نکسترو

امضای تفاهمنامه ای برای آینده نگری صنعت آب و برق

امضای تفاهمنامه ای برای آینده نگری صنعت آب و برق

به گزارش نکسترو در نشست انعقاد تفاهمنامه مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری و ˮساتکابˮ، انواع شرکتهای دانش بنیان و استارت آپ مورد نیاز صنعت آب و برق برای حل مشکلات این صنعت مورد بررسی قرار گرفتند.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، نشست انعقاد تفاهمنامه مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری و شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت ساخت و تهیه کالای آب و برق (ساتکاب) امروز دوشنبه دوم خردادماه سال ۱۴۰۱ به میزبانی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری برگزار شد.

سید مهدی​ پاکذات، رئیس مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اهمیت مساله آمایش سرزمینی در کشور اظهار داشت: بعد از انجام نقش مؤثر در سند ملی آمایش، وظیفه دیگری در جهت تحقق این سند ملی در دستور کار مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری قرار گرفت.

وی در مورد وظایف مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری، اظهار نمود: دو وظیفه کمک به الزامات تحقق و اجرایی شدن سند آمایش در کنار افزایش وضوح تصویر افق این سند جزو وظایف ما است.

پاکذات​ در تشریح ارتباط این وظایف با وزارت نیرو، تصریح کرد: بند ۱۱ الزامات تحقق و اجرایی شدن سند آمایش به وزارت نیرو مرتبط می باشد و به مساله آب قابل برنامه ریزی می پردازد که مجموعه مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری می تواند در این عرصه کمک نماید.

رئیس مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری افزود: رسیدن به تصویر مطلوب افق ۱۴۲۴ که در سند ملی آمایش تصویب شده در حوزه هایی نظیر آب، برق و انرژی تجدیدپذیر مورد تاکید قرار گرفته، از دیگر مفاد همکاری ما و وزارت نیرو است.

پاکذات​ اظهار داشت: مطالعه کلان روندها و شناسایی فرصت های نقش آفرینی در آینده می تواند زمینه برنامه ریزی در مجموعه دستگاههای کشور همچون وزارت نیرو را مهیا کند.

وی اضافه کرد: این آمادگی در مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری وجود دارد که در شکل گیری این تصویر به وزارت نیرو کمک نماید. همینطور تدوین نظام مساله اقتصاد دانش بنیان با عنایت به ضرورت بهره برداری همه جانبه در فضای کشور از دیگر موارد همکاری است.

​رئیس مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری با اعلان اینکه این مطالعات می تواند در گروه آمایش سرزمین ما صورت گیرد، افزود: در مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری یکی از پنج گروه پژوهشی، گروه آینده نگری و تکنولوژی های جدید است که امسال به سبب نقش این مرکز در تحقق شعار سال، ماموریتی را در این گروه تعریف کردیم و این مأموریت تدوین نظام مسائل شرکتهای دانش بنیان و اقتصاد دانش بنیان است.

پاکذات اظهار داشت: طبق بررسی ما در این گروه، شرکت ساتکاب اگر بخواهد در حوزه دانش بنیان با نگاه آینده نگرانه نگاه کند، به چهار نوع شرکت دانش بنیان و استارت آپ نیاز دارد؛ نوع اول شرکتهای دانش بنیانی که در عرصه تولید کار می کنند. نوع دیگر؛ بحث شرکتهای استارت آپی است که در بحث لجستیکی و فین تک و بخش تحریمی می توانند کمک کنند تا بخش تأمین و تهیه کالاها با سهولت بیشتری اتفاق بیفتد. مدل سومی نیاز ما استارت آپ هایی هستند که در مبحث کلان داده کار می کنند. دسته چهارم شرکت هایی هستند که در حوزه های مدیریتی همچون منابع انسانی، برنامه ریزی لجستیک و … می توانند به ما کمک کنند. نظام برنامه ریزی خارج از دستگاههای اجرایی دولتی را ایفا کند و بتواند از دغدغه و ایده های آنها در ارتقای برنامه هفتم توسعه استفاده نماید.
وی در انتهای سخنان خود اظهار نمود: در جلساتی که در سازمان برنامه و بودجه تشکیل شد، بنا شد در مورد برنامه هفتم توسعه کشور مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری نقش حلقه واسطه بین ذی نفعان نظام برنامه ریزی خارج از دستگاههای اجرایی دولتی را ایفا کند و بتواند از دغدغه و ایده های آنها در ارتقای برنامه هفتم توسعه استفاده نماید.

در ادامه مراسم​ مجتبی اکبری، مدیرعامل شرکت ساتکاب​ با اشاره به اینکه شرکت ساتکاب از دهه ۳۰ در حوزه های ساخت، مدیریت ساخت و تولید کالای آب و برق فعالیت می کند، اظهار داشت: شرکتهای بزرگی همچون ایران ترانسفور به صورت غیر مستقیم و شرکت صنایع آب و برق کشور مشغول خدمت رسانی در کشورمان هستند.

وی افزود: طی چندسال گذشته تحریم های ظالمانه مشکلات زیادی را برای آب و برق ما ایجاد کرد، اما چندین ثبت اختراع داریم که بزودی معرفی می شود. در بحث هوشمندسازی و عرضه الگوی مصرف با بهره گیری از هوش مصنوعی هست که شرکتهای دانش بنیان مشغول کار در این عرصه هستند. برای شفافیت مبحث احتیاج به این هست که کارهای هوشمندسازی فناورانه در این مجموعه قرار بگیرند مثل دستگاههای آی تی و کنتورهای هوشمند.

اکبری اضافه کرد: ساتکاب بحث ساماندهی شرکتهای دانش بنیان این حوزه را هم بر عهده دارد و ۷۰۰ شرکت در این عرصه شناسایی شدند و بحث های مزایده ای دارند. این شرکتهای دانش بنیان با چالش هایی مواجه گشتند. مساله این است محصول خویش را باید تجاری سازی کنند تا مردم از آن استفاده کنند، همین محصولی که شرکتهای دانش بنیان تولید می کنند، توسط شرکتهای چینی از ما کپی برداری می شود و ما در بحث تجاری سازی مشکل داریم.

مدیرعامل ساتکاب بیان نمود: اگر مقرر است اتفاقی در صنعت بیفتد، احتیاج به تجاری سازی محصولات داریم. شرکت ساتکاب به سراغ تولید نوآورانه آمده و برای آن یک نظام نامه قوی می خواهیم که باید در کمیسیون اقتصاد تصویب شود و نیاز داریم که کار پر قدرتی صورت گیرد و بحث دیگر این که در هفدهم بهمن ۱۴۰۰، مبحث توسعه ای شدن شرکت ساتکاب را پیگیری کردیم، یعنی شرکت ساتکاب در بخش های محروم تا ۴۹ درصد سرمایه گذاری کند و پس از پنج سال هم به همان شرکتهای مربوطه واگذار نماییم.

وی در انتهای سخنان خود اظهار نمود: ما نیازمند این هستیم که صنعت آب و برق یک صنعت نوآورانه و هوشمندانه شود. باید نخبه ها را در کشور حفظ نماییم و مساله صنعت آب و برق هم همین است و شرکت اعتقاد به مدیریت دانش همه جانبه دارد. مجموعه ساتکاب آمادگی کامل دارد تا در مناطق آزاد و بخشی از مناطق دیگر، شرکتهای دانش بنیان و شرکتهای صنعتی در حوزه آب و برق ایجاد نماید.

در آخر این مراسم، تفاهمنامه ای به منظور حل مسائل کشور و استفاده مطلوب از ظرفیت ها و توانمندی های علمی، پژوهشی و اجرایی بین مرکز پژوهش و توسعه آینده نگری و شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت ساخت و تهیه کالای آب و برق (ساتکاب) به امضا رسید.
1401/03/07
09:00:57
5.0 / 5
708
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد