نکسترو
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری:

توانمندسازی دانشجویان برای ورود به بازار کار، خروجی مهم طرح تحول در آموزش عالی

توانمندسازی دانشجویان برای ورود به بازار کار، خروجی مهم طرح تحول در آموزش عالی

به گزارش نکسترو معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: در طرح تغییر و تحول در آموزش عالی نقش هر دانشگاه در سطح منطقه ای، استانی، ملی و بین المللی تعریف شده است، که یکی از مهم ترین خروجی های این طرح توانمندسازی دانشجویان برای ورود به بازار کار است.


به گزارش نکسترو به نقل از ایرنا، قاسم عمو عابدینی پنج شنبه در نشست با اعضای هیات علمی دانشگاه نیشابور اظهار نمود: در طرح تغییر و تحول آموزش عالی، چالش های مربوط به حکمرانی دانشگاه، دیپلماسی علم و فناوری و مهارت آموزی دانشجویان دیده شده و باید تغییراتی در محتوای دروس و نوع رشته ها در رابطه با صنایع صورت گیرد تا دانشگاه ها و صنایع بخش خصوصی هر منطقه در کنار یکدیگر قرار گرفته و رشته های مورد نیاز و کاربردی جامعه تعریف شود.
وی با اشاره به این که برنامه کلان تحول در آموزش عالی توسط دولت سیزدهم ابلاغ گردیده، بیان کرد: برای نقش آفرینی دانشگاه ها در جهت تمدن سازی اسلامی موضوع آمایش آموزش عالی و شناسایی توانمندی های این حوزه در دستور کار قرار دارد که بخش مهمی از آن به جریان ها و ساختارهای آموزشی مرتبط می باشد و برنامه تحول ۲ ساله است و طی این مدت باید رشته های مورد نیاز هر منطقه شناسایی و نحوه پذیرش دانشجو عملیاتی شود.
عمو عابدینی اضافه کرد: در این برنامه دانشجویانی که موفق به کسب رتبه های برتر شوند بوسیله صنایع مرتبط طی یک بخشنامه بورسیه می شوند و این طرح در کل کشور اجرائی می شود.
وی اشاره کرد: افزایش ضریب اشتغال پذیری، مهارت افزایی، تناسب شغل و تحصیلات و تحقق نیازهای آمایشی محورهای تحول در آموزش در دوران فعلی است و حکمرانی صحیح آموزش عالی در گرو توجه متوازن و صحیح به همه علوم است، یکی از حوزه های علمی در کشور که نیازمند توجه ویژه با رویکرد تحولی است، بخش علوم انسانی و اسلامی برای تحقق جامعه پیشرفته اسلامی-ایرانی است.
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: دانشگاه نیشابور با وزارت علوم همکاری نزدیکی را در حوزه ارتباط صنعت با دانشگاه آغاز نموده و این دانشگاه باتوجه به پیشینه شهر نیشابور دارای ظرفیت بالقوه است، برای اینکه نظامیه ها که شکل قدیمی دانشگاه های فعلی هستند در نیشابور قدمت یک هزار ساله دارند و دانشمندان بزرگی مانند خیام نیشابوری در زمینه های مختلف ریاضی، نجوم و ادبیات شهرت جهانی دارند و باید از این ظرفیت در زمینه منطقه ای، استانی و ملی استفاده گردد.
در حاشیه این برنامه کلنگ راه اندازی مجتمع خوابگاهی ویژه دانشجویان متاهل دانشگاه نیشابور، مشتمل بر ۱۵ واحد به مساحت یک هزار مترمربع، در محوطه پردیس دانشگاه نیشابور به زمین زده شد.
مجتمع آموزش عالی نیشابور در سال ۸۸ به دانشگاه ارتقا یافت و با چهار دانشکده هنر، ادبیات و علوم انسانی، علوم پایه و فنی مهندسی و ۷۰ عضو هیات علمی، دارای یک هزار و ۶۰۰ دانشجو در ۲۹ رشته مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است.
دانشگاه نیشابور همراه با دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه حکیم سبزوار جزو سه دانشگاه معین در استان خراسان رضوی است.
شهرستان ۴۰۰ هزار نفری نیشابور در جغرافیای مرکزی خراسان رضوی در ۱۲۷ کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.منبع:

1401/03/21
10:23:00
5.0 / 5
809
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد