نکسترو

روشی برای تعیین دوز مناسب مواد پرتوزا در درمان سرطان پروستات

روشی برای تعیین دوز مناسب مواد پرتوزا در درمان سرطان پروستات

در پژوهش عضو هیات علمی رشته فیزیک هسته ای دانشگاه حکیم سبزواری، اثر میان دانه ای برای چند چشمه تجاری ید-۱۲۵ مورداستفاده در درمان سرطان پروستات بررسی و تعیین شد.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر حمیدرضا باغانی در مورد این پژوهش اظهار داشت: سرطان پروستات یکی شایع ترین انواع سرطان در میان مردان در جهان است و تکنیک های پرتودرمانی زیادی برای پرتودهی و کنترل تومور در این نوع سرطان شامل پرتودرمانی خارجی، پرتودرمانی داخلی (براکی تراپی) و همینطور استفاده از امواج فراصوت با شدت زیاد معرفی شده است.

استادیار گروه فیزیک هسته ای دانشگاه حکیم سبزواری اضافه کرد: یکی از روش های ایمن و با ریسک پایین به سبب پیشگیری از پرتوگیری بافت های سالم اطراف در حین پرتودهی سرطان پروستات، استفاده از تکنیک براکی تراپی است.

این پژوهشگر افزود: در این روش چند چشمه پرتوزای طبیعی، معمولاً ید-۱۲۵، به صورت میان بافتی در داخل بافت پروستات کاشته شده و از این طریق بافت هدف تحت پرتودهی قرار می گیرد. مشکل اصلی در براکی تراپی پروستات توسط کاشت چند دانه ای ید-۱۲۵، در نظر نگرفتن اثر تضعیف در ارتباط با حضور هر دانه بر روی تابش های گسیل شده از دانه های قبلی در حین درمان بیمار است.

دکتر باغانی خاطرنشان کرد: نتایج حاصل از این تحقیق نشان داده است که اثر میان دانه ای می تواند به صورت قابل توجهی میزان دوز دریافتی توسط حجم تومور پروستات را تحت تأثیر قرار دهد.

عضو هیات علمی دانشگاه حکیم سبزواری افزود: ازاین رو درنظر گرفتن این اثر در زمان درمان بیمار، یک مبحث ضروری می باشد، چون که صرف نظر کردن از این مورد می تواند به نتایج بالینی نامطلوبی به لحاظ عدم تحویل دوز تابش کافی به بیمار منتهی شود. در این خصوص برای هر چشمه تجاری مورد مطالعه، ضرایب تضعیف مشخصی تعیین شده که این ضرایب می توانند توسط تیم درمان در حین براکی تراپی پروستات مورد استفاده قرار گیرند و از این طریق اثر میان دانه ای را در فرایند درمان لحاظ کنند.

وی تصریح کرد: این تحقیق با همکاری آذر غیبی؛ فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته فیزیک هسته ای و دکتر علی اصغر مولوی؛ عضو هیئت علمی فیزیک هسته ای دانشگاه حکیم سبزواری به انجام رسیده است.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، نتایج به دست آمده از این تحقیق در مجله Computer methods and programs in biomedicine با ضریب تأثیر ۷.۰۲۷ و رتبه Q1 در رتبه بندی مجلات JCR به چاپ رسیده است.

منبع:

1401/04/28
20:28:16
5.0 / 5
681
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد