نکسترو
وزیر علوم در جمع مسئولان بسیج اساتید دانشگاه ها:

انتشار مقاله و انجام طرح تحقیقاتی هر دو نیاز کشور هستند

انتشار مقاله و انجام طرح تحقیقاتی هر دو نیاز کشور هستند

به گزارش نکسترو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: انتشار مقاله و انجام طرح تحقیقاتی برای حل مشکلات، هر دو نیاز کشور هستند و هیچ کدام قابل حذف نیستند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر محمدعلی زلفی گل در ششمین نشست سراسری مسؤلان و جانشینان بسیج اساتید کشور که در دانشگاه تهران برگزار شد، اظهار نمود: حضور ایران در جایگاه بالای نمایه های جهانی آی اس آی و اسکوپوس که استخر دانش جهانی هستند، یک افتخار است و باید این جایگاه ارتقا یابد.

دکتر زلفی گل اظهار داشت: کسب جایگاه پانزده جهانی و انتشار ۷۶ هزار مقاله علمی در طول یک سال افتخاری است که در نظام جمهوری اسلامی رخ داده است و مایه مباهات است.

وزیر علوم تصریح کرد: اصلا به صلاح کشور نیست که به بهانه انجام تحقیقات کاربردی و ارتباط با صنعت، انتشار مقاله های علمی را حذف کنیم؛ چون که اعضای هیئت علمی و محققان باید با آزادی و انتخاب خود به دنبال سوالات علمی خود بروند و رشد دانش با پژوهش مستمر امکان پذیر شده است.

دکتر زلفی گل تصریح کرد: در دانشگاه اساتید به نسبت علاقه ها، امکانات و لزوم های دیگر به سمت انجام انواع پژوهش بنیادی، کاربردی، توسعه ای یا فناورانه سوق داده می شدند و نمی گردد همه اساتید را به انجام یک نوع تحقیقات مجبور کرد.
تشویق انجام پژوهش کاربردی

وزیر علوم اظهار داشت: برای ایجاد توازن میان پژوهش های بنیادی و کاربردی سامانه "نان" بوجود آمد و نیازهای پژوهشی بخش دولتی و خصوصی در آن در دسترس قرار گرفت تا اساتید با انتخاب این موضوعات مورد حمایت قرار گیرند.

وی ادامه داد: پایه های تشویقی اساتید دانشگاه را تا شصت پایه اضافه کرده ایم و بیشترین امتیاز هم به پژوهش های کاربردی، ارتباط با صنعت و تاسیس شرکت دانش بنیان اختصاص دارد.

وزیر علوم اظهار داشت: اصلاح آئین نامه های مختلف آموزشی و پژوهشی ادامه دارد تا به نیازهای کشور پاسخ شایسته دهیم، ولی برخی موارد مانند ارتباط با صنعت احتیاج به یک همکاری فرادستگاهی دارد.

دکتر زلفی گل در مورد مأموریت گرایی دانشگاه ها اظهار داشت: تعریف و توزیع پروژه های کلان ملی به مأموریت گرایی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کمک می نماید.

به نقل از وازرت علوم، وزیر علوم در این جلسه به سوالات اساتید بسیجی حاضر در این جلسه پاسخ داد.
1401/04/22
22:16:54
5.0 / 5
748
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد