نکسترو

برنامه مرکز پژوهش های مجلس جهت استفاده حداکثری از ظرفیت نخبگان

برنامه مرکز پژوهش های مجلس جهت استفاده حداکثری از ظرفیت نخبگان

به گزارش نکسترو رئیس مرکز پژوهش های مجلس اظهار داشت: کشور ایران از ظرفیت های بسیار بالایی از منظر نیروهای انسانی و نخبگانی برخوردار می باشد و مرکز پژوهش های مجلس برنامه های گوناگونی جهت استفاده حداکثری از ظرفیت نخبگان کشور در حوزه های مختلف دارد.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر بابک نگاهداری در افتتاحیه سلسله نشست های «گفتمان سیاستی» که به میزبانی دانشکده مدیریت، علم و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر و با مشارکت مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی برگزار شد، اضافه کرد: برنامه های توسعه ای کشور عموما بدون توجه به ظرفیت های ژئوپلیتیکی و منطقه ای کشور تدوین شده است، به صورتی که در نگاه اول میتوان برنامه های توسعه ای تدوین شده را برای هر کشور دیگری هم در نظر گرفت، بر همین مبنا ضروریست تا ملاحظات جغرافیای سیاسی و اقتصادی کشور در سیاستگذاری های آتی بیشتر از گذشته مدنظر قرار گیرد.

دکتر نگاهداری به یکی از مهم ترین مزیت های رقابتی کشور ایران اشاره نمود و یادآورشد: هاب منطقه ای از منظر وصل کریدور شمال به جنوب (اوراسیا تا خلیج فارس) و کریدور شرق به غرب (جاده ابریشم) یک از مهم ترین مزیت های منطقه ای ایران است که می باید در طراحی سیاست هایی که برای کشور انجام می شود، مورد توجه قرار گیرد.

دکتر نگاهداری همینطور بر درهم تنیدگی اقتصادی با کشورهای منطقه ای و تبادلات کالاها، خدمات و انرژی تصریح کرد و اضافه کرد: این مهم سبب ثبات و ارتقاء امنیت کشور است.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس ضمن اشاره به اقتصاد دانش بنیان بعنوان یکی از پنجره های فرصت در کشور، اظهار داشت: با عنایت به شکل گیری پلت فرم دانش بنیان در کشور، لازم است تا از این ظرفیت برای رفع نیازهای کشور استفاده جدی شود.

در ادامه این نشست، دکتر مهدی مجیدپور، رئیس دانشکده مدیریت، علم و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر ضمن استقبال از برگزاری این نشست، اظهار داشت: برای پیشبرد اهداف در کشور نیازمند گفتمان سیاستی هستیم.

دکتر مجیدپور اضافه کرد: اولین جلسه از سلسله نشست های گفتمان سیاستی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حالی برگزار می گردد که در کشور ظرفیت های بسیار زیادی وجود دارد، ولی نیازمند یک عقلانیت مفاهمه ای برای حل مسائل کلیدی کشور هستیم.

وی افزود: نهادهای سیاست گذار، بنگاه های صنعتی، دانشگاه ها و تشکل های اقتصادی بایستی با گفت وگوهای سازنده و تضارب آرا، مسیر پیشرفت کشور را بیشتر از گذشته باز کنند.

رئیس دانشکده مدیریت دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: قاعدتاً تصمیمات بزرگ در کشور مانند واردات خودرو باید با کرسی های نظریه پردازی همراه باشد و بدون چنین کرسی هایی نمی توان تصمیمات صحیح و با اقناع افکار عمومی گرفت.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، در ادامه نشست «واردات خودرو» با حضور میثم خسروی، مدیر گروه پولی و بانکی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو، امیرحسن کاکایی، عضوهیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران و مرتضی زمانیان، عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد.
منبع:

1401/04/09
11:57:11
5.0 / 5
695
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد