نکسترو
در گفت وگو با نكسترو مطرح شد

جشنواره فارابی، مشوق پژوهشگران جوان است

جشنواره فارابی، مشوق پژوهشگران جوان است

عضو کارگروه حقوق سیزدهمین جشنواره بین المللی فارابی، جشنواره ها را مشوق پژوهشگران و پژوهشگران دانست و اظهار داشت: جشنواره ها برای افرادی که در زمینه علوم انسانی در گروههای پژوهشی، آکادمیک و یا غیر آکادمیک مشغول تحقیق و پژوهش هستند، نقش مشوق را ایفا می کند.


محمد روشن در گفتگو با ایسنا، درباره این که این جشنواره در دوره جدید چه اقداماتی را باید انجام دهد، اظهار داشت: جشنواره ها برای افرادی که در حوزه علوم انسانی در گروههای پژوهشی، آکادمیک و یا غیر آکادمیک مشغول تحقیق و پژوهش هستند، نقش مشوق را ایفا می کند. اما از طرفی دیگر می تواند مسئولیت معرفی دانشمندان هر حوزه را به جامعه عهده دار شود.

وی افزود: جشنواره فارابی مانند سایر جشنواره ها این دو مأموریت را بر عهده گرفته است، اما با ارزیابی دوره های قبلی و سیزدهمین دوره، به نظر می آید در روش های ایجاد و شناسایی پژوهش های قابل تقدیر باید بازبینی شود.

روشن درباره این که جشنواره فارابی تا چه میزان به آزاداندیشی قائل است، اظهار داشت: در روند جریان کلی جشنواره فارابی شاهد نقض آزاداندیشی نبودم، ازاین رو هیچ وقت بعنوان یک پژوهشگر در دانشگاه این احساس در من وجود نداشته که برگزارکنندگان ادوار مختلف جشنواره فارابی چنین اعمال نظری را اجرا کرده باشند.

روشن خاطرنشان کرد: امیدوارم جشنواره های مختلف مقتضایی از این نوع اعمال نظرها باشد، چونکه اگر غیر از این باشد، ما از اهداف جشنواره بخصوص جشنواره هایی که در سطح ملی مانند فارابی برگزار می شود، دور می شویم.

وی ضمن اشاره به جذب افکارعمومی در داخل و خارج کشور توسط جشنواره فارابی، اظهار نمود: این جشنواره باتوجه به تعداد آثار موجود در آن، آنطور که باید در سطح جامعه ایرانی و فضای بین الملل معرفی نشده است. فارابی باید در ادامه راه در وهله اول خویش را معرفی و سپس اعتماد عمومی را به خود جلب نماید.

روشن ضمن اشاره به این که جشنواره فارابی می تواند به نیازهای عینی جامعه پاسخ دهد، اظهار داشت: یکی از امتیازاتی که باید برای معرفی پژوهشها در جشنواره فارابی در نظر گرفته شود، معطوف به حل مشکلات جامعه داخلی و در صورت امکان بین المللی است و طبعا باید این اتفاق بیفتد، چونکه ما اگر علم را مانند چراغ راه بشریت برای حل مشکلات جوامع قرار بدهیم، به هدف مورد نظر برای یک جامعه ایده آل خواهیم رسید.

وی درباره نقش فضاهای علمی در برای کمک به جشنواره فارابی، اظهار نمود: یکی از سرچشمه هایی که می توانند به جشنواره های مختلف بخصوص در حوزه علوم انسانی کمک کنند، دانشگاه ها هستند. در واقع از دانشگاه ها انتظار می رود برای تحول در حوزه علوم انسانی دستاوردهای علمی خویش را به جشنواره ها بفرستند.

روشن تصریح کرد: در این خصوص نقش همکاری حوزوی ها هم از اهمیت زیادی برخوردار می باشد تا به موازات دانشگاه ها در این مأموریت کمک کنند. نظریه پردازی در حوزه علوم انسانی مانند حوزه های علوم مهندسی و پزشکی نیست، چونکه علوم انسانی تنه به تنه سیاست می زند.

عضو کارگروه حقوق سیزدهمین جشنواره بین المللی فارابی، اظهار داشت: دانشمندان حوزه علوم انسانی باید مطمئن باشند که از امنیت لازم برای عرضه نظرات خود و نقل نظرات دیگران بهره مند هستند؛ در غیر این صورت محافظه کاری سبب می شود تا آنچه که باعث ایجاد صدق می شود، حقیقت نداشته باشد.

او در آخر به مزیت های مهم جشنواره فارابی اشاره و خاطرنشان کرد: یکی از مهم ترین مزیت هایی جشنواره رقابت موجود در حوزه ملی و بین المللی است. اما عدم اعمال نظرات غیرعالمانه و بعضی از گرایشات غیر علمی می تواند بزرگترین آفت جشنواره به حساب بیاید. جشنواره فارابی در طول این سال ها فارغ از این نوع گرایش ها پژوهش های خویش را معرفی کرده است؛ ازاین رو اگر همین مسیر را ادامه دهد، از مزیت ها و توفیقات بیشتری در حوزه داخلی و خارجی بهره مند می شود.
به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، آیین اختتامیه سیزدهمین جشنواره بین المللی فارابی ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی روز سه شنبه، ۱۴ تیر ماه در سالن اجلاس سران برگزار می گردد.1401/04/15
14:17:32
5.0 / 5
699
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد