نکسترو
نایب رئیس كمیسیون برنامه و بودجه تاكید كرد

پژوهشگاه ­ها و دانشگاه ­ها باید اتاق فکر نظام باشند

پژوهشگاه ­ها و دانشگاه ­ها باید اتاق فکر نظام باشند

نکسترو: نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه در چهارمین جلسه مجمع پژوهشگاه های ملی کشور با اشاره به اینکه پژوهشگران باید به مسائل و مشکلات جامعه بپردازند، اشاره کرد: یک شهروند از اعضای هیأت علمی انتظار دارد که به مسائل و مشکلاتشان فکر کنند. پژوهشگاه ­ها و دانشگاه ­ها می بایست اتاق فکر نظام باشند.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، چهارمین جلسه مجمع پژوهشگاه های ملی کشور با حضور دکتر محمد خدابخشی؛ نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه و رییس فراکسیون توسعه متوازن مجلس شورای اسلامی انجام شد.

در ابتدای این جلسه که در سالن شهید سلیمانی مؤسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی برگزار شد، دکتر علی باقر طاهری نیا رییس مؤسسه و دبیر مجمع پژوهشگاه های ملی کشور ضمن معرفی پیشینه، اهداف، ماموریت ها و دستاوردهای مؤسسه از دکتر خدابخشی به سبب قبول دعوت و حضور در این جلسه قدردانی کرد.

در ادامه خدابخشی، ضمن تاکید بر تدوین برنامه هفتم برمبنای توسعه متوازن، اظهار داشت: بعد از انقلاب ۶ برنامه توسعه تصویب و اجرا شده و تعدادی از احکام و بندهای مصوب برنامه­ ها به سبب شرایط کشور اجرا نشده، ماحصل این برنامه ­ها حل برخی مسائل کشور بوده اما برخی بحران ها مانند بحران آب، محیط زیست، اشتغال و نظام بانکی کشور به سبب شرایط خاص کشور مرتفع نشده است. اکنون کنار ابرچالش های قبلی، مسائل و مشکلات دیگری هم اضافه شده است که در برنامه هفتم باید مدنظر قرار گیرد.

وی ضمن درخواست از دانشگاه ها و پژوهشگاه ها برای کمک فکری بیشتر به مجلس و دولت برای حل مسائل جامعه، افزود: پژوهشگران ما در دانشگاه ­ها و پژوهشگاه ­ها راه­شان را از مسائل و مشکلات جامعه جدا نکنند و با پژوهش های خود به مسائل و مشکلات جامعه بپردازند. یک شهروند از اعضای هیأت علمی انتظار دارد که به مسائل و مشکلاتشان فکر کنند. پژوهشگاه ­ها و دانشگاه ­ها می بایست اتاق فکر نظام باشند.

دکتر خدابخشی در ادامه با اشاره به پروسه تدوین برنامه های توسعه، اظهار داشت: در تدوین برنامه توسعه هفتم باید اصل همگرایی ایجاد شود و رشد در همه زمینه ها با یک تعادل مناسبی صورت گیرد.

وی افزود: برای برنامه­ های توسعه کشور یک پروسه سه مرحله ­ای طی می­ شود؛ اول تخمین متغیرهای کلان، دوم ایجاد بخش های مختلف اقتصادی و سوم تعریف طرح هایی که توجیه اقتصادی دارند.

خدابخشی افزود: در بررسی های انجام شده اغلب طرح های صنعتی مکان یابی درستی نداشته اند و مکان یابی آنها بر طبق لابی گری بوده است.

وی در آخر طرح های مطالعات آمایش سرزمین را یکی از راهکارهای اساسی رفع مشکلات دانست و از اعضای هیات علمی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها خواست دراین زمینه ها به مجلس و دولت مشاوره بدهند.

در ادامه رؤسای پژوهشگاه های عضو مجمع نیز دیدگاه های خودرا درباب توسعه کشور بیان نمودند که مهم ترین محورهای آن بدین شرح است:

- عدم استفاده مناسب مسئولان از نتایج طرح های تحقیقاتی تدوین شده در دانشگاه ها و پژوهشگاه ها

- توجه جدی به آمایش آموزش عالی در تدوین برنامه هفتم توسعه

- ایجاد باورمندی در مسئولین نسبت به توانمندی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها

- توجه بیشتر به اسناد تدوین شده

- اصلاح مدل ارتباط صنعت با دانشگاه

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، در این جلسه همین طور از پوستر معرفی مجمع پژوهشگاه های ملی کشور رونمایی گردید.

منبع:

1401/04/05
12:12:50
5.0 / 5
732
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد