نکسترو
توصیه ای بر اساس نتایج یك مطالعه؛

با این دهان شویه گیاهی، دندان هایتان را سفید کنید

با این دهان شویه گیاهی، دندان هایتان را سفید کنید

به گزارش نکسترو محققان کشورمان در یک مطالعه بالینی جدید و جالب توجه، تاثیر دهان شویه گیاهی آنغوزه را بر سفید شدن دندان ها بررسی نموده و به نتایج جالب توجهی رسیده اند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، سفید کردن دندان ها یکی از راهکارهای افزایش زیبایی است که باعث می شود چهره فرد زیباتر جلوه کند و به دنبال آن اعتمادبه نفس هم بیشتر شود. دندان های زرد باعث ایجاد ناراحتی در خیلی از افراد می شوند؛ از این رو چنین افرادی برای سفید کردن دندان های خود به دندان پزشک رجوع می کنند. تحقیقات نشان داده اند که خیلی از بیماران به سفیدی دندان های خود بیشتر از سالم بودن آنها اهمیت می دهند و از رنگ دندان های خود ناراضی هستند.
سفید کردن دندان ها اصطلاحی در بین دندان پزشک ها، خصوصاً دندان پزشکان زیبایی است که متعاقب آن با ایجاد تغییر رنگ در دندان ها و لکه گیری دندان ها، جلوه ای زیبا در دندان ها بوجود می آورد و به آفرینش لبخندی زیبا می انجامد. یک لبخند زیبا هم تاثیر بصری فوق العاده ای در افراد به وجود می آورد. این مورد سبب شده محققان علوم دندانپزشکی هم در جای جای جهان به دنبال روش هایی سالم و کم ضرر برای سفید کردن دندان ها باشند. البته در این حوزه مطالعاتی انجام شده است که اغلب در سطح آزمایشگاهی بوده اند و بنابراین نیاز بیشتری به تحقیقات بالینی حس می شود.
در همین راستا، تعدادی از محققان کشورمان از دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد یک مطالعه پژوهشی را انجام داده اند که در آن تاثیر یک دهان شویه گیاهی بر سفیدی رنگ دندان ها بررسی شده و این تاثیر با یک دهان شویه شیمیایی و معروف مقایسه شده است.
در این مطالعه که نوعی کارآزمایی بالینی بوده، ۱۲۶ بیمار از رجوع کنندگان به دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی یزد مشارکت داشته اند. روی این بیماران تاثیر استفاده از دهان شویه های آنغوزه که نوعی گیاه دارویی است و همینطور کلرهگزیدین مورد بررسی و مقایسه واقع شده است.
از این بیماران که به دو گروه مساوی تقسیم شده بودند، بعد از جرم گیری فوق لثه ای و به دنبال آن بروساژ خواسته شد به مدت یک هفته از هیچ روش دیگری برای کنترل پلاک دندانی یا همان جرم استفاده نکنند و تنها روزی دو بار از دهان شویه تجویزشده استفاده کنند. به این صورت که هر بار یک قاشق غذاخوری از دهان شویه را در دهان بگردانند و تا یک ساعت بعدازآن چیزی نخورند و دهان خویش را با آب هم نشویند.
نتایج این بررسی ها نشان داد که مصرف دهان شویه آنغوزه تنها در مدت یک هفته تاثیر قابل ملاحظه ای در سفیدی رنگ دندان دارد.
در این خصوص، مجید امتیازی، پژوهشگر مرکز تحقیقات طب سنتی ایران از دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد و همکارانش اظهار کرده اند: «طبق نتایج به دست آمده ما، از گروه ۶۳ نفری که دهان شویه آنغوزه را استفاده کردند، ۴۸ نفر عنوان کردند که رنگ دندان آنها به صورت قابل ملاحظه ای سفید شده است. این به معنای تاثیر ۸۰ درصدی این گیاه دارویی در سفیدکنندگی دندان ها است».
امروزه در دنیا، محققان مواد مختلفی را برای سفیدسازی دندان ها پیشنهاد می کنند که به کارگیری دهان شویه بسیار معروف و متداول کلرهگزیدین در کنار مسواک زدن، یکی از آنها است. همینطور مواد دیگری مثل هیدروژن پراکسید و کربامید پراکسید با درصدهای مشخص هم سفارش می شوند.
ولی اکنون با تاثیر بالایی که دهان شویه طبیعی گیاه دارویی آنغوزه در این خصوص نشان داده است، میتوان آنرا بعنوان یک ماده سالم برای سفید کردن دندان ها مورد توجه قرار داد.
این یافته ها را فصل نامه «طب مکمل» متعلق به دانشگاه علوم پزشکی اراک منتشر نموده است. این نشریه، به انتشار مقالات علمی پژوهشی در حوزه های طب مکمل و جایگزین؛ طب آسیایی و طب ایرانی می پردازد.1401/02/31
13:15:19
5.0 / 5
756
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد