نکسترو
سال گذشته انجام شد:

معرفی 12 رقم جدید گیاهی در استان مرکزی

معرفی 12 رقم جدید گیاهی در استان مرکزی

به گزارش نکسترو مرکزی رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی اظهار داشت: سال قبل ۱۲ رقم در سطح استان معرفی شده که شامل یک رقم صنوبر، سه رقم گندم، دو رقم گندم دیم، دو رقم جو و چهار رقم لوبیا بوده است.


گودرزی روز چهارشنبه ۲۵ خرداد در نشست با اصحاب رسانه اظهار نمود: امنیت غذایی مهم ترین مساله در کشور است. این مساله در سیستم مدیریتی کشور از اهمیت و جایگاه بالایی برخوردار می باشد ازاین رو کار در این عرصه و افزایش بهره وری در آن همیت زیادی پیدا می کند.
وی با اشاره به اینکه اجرایی شدن شعار سالجاری می تواند در تأمین هرچه بیشتر امنیت غذایی موثر باشد، اضافه کرد: از سالهای گذشته تابحال اقدامات زیادی در حوزه های مختلف شامل معرفی رقم و روش های کشت و... توسط این مرکز انجام شده است.
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی خاطرنشان کرد: هم اکنون لزوم نفوذ دانش به مزارع و استفاده از نوآوری ها و اقدامات دانش بنیان در حوزه کشاورزی پیش روی ماست و می طلبد که به این مهم به صورت ویژه پرداخته شود. با عنایت به مساله کم آبی و ضرورت توجه به حفظ عملکرد باوجود تنش های آبی، استفاده از دانش نو و تکنولوژی جدید در این سیستم جزو برنامه های سازمان است.
گودرزی ضمن اشاره به این که باید رقم های سازگار با کم آبی و تنش ها معرفی شوند، افزود: در همین راستا سال قبل ۱۱۰ طرح تحقیقاتی در حوزه های مختلف گیاه پزشکی، خاک و آب، منابع طبیعی، زراعی و باغی و... اجرا شد و ۴۳ طرح به پایان رسید که نتایج آن به کشاورزان هم منتقل شده است. سالانه بین ۹۰ تا ۱۲۰ طرح تحقیقاتی در این مرکز انجام می شود.
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی از چاپ ۲ جلد کتاب در این مرکز اطلاع داد و مهم ترین خروجی این مرکز را معرفی رقم های جدید عنوان نمود و اظهار داشت: سال قبل ۱۲ رقم در سطح استان معرفی شده که شامل یک رقم صنوبر، سه رقم گندم، دو رقم گندم دیم، دو رقم جو و چهار رقم لوبیا بوده است.
گودرزی افزود: مصرف آب رقم صنوبر معرفی شده به حدود ۹ هزار مترمکعب کاهش پیدا کرده و از سوی دیگر عملکرد آن افزایش داشته است، همینطور با عنایت به آب بر بودن لوبیا، برخی به دنبال توقف کشت این گیاه بودند که در این خصوص مرکز تحقیقات لوبیای خمین بر تحقیق در این حوزه متمرکز شد تا علاوه بر کار بر روی ارقام این گیاه بتواند در جهت کاهش آب مصرفی، مدت زمان پرورش گیاه را هم کم کند که با اینکار میانگین عملکرد بالا رفته و صرفه جویی هزینه تولید هم انجام می شود.
وی با اشاره به اینکه ۲ رقم لوبیا هم در دست معرفی برای سالجاری است، وی افزود: توانمندی و امکانات مرکز تحقیقات جوابگوی مشکلات نیست ازاین رو استفاده از توانمندی های جوانان استان در اولویت کاری این مرکز قرار دارد و در این خصوص استان مرکزی بعنوان هشتمین استان، یک مرکز رشد را تحت نظر پارک علم و فناوری راه اندازی نمود که البته هم اکنون ۲۸ مرکز در سطح کشور فعالیت دارند. مرکز رشد در حوزه طرح های فناورانه کشاورزی حالا در این مرکز مستقر است و تمامی جوانان در حوزه های مختلف آب و خاک، تغذیه دام، فرآورده های صنایع، فرآوری بخش کشاورزی می توانند ایده های خویش را در چارچوب مرکز رشد به این مرکز عرضه کنند.
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی در مورد آموزش به بهره برداران و ضرورت توجه به این مهم بیان نمود: در این خصوص سال قبل ۱۹ هزار و ۷۰۰ نفر روز آموزش به بهره برداران کشاورزی عرضه شده است. ۹۳۷ نفر از سربازان و کارکنان وظیفه هم سال قبل از آموزش های مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی بهره مند شده اند.
رییس مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی با یادآوری واگذاری آموزش به مرکز تحقیقات از سال ۹۴ تابحال اضافه کرد: واگذاری آموزش به کشاورزان در جهت بهره گیری از اعضای هیات علمی مرکز تحقیقات برای انتقال دانش به کشاورزان انجام شده است.
وی افزود: بالا رفتن سن کشاورزان همچون مشکلات بخش کشاورزی است بنابراین تربیت کشاورزان آینده در مقطع متوسطه در دستور کار این مرکز قرار گرفته و بر این اساس هنرستان کشاورزی پردیس ساوه سال قبل به بهره برداری رسید و ۶۳ دانش اموز در این هنرستان جذب شدند. سه رشته گل و گیاهان زینتی، ماشین آلات بخش کشاورزی و گیاهان دارویی در این هنرستان تدریس می شود.
گودرزی افزود: ۳۶۰ نفر از کارکنان و ۳۷ نفر از مدیران سازمان جهاد کشاورزی استان سال قبل از آموزش های این مرکز بهره مند شده و ۲ هزار و ۴۷۰ نفر روز آموزش برای کارکنان و ۳۶۰ نفر روز آموزش برای مدیران این سازمان برگزار شده است.
وی در مورد فعالیت پردیس تحقیقات و آموزش لوبیای خمین و پردیس تحقیقات انار ساوه در استان مرکزی خاطرنشان کرد: پردیس تحقیقات و آموزش لوبیای خمین تنها پردیس آموزش و تحقیقاتی کشور است.
منبع:

1401/03/27
18:35:52
5.0 / 5
706
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد