نکسترو
مروری بر آخرین گزارش JCR؛

نشریات ایرانی دارای ضریب تأثیر عرضه شدند

نشریات ایرانی دارای ضریب تأثیر عرضه شدند

نکسترو: بر مبنای آخرین گزارش استنادی نشریات (JCR)؛ ۴۱ نشریه ایرانی در پایگاه WOS ضریب تأثیر گرفته اند. ایران از نظر تعداد نشریه های دارای ضریب تأثیر در WOS بعد از ترکیه جایگاه دوم را در بین کشورهای منطقه دارد؛ ولی از نظر میانگین ضریب تأثیر نشریه ها، ایران در جایگاه پنجم منطقه بعد از مصر، عربستان سعودی، آذربایجان و امارات متحده عربی قرار گرفته است.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، مؤسسه کلاریویت آنالیتیکس در ایام اخیر گزارش استنادی نشریات (JCR) در سال ۲۰۲۲ میلادی را منتشر نموده است. گزارش استنادی نشریات به صورت سالیانه منتشر می شود و به جامعه تحقیقاتی این امکان را می دهد تا مجلات دانشگاهی دارای کیفیت بالا را شناسایی کنند. همینطور ناشران دانشگاهی در سرتاسر جهان هم از این گزارش ها استفاده می نمایند تا تأثیر علمی مجلاتشان را نسبت به رشته خود متوجه شوند و از این طریق مجله خویش را به جامعه تحقیقاتی معرفی کنند.

وب آو ساینس در گزارش ۲۰۲۲ که بر مبنای داده های سال ۲۰۲۱ میلادی تهیه شده است، اعلام نموده که ۲۱ هزار و ۴۳۰ نشریه در ۲۵۴ دسته تحقیقاتی و از ۱۵۴ کشور را نمایه کرده است. از این تعداد، ۱۲۸۰۰ نشریه علمی، ۶۶۰۰ نشریه در علوم اجتماعی و ۳۰۰۰ نشریه در هنر و علوم انسانی قرار گرفته اند.

بر اساس آخرین گزارش استنادی نشریه ها، از بین بیشتر از ۲۱ هزار نشریه نمایه شده، ۴۱ نشریه ایرانی ضریب تأثیر (Impact Factor) گرفته اند و در گزارش سال قبل، ۴۰ نشریه از ایران حضور داشتند.

ایمپکت فکتور یا ضریب تاثیر؛ یک شاخص کمّی است که میزان ارجاع (رفرنس دهی) به مقالات یک نشریه را نشان داده است. این شاخص نشان داده است که به یک مقاله منتشرشده، چند بار رفرنس داده شده است و برآورد نسبت میزان عددی استنادها به تعداد مقالات چاپ شده در یک سال در یک نشریه بخصوص را در نظر می گیرد. از این شاخص برای مقایسه باکیفیت ترین نشریات در یک موضوع، استفاده می شود.
منبع: سامانه نما


منبع:

1401/04/16
12:42:04
5.0 / 5
793
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد