نکسترو

آیا سربازی برای دکتری و پسادکتری حذف می شود؟

آیا سربازی برای دکتری و پسادکتری حذف می شود؟

به گزارش نکسترو رئیس بنیاد نخبگان ستادکل نیروهای مسلح حذف سربازی برای فارغ التحصیلان دوره دکتری و پسادکتری را رد کرد.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، سردار حجت الله واعظی نژاد، درباره جزئیات سربازی نخبگان اظهار داشت: حدود ۱۵ سال است که طرح سربازی نخبگان اجرا می شود و طی این مدت بیشتر از ۲۲ هزار نخبه یا استعداد برتر وظیفه ازسوی بنیاد ملی نخبگان در اختیار نیروهای مسلح قرارگرفته اند. این عزیزان دوره سربازی خویش را با انجام یک پروژه تحقیقاتی یا یک پروژه فناورانه سپری می کنند.
وی با اشاره به اینکه ظرفیت سالانه نیروهای مسلح برای اجرای این طرح در حدود ۲۰۰۰ نفر است، اظهار داشت: در واقع حدود ۲۰۰۰ استعداد برتر وظیفه در طرح های مختلف نظیر نخبگان دانشگاهی، نخبگان فناور، سرباز فناور، سرباز پژوهشگر، نخبگان مقیم خارج از کشور و... در خدمت مراکز تحقیقاتی نیروهای مسلح و سازمان های کشوری قرار می گیرند که این یک ظرفیت خیلی کم نظیر برای کشورمان است.
به قول رئیس بنیاد نخبگان ستادکل نیروهای مسلح در حال حاضر بیشتر از ۳۰ دستگاه کشوری شامل دانشگاه، پژوهشگاه، شرکتهای دانش بنیان، پارک های علم و فناوری و... در بخش غیرنظامی از ظرفیت نخبگان وظیفه استفاده می نمایند.
حذف سربازی برای دوره دکتری و پسادکتری نداریم واعظی نژاد درباره شایعات مطرح شده پیرامون حذف سربازی در دوره دکتری و پسادکتری هم خاطرنشان کرد: درباره این مورد متاسفانه اطلاع رسانی اشتباهی انجام شد. چیزی به نام حذف سربازی برای دوره دکتری و پسادکتری نداریم. یک پیشنهادی از جانب وزارت علوم به ستادکل نیروهای مسلح داده شد که بر مبنای آن عرصه جدیدی برای محققین دوره پسادکتری داشته باشیم و این پیشنهاد به معنای حذف سربازی برای این افراد نیست. در واقع میتوان اظهار داشت که این طرح سربازی در یک عرصه علمی دیگر است که بتوان برای افرادی که دوره پسادکتری را می گذرانند شرایطی را پیش بینی نمود.
در همین زمینه بخوانید: اطلاعیه وظیفه عمومی درباره «جایگزینی خدمت سربازی»
وی درباره این که آیا این طرح جدید اجرایی شده یا خیر تصریح کرد: این پیشنهاد از جانب وزارت علوم به ستادکل نیروهای مسلح عرضه شده و در مرحله بررسی کارشناسی است و بزودی تعیین تکلیف می شود، بطور قطع بعد از نهایی شدن و تعیین تکلیف درباره آن اطلاع رسانی خواهد شد.
به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، پیش از این طرح برخی اخبار نادرست، سبب ایجاد شایعه ای پیرامون احتمال حذف سربازی برای فارغ التحصیلان دوره دکتری و پسادکتری شده بود. موضوعی که البته بارها هم از جانب مسؤلان مختلف در نیروهای مسلح و وزارت علوم رد شده بود.
منبع:

1401/03/29
12:52:00
5.0 / 5
722
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد