نکسترو

رژیمی برای پیش گیری از مبتلاشدن به بیماریهای قلبی عروقی

رژیمی برای پیش گیری از مبتلاشدن به بیماریهای قلبی عروقی

نکسترو: پژوهشگران تاثیر یک رژیم غذایی را بر روی پیش گیری از مبتلاشدن به بیماریهای قلبی عروقی بررسی نموده اند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، رژیم غذایی MIND بعد از سال ها تحقیق در حوزه رابطه بین تغذیه، پیری و آلزایمر طی مقاله ای در سال ۲۰۱۵ توسط پروفسور مارتا کلر موریس به جهان ارائه شد. نتایج این تحقیقات نشانگر این بود که این رژیم که تلفیقی از دو رژیم غذایی سالم یعنی رژیم مدیترانه ای و رژیم DASH (به مفهوم رویکرد رژیمی برای متوقف کردن فشار خون بالا است که حدود دو دهه پیش بمنظور کاهش فشار خون در بیماران مبتلا به فشار خون بالا طراحی شد) است، می تواند خطر مبتلاشدن به آلزایمر را در افراد مختلف کاهش بدهد. اما آیا این الگوی غذایی بر پیش گیری از بیماریهای قلبی عروقی هم اثر دارد؟

نظر به فقدان اطلاعات کافی در این خصوص و در جهت پاسخ به این پرسش مطالعه ای جهت بررسی ارتباط بین پیروی از رژیم غذایی MIND و خطر بروز بیماری قلبی- عروقی در بزرگسالان طی یک دوره زمانی ۱۰ ساله در مرکز تحقیقات تغذیه پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و در بستر مطالعه قند و لیپید تهران (مطالعه ای جامعه محور با قدمتی ۲۲ ساله بر روی جمعیت ۱۵هزار نفری شرق تهران) طراحی شد.

مهدیه گل زرند، مجری این طرح درباب نتایج این مطالعه اظهار داشت: هر واحد افزایش در امتیاز رژیم غذایی MIND، بروز بیماری قلبی- عروقی را تا ۱۶ درصد می کاهد که رقمی شایان توجه شمرده می شود.

ایشان سپس بیان کرد: در بین اجزای این رژیم، هر واحد افزایش در غلات کامل، سبزیجات برگ سبز و حبوبات به ترتیب ۶۰، ۴۵ و ۶۵ درصد خطر مبتلاشدن به بیماری قلبی- عروقی را می کاهد که این نتایج می تواند در انتخاب این روش به عنوان سبک زندگی سالم تایید بیشتری داشته باشد.

در این الگوی غذایی روی استفاده از پروتئین های با چربی سالم، مواد غذایی کم قند و کم نمک، خودداری از مصرف غذاهای فرآوری شده و مشروبات الکلی و همچنین روی آوردن به ورزش و فعالیت بدنی منظم تاکید می شود.
1401/04/29
12:43:21
5.0 / 5
702
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد