نکسترو
یك دانشیار دانشگاه علوم پزشكی لرستان:

گاز ازن در حین جراحی کیست هیداتید استفاده گردد

گاز ازن در حین جراحی کیست هیداتید استفاده گردد

به گزارش نکسترو لرستان یک دانشیار دانشگاه علوم پزشکی لرستان اظهار داشت: گاز ازن بعنوان یک داروی پروتوسکولیسیدال جدید در حین جراحی کیست هیداتید استفاده گردد.


دکتر حسین محمودوند در مورد طرح "بررسی اثر ضد انگلی ازن (O۳) بر پروتواسکولکس های کیست هیداتید در شرایط IN VITRO و EX VIVO " در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: هیداتیدوزیس یا کیست هیداتید یکی از بیماری های زئونوز و خطرناک جهان است که به واسطه مرحله لاروی کرم پهن اکینوکوکوس گرانولوزوس ایجاد می شود.
وی با اشاره به اینکه این بیماری که در اغلب نقاط دنیا دیده می شود، در ایران به شکل هایپراندمیک بوده و جوامع درگیر را از نظر بهداشتی و اقتصادی متحمل خسارات زیادی می کند، خاطرنشان کرد: سگ و سگ سانان میزبان نهایی انگل محسوب شده و انسان بعنوان میزبان تصادفی، طی خوردن آب، سبزیجات و مواد غذایی آلوده به تخم انگل، مبتلا می شود.
این محقق دانشگاه علوم پزشکی لرستان افزود: باآنکه فرم بالغ انگل در میزبان اصلی، تهدیدکننده حیات نیست اما لارو آن در میزبان واسط با ایجاد کیست (هیداتید) در بافت های مختلف همچون کبد، ریه، مغز، طحال و بافت های نرم مانند گردن می تواند باعث بیماری شدید و حتی مرگ شود.
محمودوند ضمن اشاره به این که در میان ارگان های گفته شده، کبد شایعترین محل درگیری به حساب می آید در آغاز بیماری، علایم خاصی به همراه ندارد اما با گذشت زمان و بسته به محل و اندازه کیست، علایم بالینی بروز می کند، اضافه کرد: در کیست های کوچک و غیرفعال، استفاده از داروهای خانواده بنزیمیدازول راهکار درمانی مطلوبی بوده اما در درمان کیست های بزرگ و فعال، جراحی بعنوان استراتژی ارجح حائز اهمیت می باشد. نکته ی قابل توجه این است که خطر پاره شدن کیست ها و نشت محتویات آنها طی جراحی و درگیری ارگان های مجاور به عضو درگیر، به مخاطره ای برای جراحان تبدیل گشته است ازاین رو استفاده از مواد اسکولکس کشی همچون نمک هایپرتونیک ۲۰ درصد، نقره نیترات و فرمالین با هدف کاهش خطر انتشار پروتواسکولکس ها و عود مجدد بیماری انجام می شود.
وی افزود: مطالعات مختلف نشان داده است که این مواد، عاری از خطر نبوده و می توانند عامل ایجاد عوارضی مانند فیبروز مجاری صفراوی، نکروز و سیروز کبدی و... باشند. به این علت سازمان بهداشت جهانی (WHO) احتیاج به یافتن یک پروتواسکولکس کش جدید را با کارایی بیشتر و عوارض کمتر اعلام نموده است.
این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی لرستان اظهار داشت: ازن بعنوان یک گاز ناپایـدار، شکلی از اکسیژن است کـه شـامل سه اتـم اکسیژن در مقایسه با استاندارد دو اتم اکسیژن در یـک مولکـول اکسیژن است و مطالعات اخیر نشان داده است که گاز ازن اثرات ضد میکروبی قوی در مقابل طیف گسترده ای از میکروارگانیسم های بیماری زا مانند باکتری های دهان، قارچ ها، ویروس ها و انگل ها از خود نشان داده است.
محمودوند بیان نمود: با عنایت به فعالیتهای ضد میکروبی گاز ازن، در این مطالعه برآن شدیم که اثرات ضد انگی گاز ازن را بر روی پروتواسکولکس های کیست هیداتید در محیط in vitro و ex vivo مورد بررسی قرار دهیم؛ یافته ها نشان داد که گاز ازن در غلظت ۲۰ میلی گرم در لیتر، آنها بعد از شش دقیقه انکوباسیون به صورت کامل تمام پروتواسکولکس ها را از بین برد. علاوه بر این، ۱۰، ۳۰ و ۸۵ درصد پروتوسکول ها به ترتیب بعد از یک، دو و چهار دقیقه مواجهه کشته شدند.
وی اظهار داشت: در شرایط درون بافتی، گاز ازن بعد از مدت زمان۱۲ دقیقه قرار گرفتن در معرض گاز ازن، تقریباً ۱۰۰ درصد از پروتوسکول های داخل کیست هیداتید را از بین برد و در کنترل منفی، ۴.۳ درصد پروتواسکولکس ها بعد از ۳۰ دقیقه درمان کشته شدند. در مقابل، ۲۰ درصد نمک هیپرتونیک بعنوان کنترل مثبت، بعد از ۱۵ دقیقه درمان، تمام پروتواسکولکس ها را از بین برد. این نتایج همینطور نشان داد که گاز ازن در مقایسه با گروههای کنترل دارای خواص پروتواسکولیسیدال قابل توجهی بود.
این محقق خاطرنشان کرد: نتایج مطالعه حاضر این مورد به اثبات رسید که گاز ازن در غلظت های پایین (۲۰ میلی گرم در لیتر) و زمان های مواجهه کوتاه (پس از ۶ دقیقه انکوباسیون) می تواند بعنوان یک داروی پروتوسکولیسیدال جدید در حین جراحی کیست هیداتید استفاده شود؛ با این وجود، پیشنهاد می شود بررسی های بیشتری برای کشف فعالیت بیولوژیکی دقیق گاز ازن و همینطور اثرات درمانی این گاز بر روی کیست هیداتید بخصوص در مدلهای حیوانی انجام گرفته که در صورت عرضه نتایج مطلوب و همینطور اثبات عوارض جانبی پایین آن در مطالعات انسانی بر روی افراد داوطلب بررسی شود.
منبع:

1401/03/18
10:12:19
5.0 / 5
696
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد