نکسترو
در یك مطالعه عنوان شد

تأثیر احتمالی عصاره زیره سیاه در جلوگیری از سنگ کلیه

تأثیر احتمالی عصاره زیره سیاه در جلوگیری از سنگ کلیه

به گزارش نکسترو یافته های یک مطالعه در مورد تأثیر زیره سیاه در بیماران مبتلا به سنگ کلیه نشان داد که این عصاره گیاهی احتمالاً از راه کاهش اگزالات در ادرار، در جلوگیری از تجمع کریستال ها اگزالات کلسیم و تشکیل سنگ کلیه موثر است؛ هر چند که مکانیسم این تأثیر هنوز معلوم نیست.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، سنگ کلیه یکی از شایع ترین بیماری های دستگاه ادراری است که بسیار عودکننده است. ۸۰ درصد سنگ های کلیه از جنس کلسیم هستند و شایع ترین آنها اگزالات کلسیم است.

عوامل مختلفی مانند رژیم غذایی، چاقی، فعالیت بدنی محدود، ژنتیک، شغل، آب وهوا، برخی داروها و... در بروز سنگ کلیه دخیل هستند. سنگ های ادراری علاوه بر ایجاد دردهای شدید و انسداد در حین عبور سنگ، امکان دارد به نارسایی کلیه منجر شوند.

در حال حاضر روش های درمانی با تکنیک های سنگ شکن، نفرولایتومی از طریق پوست، جراحی و داروهای مختلف برای پیشگیری از تناوب ایجاد سنگ کلیه و حرکت سنگ، استفاده می شود.

به دلیل عوارضی که امکان دارد این روش ها داشته باشند، پژوهشگران به دنبال روش های جدید برای پیشگیری و درمان سنگ کلیه هستند. در سالهای اخیر استفاده از گیاهان دارویی همچون زیره سیاه، برای پیشگیری و درمان سنگ کلیه مورد توجه قرار گرفته اند. زیره سیاه دارای اثرات آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و گرفتگی عضله است و در بعضی مطالعه ها از فواید زیره سیاه در درمان سنگ کلیه صحبت شده است.

بر همین اساس؛ پژوهشگران در یک مطالعه تأثیر مصرف عصاره زیره سیاه را بر اندازه سنگ کلیه بیماران مبتلا به سنگ کلیه کلسیمی بررسی کردند.

این کارآزمایی بالینی با مشارکت ۵۰ بیمار مبتلا به سنگ کلیه اگزالات کلسیمی انجام گرفت. نوع سنگ با پرتونگاری، سونوگرافی و آزمایش ادرار، توسط پزشک تشخیص داده شد.

پژوهشگران این بیماران را به صورت تصادفی به دو گروه شاهد و مداخله تقسیم کردند. بیماران گروه مداخله به مدت ۱۲ هفته علاوه بر درمان های معمول روزانه ۲۰۰ میلی گرم عصاره الکلی زیره سیاه را در دو نوبت(هر نوبت ۱۰۰ میلی گرم) به صورت کپسول دریافت نمودند. گروه شاهد هم فقط درمان معمول خویش را ادامه دادند.

پس از نخستین ملاقات، داده های جمعیت شناختی بیماران مانند سن، جنسیت و... و همینطور قد و وزن بیماران به ثبت رسید. همینطور بیماران در شروع مطالعه و سه ماه بعد از آن برای تعیین اندازه سنگ، سونوگرافی و رادیولوژی انجام دادند. همینطور عامل های بیوشیمیایی ادرار بیماران هم اندازه گیری شد.

از ۵۰ شرکت کننده در مطالعه چهار نفر از هر یک از گروههای مداخله و شاهد خارج شدند و در نهایت ۴۲ نفر تا آخر مطالعه باقی ماندند.

بررسی عامل های بیوشیمیایی ادرار در دو گروه مداخله و شاهد در ابتدا و آخر مطالعه حاکی از این بود که در گروه مداخله تنها میزان اگزالات در ادرار کاهش داشت. ولی میانگین pH ادرار، سیترات و حجم ادرار هم اختلاف مفهوم داری نداشت.

همچنین بررسی اندازه سنگ کلیه هم نشان داد که در گروه مداخله اندازه سنگ کاهش پیدا کرده بود ولی این کاهش از نظر آماری مفهوم دار نبود.

یافته های به دست آمده از این تحقیق نشان داد که مصرف عصاره الکلی زیره سیاه سبب کاهش دفع اگزالات از راه ادرار می شود ولی با این وجود تاثیری بر اندازه سنگ کلیه ندارد.

پژوهشگران این مطالعه با عنایت به نتایج این مطالعه می گویند که شاید بتوان این مکمل را برای پیشگیری و درمان کمکی به بیماران مبتلا به سنگ کلیه اگزالات کلسیمی کلیه سفارش کرد.

به گفته این پژوهشگران؛ کاهش اگزالات در ادرار احتمالاً در جلوگیری از تجمع کریستال ها اگزالات کلسیم و تشکیل سنگ کلیه موثر است؛ هر چند که مکانیسم این تأثیر هنوز معلوم نیست.

این محققان پیشنهاد می کنند که مطالعات آینده در مدت زمان طولانی تر و مقادیر متفاوت عصاره زیر سیاه صورت گیرد.

در انجام این تحقیق زهره آقامیری، علیرضا فراست، مریم جوادی؛ پژوهشگران پژوهشکده جلوگیری از بیماری های غیر واگیر دانشگاه علوم پزشکی قزوین، عیسی محمدی زیدی از مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی تعیین کننده سلامت دانشگاه علوم پزشکی قزوین، به همراه سپیده حاجیان و علی اکبر کرمی از گروه نفرولوژی بیمارستان ولایت قزوین، در این مطالعه مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه، اردیبهشت ماه سالجاری به صورت مقاله علمی با عنوان «اثر عصاره الکلی زیره سیاه(نیگلا ساتویا) بر اندازه سنگ در بیماران مبتلا به سنگ کلیه اگزالات کلسیمی» در مجله دانشکده پزشکی اصفهان انتشار یافته است.

منبع:

1401/03/17
12:23:19
5.0 / 5
781
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد