نکسترو

دی ان ای باستانی زوایایی جدید از تأثیر تغییرات آب وهوایی بر گونه های جانوری نمایان می کند

دی ان ای باستانی زوایایی جدید از تأثیر تغییرات آب وهوایی بر گونه های جانوری نمایان می کند

پژوهشگران دانشگاهی در نیوزیلند با تحقیق درباره زنجیره دی ان ای یک پرنده منقرض شده زوایایی جدید از تأثیر تغییرات آب و هوایی بر گونه های جانوری را آشکار کردند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری «سای تِک دیلی»، تغییرات آب و هوایی به دگرگونی های طولانی مدت دمای زمین و الگوهای آب و هوا اطلاق می شود. این تغییرات امکان دارد طبیعی باشند هر چند اعتقاد رایج بر این است که فعالیتهای انسانی علت اصلی تغییرات آب و هوایی است.
تغییرات آب و هوایی علاوه بر زندگی انسان بر بسیاری مسائل دیگر هم تأثیر می گذارد. حیات وحش و اکوسیستم ها در سراسر سیاره زمین امکان دارد تغییرات بزرگ و اغلب فاجعه باری را تجربه کنند.
بنا بر یک کار تحقیقی در دانشگاه اوتاگو نیوزیلند، بررسی دی ان ای پرندگان قدیمی معروف به «موا» نگرش تازه ای به چگونگی پاسخگویی گونه ها به تغییرات آب و هوایی فراهم نموده است. این پرندگان در اوج آخرین دوره یخبندان حدود ۲۵ هزار سال پیش در منطقه «ساوت آیلند» نیوزیلند زندگی می کردند.
دکتر «الکس وِری» از تهیه کنندگان این گزارش تحقیقاتی می گوید پاسخ این پرندگان نسبت به تغییرات آب و هوایی تبعاتی برای اندازه جمعیت و تنوع ژنتیکی آنها داشته است.این اولین باری است که از بررسی زنجیره دی ان ای برای تحقیق درباره جمعیت این پرندگان قدیمی استفاده شده است. یافته های این پژوهش مشخص می سازد که چگونه تغییرات آب و هوایی در گذشته از طریق های متعدد بر گونه های جانوری تأثیر داشته است و این تاثیرات از یک الگوی خاص و واحد پیروی نمی کند.
دکتر وِری اضافه کرد: این سوال مطرح است که امروزه وقتی گونه های جانوری برای تطبیق با تغییرات آب و هوایی تلاش می کنند، چه روی خواهد داد؟ آیا آنها هم به منظور بقا برای نقل مکان به جاهای دیگر تلاش خواهند کرد؟ مسلما برای برخی گونه ها این کار عملی نخواهد بود. مثلاً گونه هایی که در کوه های آلپ زیست می کنند باید به نقاط بالاتر بروند اما از یک جایی دیگر محل بالاتر وجود نخواهد داشت.


منبع:

1401/03/23
09:50:18
5.0 / 5
619
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد