نکسترو
در یك مطالعه حیوانی بررسی شد

روشی برای ترمیم لطمه شبکیه

روشی برای ترمیم لطمه شبکیه

نکسترو: پژوهشگران در یک مطالعه حیوانی عنوان کردند که محیط روئی حاصل از سلول های بنیادی دندان می تواند در مقابل لطمه شبکیه اثر محافظتی داشته باشند.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، عوامل مختلفی مانند ضربه، افزایش سن و بیماریهای سیستمیک می توانند منجر به لطمه دائمی شبکیه و از دست دادن بینایی شوند. بنا بر این پیدا کردن درمان های مؤثر برای بهبود این مشکل اهمیت زیادی دارد.

درمان های مختلفی مانند درمان های بازسازی مبتنی بر سلول درمانی، برای درمان لطمه های شبکیه پیشنهاد شده که با موفقیت نسبی همراه بوده است. سلول های بنیادی مزانشیمی و ترشحات آنها دارای خاصیت ضد التهابی هستند و انواع مختلف سلول های بنیادی مزانشیمی مشتق شده از بافت هایی مانند بافت چربی، مغز استخوان، بندناف و دندان در درمان لطمه شبکیه استفاده شده است.

با این حال بررسی ها نشان داده که بیشتر سلول های بنیادی مزانشیمی که در زجاجیه تزریق شده اند، به دلیلهای مختلف کارایی خوبی نداشته اند. ولی برمبنای مطالعات اخیر، تزریق داخل زجاجیه ای محیط روئی حاصل از سلول بنیادی (condition medium) که حاوی شاخصهای مشتق از سلول های بنیادی مانند شاخصهای رشد و... است، نتایج درمانی بهتری در مقایسه با تزریق سلول های بنیادی دارد. همین طور این روش، از نظر هزینه و زمان نیز مقرون به صرفه تر است.

اخیراً سلول های بنیادی دندان به سبب دسترسی آسان، بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند. به همین دلیل پژوهشگران در یک مطالعه اثر محافظتی محیط روئی حاصل از سلول های بنیادی مشتق از دندان را بر روی شبکیه مورد بررسی قرار دادند.

در این مطالعه برای ایجاد لطمه شبکیه، درون چشم راست ۲۰ موش صحرایی (رت) پراکسید هیدروژن (H۲O۲) تزریق شد. سپس رت ها بصورت تصادفی به دو گروه تقسیم شدند. گروه اول تنها به عنوان گروه کنترل پیگیری شدند و به چشم رت های گروه دوم، محیط روئی حاصل از سلول های بنیادی دندان تزریق شد. در نهایت بعد از ۱۵ روز، چشم همه موش های صحرایی جدا و مورد بررسی قرار گرفت.

بررسی بافت شبکیه چشم موش های صحرایی نشان داد که در دو گروه مورد بررسی بافت شبکیه گرفتار آتروفی یا تحلیل بافتی شده بود، ولی نازک شدن شبکیه در موش هایی که به چشم آنها محیط روئی سلول های بنیادی دندان تزریق شده بود، بطور قابل توجهی کم تر بود.

یافته های این مطالعه نشان داد که استفاده از محیط روئی حاصل از سلول های بنیادی آپکس پاپیلای دندان می تواند از تخریب شبکیه پیشگیری کند و دارای اثر محافظتی در مقابل لطمه شبکیه است.

بر همین اساس پژوهشگران این تحقیق می گویند که می توان از محیط روئی سلول های بنیادی آپکس پاپیلای دندان، به عنوان منبع جدیدی برای محافظت و ترمیم شبکیه استفاده کرد، ولی این مساله باید در مطالعات آینده بیشتر بررسی شود.

در انجام این تحقیق علیرضا دهقانی، محمد ملک احمدی و حشمت اله قنبری؛ پژوهشگران گروه چشم پزشکی مرکز تحقیقات بیماریهای چشم دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، فرشته کرمعلی، ساره سروش زاده و محمدحسین نصر اصفهانی از پژوهشگران پژوهشکده زیست فناوری حیوانات مرکز تحقیقات سلولی پژوهشگاه رویان اصفهان، به همراه اردشیر طالبی؛ عضو هیئت علمی گروه بافت شناسی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه، خرداد ماه سال جاری بصورت مقاله علمی با عنوان «تاثیر محیط روئی حاصل از سلول های بنیادی مشتق از دندان بر روی ضخامت شبکیه لطمه دیده چشم رت» در مجله دانشکده پزشکی اصفهان انتشار یافته است.
1401/04/21
10:32:40
5.0 / 5
710
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد