نکسترو
یافته های یك پژوهش داخلی حاكیست

بهبود علایم کووید ۱۹ با یک داروی طبیعی چندگیاهه

بهبود علایم کووید ۱۹ با یک داروی طبیعی چندگیاهه

نکسترو: باوجود موفقیت های قابل توجهی که در سطح جهان و کشور در کنترل بیماری پاندمیک کووید 19 شاهد بوده ایم، این بیماری کماکان دغدغه ای مهم بشمار می رود. پژوهشگران کشورمان در همین راستا، تأثیر یک داروی طبیعی چندگیاهه را در کاهش اثرات این بیماری مطالعه کرده و به نتایج ارزشمندی رسیده اند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، کرونا ویروس ها، خانواده بزرگی از ویروس ها هستند که بیماریهای مختلفی را از سرماخوردگی معمولی گرفته تا سندرم حاد و شدید تنفسی، ایجاد می کنند. همه گیری بیماری کووید ۱۹ که بواسطه ویروس SARS-COV-۲ بوجود آمد، نخستین بار توسط سازمان بهداشت جهانی در چین گزارش شد و سپس بصورت یک بحران جهانی بی سابقه درآمد که هنوز هم دنیا بطور کامل از تبعات آن رهایی نیافته است.
همه گیری بیماری کرونا و شدت عفونت و مرگ ومیر بالای آن، چالش های عجیب و بسیار گسترده ای را در سیستم های بهداشتی بیشتر کشورهای جهان به وجود آورد و تقلاها را برای یافتن واکسن و داروهای جدید به اوج رساند. این تلاش باوجود فروکش کردن موج های عمده این بیماری، هنوز هم به گونه ای جدی در جریان است.
در همین راستا، یک تیم پژوهشی بزرگ و ۱۱ نفره از کشورمان و از دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله، پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، دانشگاه کاشان، دانشگاه علوم پزشکی سبزوار و دانشگاه علوم پزشکی تهران مطالعه ای را انجام داده اند که در آن تأثیر یک داروی چند گیاهی سنتی ایرانی به نام ایمفلونا بر کووید ۱۹ مورد بررسی قرار گرفته است. این دارو حاوی مخلوط عصاره گیاهان سرخارگل، سنبل، گندواش، زوفا، بسفایج، خولنجان، زنجبیل و جینسینگ است.
در این مطالعه که یک کارآزمایی بالینی بوده است، ۶۰ بیمار داوطلب مبتلابه کووید ۱۹ مشارکت داشته اند. بیماران فوق علاوه بر دریافت داروهای استاندارد، دو کپسول ۵۰۰ میلی گرم ایمفلونا را هر ۸ ساعت به مدت دو هفته مصرف کردند. در طول مطالعه نیز علایم حیاتی بیمار شامل شدت تنگی نفس، سرفه و دمای بدن بررسی گردید. همین طور در شروع و اختتام مطالعه سی تی اسکن قفسه سینه و آزمایش خون برای ارزیابی عملکرد کبد و کلیه، گرفته شد.
نتایج این بررسی ها نشان داد که بیماران مبتلابه کووید ۱۹ که به مدت دو هفته تحت درمان با ایمفلونا قرار گرفتند، آسایش بهتر و علایم کمتری از بیماری داشتند و هیچ نوع عوارض دارویی را نیز نشان ندادند.
بگفته رضا محتشمی، پژوهشگر دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله و همکارانش، «نتایج بررسی های ما نشان داد که بیماران در گروه تحت درمان با ایمفلونا در مقایسه با افرادی که از این دارو استفاده نکردند، بهبود مدلول دار و قابل توجهی را در میزان سرفه روزانه، تنگی نفس و ESR داشتند. علاوه بر این، ضایعات ریه در گروه تحت درمان با ایمفلونا نیز بهبود پیدا کرد».
کووید ۱۹، یک بیماری چالش برانگیز است و به آسانی در مکان های عمومی قابل سرایت است و میزان مبتلایان به این ویروس در همه سنین و افراد جامعه طی موج های مختلفی افزایش می یابد. بنابراین، افزایش آگاهی عمومی از این بیماری و ارائه برنامه های مثبت دارویی درکنار آموزش راه های پیشگیری علاوه بر کاهش مرگ ومیر و تعداد مبتلایان می تواند بار ایجادشده روی سیستم بهداشتی درمانی را کنترل کند.
یافته های این پژوهش در «فصلنامه علمی پژوهشی گیاهان دارویی» متعلق به پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی انتشار یافته است.
منبع:

1401/04/25
12:45:56
5.0 / 5
811
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد