نکسترو
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد:

معرفی مدلهای صحیح کارآفرینی دانش بنیان مهم ترین وظیفه دانشگاه هاست

معرفی مدلهای صحیح کارآفرینی دانش بنیان مهم ترین وظیفه دانشگاه هاست

نکسترو: خراسان رضوی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد اظهار داشت: امروز مهم ترین وظیفه دانشگاه ها این است که مدلهای صحیح کارآفرینی دانش بنیان را برای دانشجویان تعریف کنند.دکتر رضا لطفی در گفتگو با ایسنا درباره این که برای تحقق شعار سال یعنی تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین چه اقداماتی باید صورت گیرد، اظهار نمود: هم اکنون خوشبختانه حرکت های خوبی را شروع شده و دانشجویان درحال آشنایی با این تعابیر هستند و به این موضوعات فکر می کنند. در واقع لازم است تمام اقدامات ما دانش بنیان باشد و این مورد به این که یک شرکت دانش بنیان است یا خیر، ارتباطی ندارد. هم اکنون شرکتهای خوبی را می شناسم که فعالیتهای بسیار شاخصی انجام می دهند اما هنوز برای دانش بنیان بودن اقدامی نکرده اند. پس دانش بنیان لزوما یک عنوان نیست بلکه مفهوم آن است که اهمیت دارد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد بیان نمود: آیه ای در قرآن آمده که می فرماید «خداوند وضعیت هیچ قومی را تغییر نمی دهد مگر آنکه خودشان، خودشان را تغییر دهند». این مورد دارای ۲ جنبه مثبت و منفی است. جنبه مثبت آن این است که تغییر کردن از طرز فکر نشات می گیرد. پس ما باید برای بهبود وضعیت موجود تغییر نماییم و این تغییر ابتدا باید در تفکرمان ایجاد شود؛ این در شرایطی است که متاسفانه در توسعه مفهوم دانش بنیان با کمبود یک نگاه جامع مواجه هستیم و دانشجویان ما هم این نگاه را ندارند. ازاین رو یکی از مهم ترین فعالیتهایی که دانشگاه باید انجام دهد، ترویج همین نگاه جامع است.

صبر و اعتماد ۲ عنصر لازم برای دانش بنیان شدن

لطفی بیان نمود: گاهی ما اقداماتی در کشور انجام می دهیم که نشان داده است از حوزه کارآفرینی دانش بنیان اطلاعی نداریم. نمونه بارز آن هم نبود اعتماد در چنین فعالیتهایی است. در واقع فعالیتهای دانش بنیان احتیاج به صبر و اعتماد دارد. اگر اعتماد باشد، بطور قطع به دنبال آن صبر هم به دست می آید. باید بدانیم هیچ فعالیت دانش بنیانی طی یک سال نتیجه نمی دهد. پس برای به ثمر رسیدن فعالیتهای دانش بنیان لازم است دولت، سرمایه گذار و دانشجویان صبر داشته باشند تا به نتیجه دلخواه دست یابند. در این راه ضروریست همواره به صبر کردن باور داشته باشیم و البته باورهای خویش را هم اصلاح نماییم.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد تصریح کرد: مبحث دیگری که اهمیت دارد، این است که به نظر من بعضی از تصمیم گیران ما بر این باور هستند که اگر ما کارخانه های نوآوری شیک راه اندازی نماییم، به نوآوری و کارآفرینی کمک کرده ایم. به همین جهت یک نوع توقع در دانشجویان بوجود آمده که دولت باید فضای شکیلی را در اختیارشان قرار دهد تا آغاز به کار کنند؛ در حالیکه این گونه نیست و کارآفرینی دانش بنیان از یک فضای شیک آغاز نمی گردد.

اولین سوال این است که بدانیم چه مسئله ای را مقرر است حل کنیم

لطفی اظهار داشت: مشکل دیگر این است که وقتی یک نفر تصمیم به کار کردن می گیرد، سوالی که از او می شود این است که ایده تو چیست؟ در حالیکه در چند سال گذشته در سایر نقاط دنیا ایده محور کار نمی کنند بلکه به دنبال این هستند که صاحب ایده دنبال حل چه مسئله ای است. ما باید این دقت نظر را داشته باشیم که این ۲ مقوله با یکدیگر کاملا متفاوت می باشد.

وی اظهار نمود: این سوال که ایده ات چیست، کاملا اشتباه است. همیشه گام نخست در تفکر طراحی همدلی است. در این همدلی باید دانست که افراد در چه زمینه هایی مسئله و مشکل دارند و سپس به دنبال حل آن مسئله باید بود. گام بعدی ایده پردازی است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد افزود: مشکل بزرگ دیگر ما در توسعه مفهوم دانش بنیان نگاه خطی و نمایی ماست. در واقع ما انتظار داریم کاملا خطی پیشرفت نماییم، در حالیکه پیشرفت به صورت نمایی است. اگر پیشرفت را یک فرآیند نمایی بدانیم، متوجه خواهیم شد که این فرآیند زمانی که اتفاق می افتد، به هیچ عنوان قابل مقایسه با آن نگاه خطی نیست.

لطفی تصریح کرد: مسئله دیگر عادت مان به پول نفت می باشد. در دانشگاه این باور وجود دارد که دولت باید سهم دانشجویان از نفت را بدهد. حال متوجه می شویم که دانش بنیان شدن به باورهای ما مربوط می شود.

وی ضمن اشاره به برنامه های دانشگاه فردوسی مشهد برای توسعه فعالیتهای دانش بنیان اظهار داشت: در این رابطه دانشگاه برنامه های جدی در دستور کار دارد. یکی از این برنامه ها بازبینی تمام گفته هایی است که تحت عنوان کارآفرینی و رویداد استارت آپ به میان می آید. برنامه مهم دیگرمان مسئله شناسی است. زمانی که از مسئله سخن به میان می آید، امکان دارد این مورد برای دانشجویی که اخیرا وارد دانشگاه شده، به خوبی قابل شناسایی نباشد. ازاین رو من بعنوان یکی از اعضای هیات علمی باید در دانشکده ها کمیته هایی را برای تعریف مسئله راه اندازی کنم. در واقع ما باید برای تعریف مسئله هم برنامه ریزی نماییم تا بتوانیم در قدم بعد آن مسائل را حل نماییم.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد افزود: یکی دیگر از برنامه های جدی دانشگاه در حوزه اطلاع رسانی فعالیتهای دانش بنیان است. بر همین مبنا بناست مراودات خویش را با رسانه ها بیشتر نماییم تا جامعه باور کند فعالیتهایی که دانشگاه انجام می دهد، واقعی و مفید می باشد هم اکنون به نظر می آید باورهای جامعه در این خصوص جدی نیست.

باید دیوارهای بین دانشگاه و صنعت برداشته شود

لطفی تصریح کرد: از همین رهگذر متوجه می شویم جهاد تبیینی که مقام معظم رهبری بر آن تاکید دارد، یک مسئله جدی است چونکه باورهای ما تمام زندگی ما را تحت تأثیر قرار می دهد. همان گونه که غربی ها این تعبیر را دارند که افکارت را تغییر بده تا دنیایت تغییر کند. ازاین رو جامعه باید باور کند کاری که دانشگاه انجام می دهد، اثرگذار است. گاهی این عدم باور از نبود آگاهی مردم ناشی می شود.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد اظهار داشت: برنامه جدی دیگر دانشگاه برای افزایش و نهادینه کردن فعالیتهای دانش بنیان توسعه ارتباط دانشگاه با صنعت و جامعه است. با عنایت به این که یک دیوار جدی میان جامعه و دانشگاه وجود دارد، ازاین رو باید با ایجاد ارتباط میان دانشگاه با صنعت و جامعه این دیوارها را برداشت.
1401/04/23
13:13:06
5.0 / 5
682
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد