نکسترو

ضرورت گسترش شبکه های تحقیقاتی علوم پایه برای ایجاد مرجعیت علمی

ضرورت گسترش شبکه های تحقیقاتی علوم پایه برای ایجاد مرجعیت علمی

نکسترو: معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت ضمن تاکید بر دیپلماسی سلامت، اظهار داشت: برای ایجاد مرجعیت علمی در کشور علاوه بر روابط شبکه های تحقیقاتی علوم پایه در داخل، باید آنرا در سطح بین الملل و منطقه گسترش بدهیم و باید ارتباط جدی با کشورهای منطقه و مسلمان و کشورهایی که در این عرصه کارهای خوبی دارند، ایجاد نماییم.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی در همایش آنلاین مرجعیت علمی تحقیقات علوم پایه اظهار نمود: امروزه مباحث علوم پایه و طیف رشته های آن تغییرات بسیاری داشته است و باعث شده که در تحقیقات و فناوری برای رسیدن به نوآوری در زمینه سلامت نیاز به ارتقای رشته های علوم پایه باشد.

وی افزود: در کووید_۱۹ هم ابتدا تصور می شد یک بیماری عفونی است و فقط ویروس شناسان و متخصصان عفونی درگیر درمان این بیماری می شوند، ولی در عمل مبتلایان به کووید به بیماریهای دیگری نیز مبتلا شدند که همه رشته های علوم پایه را درگیر کرد.

پناهی با اشاره به این که نمی توانیم در زمینه سلامت در تشخیص درمان و پیشگیری موفق باشیم، جز این که از پایه شروع نماییم، اظهار داشت: اگر به دنبال درمان و پیشگیری باشیم، باید رشته های علوم پایه و نقش آنها را در مرجعیت علمی مورد نظر قرار دهیم.

وی با اشاره به اینکه تمام تلاش خودرا به کار می گیریم تا امسال به اهداف شعار سال در توسعه فناوری و دانش بنیان برسیم، اظهار داشت: نباید مقوله تولید علم و مرجعیت علمی نادیده گرفته شود. هیچ دانشی نمی تواند بدون مرجعیت علمی، کاربردی باشد.

معاونت تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت اشاره کرد: مبنای علم هم باید پایه ای باشد. پژوهشگران باید بصورت بنیادی نیازهای تحقیقاتی کشور را رصد کنند و برمبنای نیاز آن منطقه، دانشگاه و کشور اقدام کنند؛ تحقیقات مسئله محوری که از بطن جامعه استخراج شود و به حل مسئله در کشور کمک نماید. تحقیقات و فناوری باید از مدل جزیره ای بیرون رود و پژوهشگران علوم پایه نیز می بایست شبکه های تحقیقاتی علوم پایه را شکل دهند.

پناهی ضمن تاکید بر دیپلماسی سلامت، افزود: برای ایجاد مرجعیت علمی در کشور علاوه بر روابط شبکه های تحقیقاتی علوم پایه در داخل، باید آنرا در سطح بین الملل و منطقه گسترش دهیم. ارتباط جدی با کشورهای منطقه و مسلمان و کشورهایی که در این عرصه کارهای خوبی دارند، باید ایجاد نماییم.

وی در آخر با یادآوری این نکته که باید از تحقیقات علوم پایه در حل مشکلات سلامت کشور استفاده نمائیم، اظهار داشت: روند درمان درحال تغییر است و امروزه در دنیا رشته هایی مانند ژنومیکس، متابولومیکس، سیستم بایولوژی که مبتنی بر انفورماتیک هستند، طرفدار پیدا کرده و تحقیقات پایه سلولی و مولکولی مورد توجه است. باید با گسترش علوم پایه بتوانیم درمان هایی برای بیماریهای مختلف پیدا نماییم.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، در ادامه این جلسه دکتر شقایق حق جوی جوانمرد؛ رییس مرکز توسعه، هماهنگی و ارزیابی تحقیقات با اشاره به این که سازمان جهانی یونسکو، امسال را سال بین المللی علوم پایه نام گذاری کرده است، اظهار داشت: هدف از این نام گذاری جذب توجه بیشتر به اهمیت و نقش علوم پایه در درک و حل چالش های اجتماعی، فنی و علمی و تهیه نقشه راهی برای بهبود رفاه جهانی برای نسل های فعلی و آینده است.

وی در همین راستا به اهداف برگزاری این همایش اشاره و اشاره کرد: دستیابی به چشم انداز جمعی در کارهای مراکز تحقیقاتی علوم پایه در زمینه های پژوهشی و شبکه سازی و هماهنگی بین مراکز تحقیقات هم راستا در جهت نیل به مرجعیت علمی هدف اصلی از برگزاری این همایش است.

حق جوی جوانمرد با اعلان اینکه در همه اسناد بالادستی کشور دستیابی به مرجعیت علمی در جهان تاکید گردیده است، اضافه کرد: علوم پایه اساس پیشرفت های تکنولوژیکی بزرگی هستند که نوآوری را تحریک می کنند و همین طور برای آموزش متخصصان آینده و برای توسعه جمعیتی که می توانند در تصمیم گیری هایی که بر آینده آنها تاثیر می گذارد شرکت نمایند، ضروری هستند.

وی افزود: در کشوری مثل ایران تحقیقات علوم پایه هزینه بر است و با دشواری بیشتری نسبت به کشورهای توسعه یافته انجام می شود. باید سمت و سوی تحقیقات جهت دهی شود. بسیار اهمیت دارد مراکز تحقیقاتی فعال در کشور، بقیه مراکز این حوزه را در دیگر دانشگاه ها بشناسند و با دستاوردها و توانمندی های یکدیگر آشنا گردند.

منبع:

1401/04/11
10:14:47
5.0 / 5
764
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد