نکسترو

معرفی برگزیده یازدهمین جایزه علیمحمدی

معرفی برگزیده یازدهمین جایزه علیمحمدی

نکسترو: دکتر داود حبری؛ فارغ التحصیل دکتری دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان به عنوان برگزیده یازدهمین ˮجایزه علیمحمدیˮ معرفی گردید.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، "جایزه علیمحمدی" به نام شهید دکتر مسعود علیمحمدی از سال ۱۳۹۰ در هر سال توسط پژوهشگاه دانش های بنیادی به نویسندگان رساله های برتر دکتری فیزیک که در داخل کشور انجام شده باشند، اهدا می شود و انجمن فیزیک ایران در برگزاری این جایزه با این پژوهشگاه همکاری می کند.

دکتر داود حبری؛ فارغ التحصیل مقطع دکتری فیزیک در زمینه اپتیک دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان، برگزیده منتخب کمیته داوران جایزه علیمحمدی از بین شرکت کنندگان، از دانشگاه های مختلف کشور (دانشگاه های اصفهان، تبریز، تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان، تهران، دامغان، زنجان، سمنان، شهید بهشتی تهران، شهید باهنر کرمان، شیراز، صنعتی شاهرود، ولی عصر (عج) رفسنجان، یزد) است.

حبری برای رساله دکتری خود با عنوان «پراش باریکه های نوری از روزنه های ساختاریافته جدایی پذیر در مختصات دکارتی و قطبی» که تحت نظر دکتر سیف الله رسولی انجام شده، برنده جایزه علیمحمدی شده است.

این پایان نامه متشکل از مجموعه ای از کارهای نظری و تجربی روی پراش نور از روزنه های ساختاریافته است. در قسمتی از این رساله، مطالعه ای جدید روی پراش نور تخت از ساختارهای دوبعدی جدایی پذیر و جدایی ناپذیر در مختصات قطبی ارائه شده و ساختارهای نوینی در مختصات قطبی معرفی می گردند که دارای خود تصویر هستند.

در بخش دیگری از این رساله، مطالعه ای تحلیلی روی پراش باریکه های گردابی از روزنه های ساختاریافته ارائه می شود. علاوه برآن پراش یک باریکه گردابی از یک روزنه با تابعیت دلخواه فرمول بندی شده است. به عنوان یک مورد مهم، پراش باریکه های گردابی از توری های شعاعی دامنه ای سینوسی، فرمول بندی شده و بصورت تجربی نیز بررسی شده و نشان داده شده است که الگوی پراش، هم بار توپولوژیکی و هم جهت پیچش پرتوی گردابی فرودی را نمایان می کند.

به روز بودن این پژوهش، کیفیت عالی مقالات مستخرج از رساله و شفافیت در نگارش همچون نقاط مثبت و مهمی بوده که رساله دکتر حبری را به عنوان پایان نامه برتر منتخب کرده است.

بنابر اعلام پژوهشگاه دانش های بنیادی، یازدهمین جایزه علمیحمدی به سبب شیوع بیماری کرونا با تاخیر و عدم برگزاری مراسم جمعی اعطا شد و مقرر است همزمان با برگزاری «مراسم شروع سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱» از برگزیده جایزه تجلیل به عمل آید.منبع:

1401/04/31
14:00:34
5.0 / 5
681
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد