نکسترو
در یك مطالعه انجام شد

روشی برای بهبود سلامت باروری بیماران مبتلا به ام اس

روشی برای بهبود سلامت باروری بیماران مبتلا به ام اس

پژوهشگران در مطالعه ای تأثیر نوعی مشاوره برای بهبود سلامت باروری زنان مبتلا به ام اس را بررسی کردند.دکتر کشور صمدایی گله کلایی در گفتگو با ایسنا، درباره پژوهشی که اخیرا بر روی بیماران زن مبتلا به ام اس انجام شده، توضیح داد: بیماری مالتیپل اسکلروزیس یا ام اس یک بیماری نورولوژیک پیشرونده است که ابعاد جسمی و روانی زندگی افراد را تحت تأثیر قرار می دهد.

وی ضمن اشاره به شیوع سه برابری این بیماری در زنان، افزود: ام اس اغلب زنان ۲۰-۴۰ ساله را درگیر می کند و با عنایت به بروز بیماری در سنین باروری، می تواند تولیدمثل و عملکرد جنسی افراد را تحت تأثیر قرار دهد. بر همین مبنا ما کنجکاو شدیم در مورد نیازمندی های سلامت باروری این بیماران پژوهشی را انجام دهیم.

پژوهشگر مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مورد روش انجام این مطالعه، اظهار داشت: برای انجام این تحقیق ما ابتدا به تبیین مفهوم سلامت باروری از دیدگاه این بیماران پرداختیم و سپس نگرانی های سلامت باروری آنان را استخراج کردیم.

وی افزود: در گام بعدی این مطالعه، یک گروه از نورولوژیست ها، متخصصین بهداشت باروری، متخصصان زنان و روانشناس را در جلسه ای گرد هم آوردیم، مسائل و نگرانی هایی که زنان مبتلا به ام اس مطرح کرده بودند را مورد بحث قرار دادیم تا نگرانی های آنان اولویت بندی شود.

صمدایی با بیان اینکه نگرانی های سلامت باروری این بیماران، در پنج طبقه دسته بندی شد، تشریح کرد: یکی از نگرانی های این زنان درمورد تهدید قدرت باروری شان بود. آنها چون در سنین باروری قرار دارند، نگران بودند که نتوانند مادر شوند و زندگی زناشویی آنها ممکن بود تحت تأثیر قرار بگیرد. همینطور نگرانی از اختلال در عملکرد جنسی هم یکی دیگر از این موارد بود.

وی افزود: نگرانی بعدی، محدودیت آنها در استفاده از روش های جلوگیری از حاملگی بود. این بیماران نگران انتقال بیماری از راه حاملگی به فرزندشان بودند و تصور می کردند که امکان دارد بیماری خویش را به فرزندشان منتقل کنند. بنابراین تعداد فرزندانی که آنها می خواستند، کم تر از افراد عادی بود و اصرار داشتند روش خوبی برای جلوگیری از حاملگی داشته باشند.

این متخصص بهداشت باروری اضافه کرد: از آن جایی که بیماری ام اس جزو بیماری های خاص است، معمولا داروهای هورمونی با داروهای آنها تداخل دارد. بنابراین این بیماران در مورد روش جلوگیری از حاملگی هم محدودیت هایی دارند و این مورد دیگری است که سبب نگرانی آنها شده است.

صمدایی تصریح کرد: همینطور آنها یک سری نگرانی های اجتماعی داشتند و مبتلا شدن به این بیماری برای آنها به شکلی ننگ یا استیگما بود.

محقق مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مورد ادامه این مطالعه، توضیح داد: در جلسه ای که با حضور متخصصان، برگزار و نگرانی های این بیماران عنوان شد، مشخص شد که بیشترین نگرانی و دغدغه زنان مبتلا به ام اس، نگرانی در مورد مشکلات جنسی شان و متعاقب آن کاهش رضایتمندی جنسی همسرشان است. بر همین مبنا ابتدا بررسی کردیم که در دنیا چه مداخلاتی برای حفظ و ارتقای کیفیت زندگی جنسی آنها انجام شده است.

وی افزود: در این بررسی ها متوجه شدیم که عمده مداخلات مؤثر بر ارتقای کیفیت زندگی جنسی چنین بیمارانی مداخله با رویکرد مشاوره بوده است. مداخلات با این رویکرد هم مؤثر و هم مقرون به صرفه است؛ چون که می تواند بوسیله ی یک متخصص سلامت باروری صورت گیرد و نیازی به ارجاع بیمار به سطوح تخصصی بالاتر مثل روانپزشکان نیست (جز در موارد افسردگی شدید که احتیاج به مصرف دارو دارد). در دنیا مدلهای مختلفی برای مشاوره وجود دارد؛ ولی متخصصان این پژوهش تصمیم گرفتند که مشاوره با الگوی BETTER را انتخاب کنند، چون که معتقد بودند ساختار این مدل مشاوره ای برای این بیماران مؤثرتر است.

این متخصص بهداشت باروری به حذف عوامل مخدوش گر در این مطالعه اشاره نمود و اظهار داشت: برخی عوامل مانند ابتلای بیماران به افسردگی شدید می توانست بعنوان عامل مخدوش گر روی مطالعه ما تأثیر بگذارد، بنابراین بیمارانی که علاوه بر ام اس به افسردگی شدید یا خستگی مفرط مبتلا بودند، از روند مطالعه کنار گذاشته شدند.

وی در مورد دلیل این مورد توضیح داد: چون افسردگی می تواند روی سلامت جنسی اثر بگذارد و ما می خواستیم بفهمیم مشکلات جنسی این افراد به علت بیماری ام اس است، نه به علت افسردگی حاصل از این بیماری و یا نه به علت شدت خستگی حاصل از این بیماری. بنابراین عوامل مداخله گر را شناسایی کردیم و افراد مبتلا به افسردگی شدید، خستگی شدید و... را با پرسشنامه های اختصاصی و ویزیت توسط متخصص مربوطه شناسایی و از مطالعه خارج کردیم.

پژوهشگر مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن اشاره به روش انجام مداخله بر روی این بیماران، توضیح داد: چهار جلسه آموزشی همراه با مشاوره برای این بیماران برگزار گردید. شاخصهای رضایتمندی و عملکرد جنسی بیمار یک مرتبه پیش از مداخله و یک مرتبه هم دو و سه ماه بعد از مداخله مورد ارزیابی قرار گرفت. از این طریق بررسی کردیم که آیا انجام این مداخله مؤثر بوده؟ و آیا توانسته عملکرد جنسی و رضایتمندی جنسی این بیماران را حفظ کند یا ارتقا دهد؟

صمدایی درباره نتایج این مطالعه اظهار داشت: در نهایت نتایج این پژوهش بهبود عملکرد جنسی این بیماران را نشان داد؛ ولی رضایتمندی جنسی از نظر آماری معنادار نشد. اما در دنیا در مداخلات و مطالعات کارآزمایی بالینی آیتمی به نام MICD یا معناداری بالینی وجود دارد و این به آن معناست که متخصص باید تشخیص بدهد که آیا مداخله انجام شده از نظر بالینی در بهبود شرایط بیماران مؤثر بوده یا خیر. آن چه که ما در جلسات مشاوره بیماران مبتلا به ام اس دیدیم، این بود که رضایتمندی جنسی آنها در ظاهر و بر مبنای آن چه که برای ما عنوان می کردند، افزوده شده بود و حال بهتری داشتند؛ ولی از نظر آماری معنادار نبود. از طرفی این نتیجه مبین آن است که هر چند عملکرد جنسی شرط لازم برای رضایتمندی جنسی است، اما عامل های دیگری هم در رضایتمندی جنسی این زنان دخیل هستند که نیازمند پژوهش های بیشتری در این حوزه است.

وی تصریح کرد: مشاوره همراه با دارو درمانی برای این دسته از بیماران نه تنها در مطالعه ما؛ بلکه در مطالعاتی که در دنیا بر روی این گروه از بیماران انجام شده، مفید است.

صمدایی در انتها از تیم تحقیق؛ ناهید دهقان نیری، زهره خاکبازان، مریم باقری و حمید حقانی از پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تهران، محمود هدایت نژاد از گروه روانشناسی دانشگاه شاهد و فائزه غفوری از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و بیماران شرکت کننده در این پژوهش تقدیر و تشکر کرد.
به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، یافته های این مطالعه خرداد ماه سالجاری با عنوان «اثربخشی مشاوره جنسی با استفاده از الگوی BETTER برای ارتقای عملکرد جنسی و رضایت زنان متاهل مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس» در نشریه Sexuality and Disability که جزو ژورنال های Q2 و با ضریب تأثیر ۱.۶۴ است، منتشر گردید.

منبع:

1401/05/01
12:28:18
5.0 / 5
667
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد