نکسترو
به بهانه روز جهانی ارتباطات؛

مودم نسل پنجم (۵G) بومی سازی شد

مودم نسل پنجم (۵G) بومی سازی شد

نکسترو: مودم نسل پنجم (۵G) به همت متخصصان یک شرکت دانش بنیان در ایران بومی سازی و برای رفع نیاز داخل به بازار ارائه شد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، با عنایت به گسترش روز افزون شبکه های مخابراتی و ورود فناوری های پهن باند موبایل و ثابت، شرکت دانش بنیان «موج آینده فرافن» با ورود به این عرصه به صورت ویژه روی راهکارهای پیشرفته این حوزه متمرکز شده است.
در حال حاضر، این شرکت تجربه و توانمندی پیاده سازی راهکارهای فناوری اطلاعات و مخابرات در زمینه راهکار کامل پیاده سازی و ارائه سرویس اپراتورهای مجازی موبایل MVNO، راه کار مدیریت و بهینه سازی محتوا شامل Web Caching و CDN، راهکار پیشرفته مدیریت ترافیک DPI، سامانه های نرم افزاری Billing، OCS و AAA ارائه دهندگان سرویس، راهکار مدیریت ترمینال شامل ACS و MDM در شبکه های پهن باند موبایل و ثابت و هم طراحی و تولید نرم افزارهای سفارشی در حوزه مخابرات و فناوری اطلاعات سازمانی در کشور را دارد.
این شرکت اخیرا توانسته با همت متخصصان خود مودم نسل پنجم (۵G) را طراحی و در دومین نمایشگاه بین المللی فناوری اطلاعات و ارتباطات کیتکس (KITEX) در جزیره کیش را با حضور ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورایعالی فضای مجازی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی و محمدامین آقامیری معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات رونمایی کند.
میثم آرش مقدم مدیر تحقیق و توسعه بخش سخت افزار شرکت دانش بنیان موج آینده فرافن در مورد این فناوری در گفت و گو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا گفت: فناوری ۵G معروف به نسل پنجم تلفن همراه، با عنایت به قابلیت های منحصر بفرد خود همچون ۱۰۰ برابر شدن ظرفیت ترافیکی (Mbit/s/m۲) در عین افزایش ۲۰ برابری سرعت پیک و افزایش ۱۰ برابری سرعت کاربر و کاهش تاخیر شبکه به ۰.۱ تکنولوژی LTE باعث تحولی چشم گیر در ابعاد زندگی بشر خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه راه اندازی این شبکه در کشور ما هم با عنایت به فناوری موجود بزودی صورت خواهد گرفت، اظهار داشت: یکی از محصولات پر استفاده و مورد نیاز این شبکه در بخش FWA «مودم روترهای خانگی ۵G» خواهد بود؛ ازاین رو نظر به تجربه های قبلی در مورد مودم های ۴G در زمستان ۱۳۹۹، طراحی نخستین مودم بومی ۵G کشور در دستور کار این واحد قرار گرفت.
این فعال دانش بنیان افزود: مودم روتر طراحی شده از آخرین فناوری های بکار رفته در مودم و گوشیهای موبایل مورد استفاده در ۵G برخوردار می باشد. برای مثال این مودم از اینترفیس WIFI ۶، پورت شبکه با سرعت ۱۰/۱۰۰/۱۰۰۰Mbps و درگاه USB۳.۱ به منظور انتقال داده با سرعت حداکثر ۱۰Gbps بهره می برد. همینطور این مودم روتر علاوه بر پشتیبانی از باندهای فرکانسی نسل پنجم یعنی n۷۷، n۷۸، n۷۹، از هر دو تکنولوژی FDD و TDD و تمام باندهای فرکانسی مورد استفاده در اپراتورهای شبکه نسل چهارم شامل ۱۸۰۰، ۲۱۰۰، ۲۶۰۰ و ۳۵۰۰ هم پشتیبانی می کند.

آرش مقدم اظهار داشت: این محصول قابلیت ارائه حداکثر سرعت دانلود ۴Gbps در اتصال به شبکه ۵G و حداکثر سرعت دانلود ۲Gbps در اتصال به شبکه ۴G دارد که مشابه یا بالاتر از محصولات مشابه خود است. با عنایت به این که در کشور ما همانند خیلی از کشورهای دیگر به منظور راه اندازی شبکه نسل پنجم در ابتدا از معماری Non stand alone که شامل شبکه Core نسل چهارم و شبکه دسترسی نسل پنجم است، استفاده می شود و به تدریج معماری Stand alone مورد استفاده قرار می گیرد، مودم طراحی شده از هر دو معماری اشاره شده پشتیبانی می کند.
وی خاطرنشان کرد: ما پیش از شروع فاز اجرایی و شروع طراحی یک فاز مجزا به منظور مطالعه و بررسی بازار، مشخصات فنی مودم های طرح در دنیا، تراشه های مطرح نسل پنجم، برنامه اپراتورهای داخلی در مورد باندهای فرکانسی و معماری و مراحل بهره برداری از این شبکه را در نظر گرفتیم و امروز می توانیم بگوییم که محصول طراحی و ساخته شده از حیث قیمت و مشخصات فنی می تواند با محصولات مطرح ساخته شده توسط وندورهای صاحب نام خارجی رقابت می کند.
مقدم درباره موانع و چالش هایی که در فرایند طراحی و تولید این محصول وجود دارد، اظهار داشت: یکی از مهم ترین چالش ها در انجام این طراحی، برقراری ارتباط با سازنده های معتبر تراشه در دنیا به منظور دریافت اطلاعات و استفاده از «چیپ سِت های» مورد نیاز در انجام این طراحی بود که خوشبختانه این مهم به انجام رسید. علاوه بر آن بزرگترین چالش در بخش فناوری بخصوص فناوری اطلاعات، در حوزه سرمایه انسانی است، متاسفانه همان گونه که می دانیم در سالهای اخیر با مهاجرت نیروهای متخصص و باتجربه ایرانی روبرو می باشیم که تأثیر منفی بسزایی در صنعت کشورمان داشته و خواهد داشت.
مدیر تحقیق و توسعه بخش سخت افزار شرکت دانش بنیان موج آینده فرافن، در مورد استفاده از این محصول در شبکه اطلاعاتی کشور بیان نمود: هم اکنون شبکه نسل پنجم به صورت گسترده در کشور راه اندازی نشده است بنابراین با عنایت به تعداد محدودیت سایت ها، هم اکنون این مودم توسط دو اپراتور بزرگ کشور راه اندازی و مورد بهره برداری قرار گرفته است. با همکاری و پشتیبانی این دو اپراتور نمونه آزمایشگاهی مودم در این دو شبکه مورد تست قرار گرفته و بعد از اتصال موفق به شبکه با در نظر گرفتن تعداد کریرهای ترافیکی فعال در gNodeB به سرعت دانلود ۱Gbps دست پیدا کردیم.
وی خاطرنشان کرد: همینطور با عنایت به کاربردهای وسیع تکنولوژی نسل پنجم در حوزه اینترنت اشیا و تجربه موفق شرکت در اجرای چندین پروژه و همینطور نیاز کشور به محصولات بومی در این عرصه، درنظرداریم در حوزه طراحی و تولید حسگرهای مبتنی بر تکنولوژی ۵G فعالیت داشته باشیم. هم اکنون با عنایت به وجود دانش؛ تخصص و تجربه لازم در این عرصه و همینطور نیاز بازارهای خارجی و کشورهای همسایه به این محصول، در نظر داریم در آینده نزدیک علاوه بر بازار داخلی سهمی قابل قبول در بازار کشورهای همسایه در زمینه فروش مودم نسل پنجم داشته باشیم.
به گزارش نکسترو به نقل از خبرگزاری ایرنا، «روز جهانی ارتباطات» از سال ۱۹۶۹ هر ساله در ۱۷ می (۲۷ اردیبهشت) به مناسبت تاسیس اتحادیه بین المللی ارتباطات دور (ITU) و امضای نخستین کنوانسیون بین المللی تلگراف در سال ۱۸۶۵ گرامی داشته می شود.
شعار روز جهانی ارتباطات در سال ۲۰۲۲، «فناوری های دیجیتال برای سالمندان و سالمندی سالم» اعلام شده است.منبع:

1401/02/29
13:59:12
5.0 / 5
846
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد