نکسترو

ساخت دستگاه ایرانی پلاسمای سرد فشار اتمسفری برای درمان انواع زخم ها

ساخت دستگاه ایرانی پلاسمای سرد فشار اتمسفری برای درمان انواع زخم ها

به گزارش نکسترو یک فناور از تولید دستگاه پلاسمای سرد فشار اتمسفری برای ترمیم انواع زخم های دیابتی، مزمن و بستر آگاهی داد و اظهار داشت: فروش این محصول بصورت محدود در کشور شروع شده است.


سارا فتح اله مدیر شرکت حوزه پلاسما هوپاد صنعت پلاسما در گفت و گو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا اضافه کرد: دستگاه پلاسمای سرد فشار اتمسفری برای درمان انواع زخم ها شامل زخم های دیابتی، مزمن و بستر است و در سال ۱۳۹۳ در کشور ثبت اختراع شد. در طول این مدت مراحل تحقیقات سلولی، حیوانی و بالینی این محصول انجام شده است و تمام نتایج در ژورنال های نیچر چاپ شده و دو جایزه بین المللی دریافت کرده است.
وی افزود: در اسفند سال ۹۹ بخش بالینی آن در پژوهشگاه علوم، غدد و متابولیسم طرح شده بود، توانستیم تاییدیه بالینی آنرا بگیریم و برای گرفتن مجوز از اداره کل تجهیزات پزشکی به سبب اینکه نمونه خارجی ندارد، اقدام نماییم.

این فناور جوان اظهار داشت: پلاسما یک علم شناخته شده است و دستگاه های آزمایشگاهی و تحقیقاتی آن وجود دارد و در خارج از ایران هم شرکت هایی دراین زمینه فعالیت می نمایند. البته هنوز کسی موفق به دریافت مجوز بالینی نشده است که بخواهند وارد بازار کنند. ما بدلیل اینکه جلوتر از آنها هستیم و توانستیم مراحل بالینی آنرا انجام دهیم.
فتح اله با اشاره به اینکه بدنبال تاییدیه استاندار هم هستیم، اظهار داشت: این محصول وارد درخت واژه کالای اداره کل تجهیزات پزشکی شد و فرآیند گرفتن مجوز هم در حال انجام می باشد.
وی اشاره کرد: به سبب اینکه تاییدیه بالینی گرفتیم می توانیم این دستگاه را در کلینیک های خصوصی به فروش برسانیم.
مدیر این شرکت دانش بنیان اشاره کرد: این شرکت در پارک و علم فناوری دانشگاه آزاد واحد قلهک مستقر است و از چند روز قبل هم مجوز و تاییدیه دانش بنیانی تولیدی نوع ۲ آنرا گرفتن کردیم که از سال ۹۷ ثبت شده بود.


فتح اله درباره چالش های موجود برای کارهای دانش بنیان در کشور اظهار داشت: هم اکنون مراحل تایید و ثبت محصولات و اختراعات شرکت های دانش بنیان نیازمند زمان است و برمبنای مقررات پیش نمی رود، این مساله موجب دل سردی پژوهشگران و پژوهشگران از انجام کارهای تحقیقاتی شده است.
وی با انتقاد از نبود قوانین صریح برای تبدیل شرکتها به یک شرکت دانش بنیان اضافه کرد: این شرکت جزو شرکت های پلت فرم بوده و در پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی دفتر دارد.
این پژوهشگر همین طور اظهار داشت: افرادی که مانند ما کار پژوهشی انجام دادیم و هنوز با دانشگاه در ارتباط هستیم، اساتید علاقمند هستند که ما را بصورت هیات علمی یا روش های دیگر جذب دانشگاه کنند اما این جذب با مسایل و مشکلاتی روبرو است در حقیقت خیلی کار راحتی نیست که دانشکده یا دانشگاه با درخواستی که اعلام می کند و فردی را تایید می کند این اتفاق بیفتد.
فتح اله تصریح کرد: اعضای هیات علمی هیچ زمان بازنشسته نمی شوند که ظرفیتی برای افراد جوان تر خالی شود.


منبع:

1401/03/01
11:50:31
5.0 / 5
787
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد