نکسترو
رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت اعلام كرد

جزئیات حمایت 100 میلیونی از رساله های محصول محور

جزئیات حمایت 100 میلیونی از رساله های محصول محور

نکسترو: رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت در مورد شیوه نامه رساله های محصول محور که امکان عرضه حمایت تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان را فراهم می آورد، اظهار داشت: شاخص هایی برای داخل دانشگاه ها در نظر گرفتیم. محورهای سطح فناوری، سطح فنی، نیاز بازار، رفع مشکل جامعه و غیره در اختیار دانشگاه است و در بازه صفر تا ۱۰۰ امکان امتیازدهی وجود دارد. طبق شیوه نامه، رساله ای محصول محور است که حداقل ۶۰ امتیاز کسب کند.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر محمدرضا منظم با بیان این خبر اظهار داشت: این طرح مختص دانشجویان کارشناسی ارشد و PhD است. شیوه نامه پشتیبانی از رساله های محصول محور تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان با جزئیات مشخص جهت آگاهی دانشگاه های علوم پزشکی تدوین شده است.

وی با اشاره به اینکه انجام یک رساله احتیاج به تعامل دانشگاه با صنعت و جامعه دارد، هدف ما تقویت این تعامل است، اظهار داشت: خیلی از رساله ها فقط به مقاله منجر می شدند، حالا اگر رساله ای در کنار مقاله به محصول منجر شود، استقبال کرده و آنرا مورد حمایت قرار می دهیم.

منظم ضمن اشاره به اینکه وقتی بر محصول محور بودن تاکید می نماییم، منظورمان فقط محصول قابل لمس نیست، اظهار داشت: هر مسیری که در یک رساله و تحقیق صورت گیرد و بخشی از نیاز جامعه را رفع کند، چه دستگاه باشد یا دستورالعمل، نرم افزار، چاره بهبود یک فرایند و غیره به آن عنوان محصول محور اطلاق می شود.

وی با تکیه بر لزوم ایجاد دستورالعمل عملیاتی برای اجرای رساله محصول محور از جانب وزارت بهداشت، اظهار داشت: دانشگاه های علوم پزشکی نگاه های متفاوتی نسبت به رساله محصول محور دارند، در وزارت خانه وظیفه خودمان می دانیم برای ایجاد یکپارچگی در این حوزه شیوه نامه ای تهیه نماییم که از دو جهت حائز اهمیت می باشد. ابتدا ادبیات و زبان مشترک این حوزه است که انتظار می رود همه دانشگاه ها تصور یکسان و مشابه آنچه ما در وزارت خانه مورد نظرمان است، نسبت به مبحث داشته باشند. چون قرار نیست فقط با تغییر اسم این اقدام محدود شود، بلکه باید تأثیر آن هم قابل مشاهده باشد. نکته بعدی ایجاد وحدت رویه در ارزشیابی رساله های محصول محور در دانشگاه هاست تا تنوع سلایق آنرا تحت الشعاع قرار ندهد.

رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت با اشاره به اینکه در شیوه نامه هر دو جنبه لحاظ شده است، اظهار داشت: هم شاخص هایی برای داخل دانشگاه ها در نظر گرفتیم. محورهای سطح فناوری، سطح فنی، نیاز بازار، رفع مشکل جامعه و غیره در اختیار دانشگاه است و در بازه صفر تا ۱۰۰ امکان امتیازدهی وجود دارد. طبق شیوه نامه، رساله ای محصول محور است که حداقل ۶۰ امتیاز کسب کند و بدین سان امکان ارجاع به وزارت بهداشت را کسب می کند.

وی به مراحل ارزیابی رساله های محصول محور در دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت اشاره نمود و اظهار داشت: درخواست ها به کمیته تخصصی عرضه می شود تا امتیازات دانشگاه های مختلف را هم وزن و هم سطح کند تا تمام رساله های ارسالی به صورت یکپارچه و با نگاه یکسان مورد ارزیابی قرار گیرند. در وزارت خانه اصلا به جزئیات رساله توجه نمی گردد، چونکه تمامی اقدامات با دقت و طی فرایند طولانی درون دانشگاه ها انجام شده است. در معاونت تحقیقات و فناوری وزرات بهداشت هم هدف اصلی پشتیبانی از دانشگاه علوم پزشکی است که در جهت توسعه رساله های محصول محور با برنامه ریزی مدون فرهنگ سازی کرده است.

منظم اضافه کرد: در کمیته ابتدا پروفایل استاد راهنما بررسی می شود، با عنایت به این که چه سابقه فناورانه ای در کارنامه استاد موجود است؛ این نکته ثابت می کند چقدر تجاری سازی آن رساله محتمل است. دومین مساله مصوبه شوراهای مرتبط دانشگاه علوم پزشکی به همراه جداول امتیازات است، سومین نکته میزان مشارکت بیرونی است که از امتیاز بالایی هم برخوردار است؛ سفارش دهنده طرح چقدر در آن سرمایه گزاری نموده است. هرچه میزان مشارکت بالاتر باشد، میزان امتیاز نهایی هم بالاتر خواهد بود.

به گفته وی، حاصل ضرب وزن دهی وزارت خانه با امتیازی که دانشگاه داده است، امتیاز نهایی رساله را تشکیل می دهد و به ازای هر امتیاز یک میلیون تومان به دانشگاه علوم پزشکی حمایت اعطا می شود.

منبع:

1401/04/06
12:12:31
5.0 / 5
761
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد