نکسترو

معرفی موضوعات داغ در بیست حوزه علمی تخصصی، نیمه اول 1401

معرفی موضوعات داغ در بیست حوزه علمی تخصصی، نیمه اول 1401

نکسترو: برپایه داده های مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی (SID)، موضوعات داغ در بیست حوزه علمی تخصصی معرفی گردید.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، شناسایی موضوعات داغ علمی از جهات مختلف حائز اهمیت می باشد. آگاهی از موضوعات داغ پژوهشی حوزه های مختلف علمی می تواند نمایی از فعالیت پژوهشی حوزه تخصصی را برای هر محقق فراهم آورد و پژوهشگر مسیر آتی خودرا با دانش بهتری ترسیم نماید. همین طور سیاست گذاران پژوهشی در سطوح مختلف با آگاهی از موضوعات داغ علمی می توانند ارزیابی آگاهانه تری نسبت به مجموعه تحت مدیریت خود داشته باشند.

به گزارش روابط عمومی مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی (SID)، گزارش حاضر که برای سومین بار منتشر می شود، به معرفی 15 موضوع داغ در بیست حوزه علمی بر طبق داده های مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی در نیمه اول 1401 می پردازد.

روش استخراج موضوعات داغ علمی

1. موضوع علمی: عبارتی ست که پژوهشگران به عنوان کلیدواژه در مقالات خود معرفی نموده اند؛ که موضوعات داغ علمی از میان این کلیدواژه ها با میانگین سنی کمتر انتخاب می شوند.

2. میانگین سنی یک موضوع: میانگین سنی انتشار مقالاتی که این مساله را به عنوان کلیدواژه معرفی کرده اند. موضوعات داغ علمی باید میانگین سنی نزدیک به زمان حال داشته باشند. به عنوان نمونه، اگر موضوع متن کاوی در پنج مقاله به عنوان موضوع به کار رفته باشد و آن مقالات به ترتیب در سالهای 1397، 1398، 1398، 1399 و 1400 به کار رفته باشد، میانگین سنی این مساله برابر با 1398.5 خواهد بود.

3. حوزه علمی: گروههای موضوعی مجلات است که توسط وزارت علوم و وزارت بهداشت معرفی شده است.

4. موضوع داغ: یک موضوع علمی است که 2 شرط را داراست: الف) این مساله حداقل در تعداد قابل قبولی از مقالات علمی به عنوان کلیدواژه استفاده شده باشد، از این طریق موضوعات کم تکرار که تنها توسط تعداد کمی از پژوهشگران حائز اهمیت نگارش مقاله بوده اند، حذف می شود. ب) میانگین سنی آن در بین موضوعات حوزه علمی مذکور، در بین 15 موضوع جدید قرار گیرد؛ بدین سبب مطالبی به عنوان موضوعات داغ علمی شناخته می شوند که تعداد مناسبی از پژوهشگران یک حوزه موضوعی در مقالات علمی سالهای اخیر به آن پرداخته باشند.
1401/04/30
11:35:38
5.0 / 5
689
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد