ۱۰۷ قطب علم و فناوری و ۴۱۹ انجمن علمی در زمینه های مختلف در ایران داریم.

صالحی با اشاره به اینکه همیشه نگاه ما به سمت اقتصاد و تجاری سازی یافته های علمی بوده است، اشاره کرد: برمبنای روند سطوح آمادگی فناوری و تکنولوژی، ما در نظام ملی نوآوری نگاه ویژه ای داشتیم که بین تولیدات علمی و تجاری سازی آنها، ارتباط منطقی برقرار نماییم. درست است که در TRLهای پایین تر یک تا سه وظیفه دانشگاه ها و دولت پشتیبانی از تحقیقات بنیادی است، اما در سالهای قبل با راه اندازی مراکز نوآوری، مراکز رشد و پارک های علم و فناوری، اهتمام کردیم، حلقه ارتباط بین تولیدات علمی و بازار را بصورت پیوسته تشکیل دهیم.

وی با بیان تاریخچه پارک های علم و فناوری در ایران، اظهار داشت: در سال ۱۹۹۶ نخستین بخشنامه ها و شیوه نامه ها جهت راه اندازی پارک های علم و فناوری در ایران نوشته شد و نخستین شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در سال ۱۹۹۷ در اصفهان افتتاح شد و امروز بیش از ۵۰۰ شرکت در این شهرک مشغول به فعالیت هستند و پارک های علم و فناوری دیگری نیز در کشور به راه افتاده است.

معاون پژوهشی وزیر علوم درباب روند رشد پارک های علم و فناوری در ایران، توضیح داد: ما ۴۹ پارک علم و فناوری در ایران داریم و در هر استان یک پارک علم و فناوری جامع وجود دارد. ۲۴۰ مرکز رشد در کشور وجود دارد که حلقه هایی برای تبدیل ایده به محصول و تجاری سازی فناوری ها شده اند. در امتداد تولید علم کوشیدیم که ریل گذاری ممتد و کاملی برای نظام ملی نوآوری در کشور و نظام ملی نوآوری و تجاری سازی یافته ها انجام دهیم.

وی ضمن تبریک به برنده های جایزه کامستک، به ظرفیت همکاری ها با کامستک اشاره نمود و توضیح داد: برگزاری دوره های آموزشی برای اعضای سازمان کنفرانس اسلامی، همکاری در طرح های پژوهش و فناوری منطقه ای و بین المللی و حمایت هایی که از پژوهشگران به عنوان گرنت و اسکالرشیپ می شوند، نمونه هایی از این همکاری ها هستند.

صالحی در آخر از تمایل وزیر علوم برای حضور در کشور پاکستان و گسترش همکاری ها با سازمان کنفرانس اسلامی و کامستک آگاهی داد.
سید آفتاب حسین زیدی (Syed Aftab Hussain Zaidi)، مدیر منابع انسانی کامستک نیز در این مراسم، تاریخچه ای از تاسیس جایزه کامستک ارائه داد و اظهار داشت: این جایزه از سال ۱۹۹۶ و با هدف شناخت بهترین کارهای علمی و تحقیقاتی دانشمندان مسلمان یا مقیم کشورهای اسلامی تاسیس شد.
بگفته وی جایزه کامستک که دانشمند ایرانی رشته شیمی مجتبی شمسی پور استاد دانشگاه رازی کرمان در سال ۱۹۹۷ نخستین دریافت کننده این جایزه بوده است، در بخش یک عمر دستاورد علمی در چهار رشته علوم پایه هر دو سال یک دفعه و بصورت چرخشی به پژوهشگران رشته های زیست شناسی، شیمی یا رشته های ریاضی و فیزیک بواسطه فعالیت ­ها و دستاوردهای یک عمر تحقیقات یک دانشمند این رشته­ ها اعطا می­ شود. جایزه نقدی کامستک در این رشته ­ها شامل ۵ هزار دلار آمریکا است.
مدیر منابع انسانی کامستک اشاره کرد: جایزه برندگان بطور معمول توسط رییس جمهوری پاکستان به عنوان رییس کامستک در نشست مجمع عمومی اهدا می­ شود که در سال ­های گذشته به سبب شیوع ویروس کرونا این جایزه در مراسمی با حضور افراد محدود و در کشورهای محل اقامت برندگان اعطا شده است. تا حالا ۲۴ دانشمند از کشورهای ایران، مصر، ترکیه، مراکش، سودان و پاکستان این جایزه را دریافت کرده ­اند.
حسین زیدی در مورد بخش ­های دیگر این جایزه نیز اظهار نمود: جایزه کامستک شامل بخش ­های مختلفی است که جایزه محقق جوان شامل پژوهشگران زیر ۴۰ سال، بهترین کتاب علمی و بهترین ثبت اختراع هر کدام شامل جایزه نقدی ۳ هزار دلاری و جوایز بهترین مقاله در رشته ­های علوم پایه شامل جایزه ۲ هزار دلاری می ­شوند.
1401/05/02
23:11:31
5.0 / 5
725
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد