نکسترو
نتایج پژوهش محققان دانشكده محیط زیست دانشگاه تهران نشان داد؛

تهرانی ها، نگران نیترات آب نباشند

تهرانی ها، نگران نیترات آب نباشند

نکسترو: نتایج پژوهش پژوهشگران دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران نشان داد که تصور عمومی درباره آلودگی بالای آب آشامیدنی تهران به نیترات، صحیح نبوده و آب تهران از کیفیت مناسبی در رابطه با میزان نیترات برخوردارست.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر روح الله نوری، عضو هیئت علمی دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران در ارتباط با یافته های پژوهش پژوهشگران دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران در حوزه پایش غلظت نیترات در آب آشامیدنی تهران که در لابراتوار آب و فاضلاب این دانشکده انجام شده است، اظهار داشت: نمونه گیری برای اجرای این پژوهش در دو فصل بهار و پاییز از آب آشامیدنی منازل ۱۰۰ نقطه تهران که بصورت همگن در کل منطقه های تهران توزیع شده بود، صورت گرفت.
وی درباره نتایج حاصل از سنجش میزان نیترات آب آشامیدنی تهران، اظهار نمود: غلظت نیترات در تمامی نمونه های آب آشامیدنی تهران که در فصل بهار گرفته شده بودند، کمتر از حد مجاز استاندارد (۵۰ گرم بر لیتر) بود. اندازه گیری ها نشان داد که بیشینه غلظت نیترات در نقاط نمونه برداری حدود ۲۳ میلی گرم بر لیتر یعنی کمتر از نصف حد مجاز استاندارد بود. در این فصل منابع آب سطحی (سدها) سهم بیشتری از منابع آب زیرزمینی (چاه ها) که غالباً غلظت های بالاتری از نیترات دارند در تامین آب تهران برخوردار می باشند.
عضو هیئت علمی دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران درباره نتایج آزمایشات بر روی نمونه های برداشت شده در پاییز نیز اظهار داشت: در ۸ نمونه از ۱۰۰ نمونه، غلظت های بالاتر از حد مجاز استاندارد مشاهده شد که دلیل عمده آن سهم بیشتر منابع آب زیرزمینی در تامین آب آشامیدنی تهران در این فصل بود. به سبب کاهش منابع آب سطحی، بخش عمده ای از آب شهر تهران در این فصل را منابع آب زیرزمینی می سازند و همین مورد دلیل اصلی بالاتر بودن غلظت نیترات در آب آشامیدنی تهران در فصل پاییز نسبت به فصل بهار است.
دکتر نوری اضافه کرد: نتایج این پژوهش نشان داد که تصور عمومی درباره آلودگی بالای آب آشامیدنی تهران به نیترات صحیح نبوده و آب تهران از کیفیت مناسبی در رابطه با میزان نیترات برخوردارست و با ملاحظات مدیریتی مناسب می توان مشکل اندک مشاهده شده در آلودگی آب در فصل پاییز را نیز برطرف کرد.
عضو هیئت علمی دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران در آخر اشاره کرد: آمادگی داریم طی تفاهم نامه با اداره کل آب و فاضلاب استان تهران، نتایج این پژوهش را بصورت کامل در اختیار ذی نفعان قرار دهیم و طرحی علمی برای پایش مستمر کیفیت آب تهران در تمامی فصل ها تعریف و اجرا نماییم.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، نتایج پژوهش پژوهشگران دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران به سرپرستی دکتر روح الله نوری، در ژورنال تخصصی Journal of Cleaner Production با ضریب تأثیر ۱۱ انتشار یافته است.1401/04/19
14:05:58
5.0 / 5
814
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد