نکسترو
اخلاق در پژوهش؛ سه سال پس از قانون مند شدن،

راه اندازی مرکز مشاوره تلفنی اخلاق پژوهش و فناوری به زودی

راه اندازی مرکز مشاوره تلفنی اخلاق پژوهش و فناوری به زودی

به گزارش نکسترو معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن اشاره به راه اندازی واحد مشاوره اخلاق پژوهش و فناوری در این دانشگاه، توضیح داد: ما سال جاری یک واحد مشاوره اخلاق پژوهش و فناوری به صورت مجانی در معاونتمان طراحی کردیم که بزودی راه اندازی آنرا اطلاع رسانی می نماییم. افراد می توانند با مشاوره گیری و آموزش دیدن، مشکلات خویش را با این واحد مطرح کنند.دکتر افشین زرقی در گفتگو با ایسنا، درخصوص آمار تخلفات پژوهشی و مقالات ریترکت شده سال ۱۴۰۰ در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، توضیح داد: کمیته اخلاق وزارت خانه اگر موردی از ریترکشن و... وجود داشته باشد را به ما اطلاع می دهد؛ ولی بر طبق این اطلاعات، ما پارسال موردی از این مقالات نداشتیم.

وی ضمن اشاره به شکایات بررسی شده در کمیته اخلاق دانشگاه، افزود: البته شکایات پژوهشی در کمیته اخلاق دانشگاه در مورد عدم رعایت حقوق معنوی و ترتیب نویسندگان، نحوه ی استفاده از دیتاهای پژوهشی و رفرنس دهی و... وجود داشت. ما چند مورد شکایت پژوهشی داشتیم و در نهایت فرد را ملزم به رعایت حقوق طرف مقابل کردیم.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: سال قبل ما امتیاز کامل در مورد اخلاق پژوهش از جانب وزارت بهداشت کسب کردیم و همینطور از نظر امتیاز پژوهشی، در ارزشیابی پژوهشی کشور هم رتبه یک و نمره کامل را به دست آوردیم.

وی ضمن اشاره به آموزش اخلاق در پژوهش در این دانشگاه اظهار داشت: کارگاه های گوناگونی برای همه اعضای هیئت علمی به صورت آفلاین و به صورت آنلاین، علیرغم وجود کرونا برگزار شد و تکالیفی را که کمیته اخلاق وزارت خانه به ما محول کرده بود، انجام دادیم و وضعیت ما از نظر اخلاق خوب است.

زرقی تصریح کرد: به علت افزایش حساسیت ها، هم اکنون تخلفات پژوهشی در سطح کشور کاهش پیدا کرده است و سال گذشته، ما چالش جدی در زمینه تخلفات پژوهشی نداشتیم.

راه اندازی واحد مشاوره تلفنی اخلاق پژوهش و فناوری

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن اشاره به راه اندازی واحد مشاوره اخلاق پژوهش و فناوری در این دانشگاه، توضیح داد: ما سال جاری یک واحد مشاوره اخلاق پژوهش و فناوری به صورت مجانی در معاونتمان طراحی کردیم که بزودی راه اندازی آنرا اطلاع رسانی می نماییم. افراد می توانند با مشاوره گیری و آموزش دیدن، مشکلات خویش را با این واحد مطرح کنند.

وی افزود: بنا بر این است که یک تلفن پاسخ گو برای این منظور قرار دهیم تا هرکسی که سوالی در مورد فرآیندهای اخلاقی دارد، بتواند پاسخ خویش را بگیرد.

زرقی با بیان اینکه تخلف پژوهش حتی می تواند در حوزه فناوری باشد، افزود: امکان دارد فردی فناوری را از شخص دیگر کپی کند و حقوق مالکیت فکری آنرا رعایت نکند، از آن جا که برخی تخلفات به خاطر ناآگاهی اتفاق می افتند، این واحد مشاوره برای این است که افراد قبل از مبادرت به تاسیس یک شرکت دانش بنیان، آغاز یک کار فناورانه و یا یک پژوهش، آموزش ببینند.

روش های بررسی تخلفات پژوهشی

وی در مورد نحوه بررسی تخلفات پژوهشی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اظهار نمود: کمیته اخلاق دانشگاه قبلاً تنها به صورت غیر فعال (Passive) تخلفات را بررسی می کرد و تنها در صورتیکه گزارشی به کمیته می شد، پرونده ها بررسی می شدند؛ ولی هم اکنون بررسی به صورت فعال (Active) هم انجام می شود. به این صورت که عضو هیئت علمی که قصد ارتقا دارد، کمیته اخلاق تمام پیشینه پژوهشی فرد را بررسی می کند و در صورت نبود مشکل، فرد تاییدیه ای مانند گواهی سوءپیشینه دریافت می کند.

زرقی افزود: هم اکنون ما یک کمیته سه نفره در دانشگاه داریم تا افرادی که تولیدات علمی زیادی دارند یا در بازه زمانی کوتاه پژوهش های زیادی انجام دادند را مورد بررسی قرار دهیم. این کمیته به صورت نامحسوس از راه سامانه های علم سنجی، افراد را رصد می کند و اگر مورد مشکوکی ببیند، تذکرات لازم را می دهند و اجازه نمی دهند که کار به ریترکشن مقاله و... برسد.

منبع:

1401/04/27
13:54:53
5.0 / 5
681
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد