نکسترو
معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور:

برنامه جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار نهایی شد

برنامه جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار نهایی شد

نکسترو: معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور از نهایی شدن تدوین برنامه جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار اطلاع داد و اظهار داشت: موانع جذب اعتبار برای اشتغال زایی زنان سرپرست خانوار درحال برطرف شدن است.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، انسیه خزعلی در آیین بهره برداری از ۱۱ هزار و ۵۰۰ طرح اشتغال زایی و کارآفرینی برای زنان سرپرست خانوار در مناطق محروم و روستایی توسط بنیاد برکت ستاد اجرائی فرمان امام (ره) اضافه کرد: لطمه شناسی گسترده ای در دولت سیزدهم در مورد زنان سرپرست خانوار انجام شده است، در ابتدای برنامه ششم توسعه اقتصادی سه میلیون و ۵۰۰ هزار زن سرپرست خانوار در کشور وجود داشت که امیدواریم تا اختتام برنامه هفتم هیچ زن سرپرست خانوار نداشته باشیم که توانایی تامین معشیت خودرا نداشته باشند.
وی یکی از اشکالات اصلی در زمینه اشتغال زنان سرپرست خانوار را محدود بودن رسته های شغلی دانست و تصریح کرد: البته این مشکل به همت بنیاد برکت ستاد اجرائی فرمان امام (ره) مرتفع شده است.
معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور ضمن تاکید بر بهره گیری هرچه بیشتر از نیروهای مردمی و جهادی برای اشتغالزایی زنان سرپرست خانوار اظهار داشت: شعار دولت سیزدهم کمک از اعتبار و توان مردم برای خودشان است و در اشتغال زایی برای زنان سرپرست خانوار هم باید از نیروهای مردمی و جهادی بهره گرفته شود.


مدیرعامل بنیاد برکت نیز در این آیین در سخنانی اشاره کرد: در سه سال اخیر با تمرکز بر وضعیت معیشتی اقشار ویژه و لطمه پذیر جامعه و بمنظور مصونیت آنان در مقابل لطمه های اجتماعی، در تدوین برنامه ها اهمیت ویژه ای برای کارآفرینی و خودکفایی زنان سرپرست خانوار در سراسر کشور در نظر گرفته شد که در این جهت تا حالا ۱۱ هزار و ۵۰۰ طرح در بیش از یک هزار و ۹۰۰ روستای ۳۵۰ شهرستان کشور بوسیله زنان سرپرست خانوار به نتیجه رسیده است.

براساس گزارش بنیاد برکت، محمد ترکمانه خاطرنشان کرد: راه اندازی این ۱۱ هزار و ۵۰۰ طرح اشتغال موجب ایجاد فرصت های کسب وکار برای نزدیک به ۳۵ هزار نفر به شکل مستقیم و غیرمستقیم شده است.
وی، ۱۳ هزار و ۷۷۰ میلیاردریال حجم کل سرمایه گذاری جهت راه اندازی طرح های اشتغال ویژه زنان سرپرست خانوار است.
مدیرعامل بنیاد برکت به تفاهم نامه همکاری میان معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و بنیاد برکت ستاد اجرائی فرمان امام اشاره نمود و گفت: همکاری مشترک در اجرای طرح های اشتغال زایی شامل مشاغل خرد خانگی، کسب وکار کارگاهی خرد، کوچک و متوسط و پشتیبانی از کارآفرینان با تاکید بر طرح های فناورانه، نوآورانه و قابل تجاری سازی همچون محورهای این تفاهم نامه همکاری مشترک است
ترکمانه با تاکید بر حمایت ویژه از زنان سرپرست خانوار اظهار داشت: راه اندازی ۵ هزار طرح اشتغال زایی اجتماع محور برای زنان سرپرست خانوار امسال در دستور کار بنیاد قرار دارد که از این تعداد، یک هزار و ۱۰۰ طرح تا به امروز به بهره برداری رسیده است.
وی درباب اشتغال زایی بنیاد برکت برای بانوان نیز بیان کرد: بنیاد برکت با هدف از بین بردن نابرابری اقتصادی، ایجاد فرصت های شغلی مناسب و پایدار در مناطق محروم و کمک به برقراری عدالت اجتماعی بیش از ۴۲ درصد کل طرح های اشتغال زایی اجتماع محور اجرا شده، معادل ۸۲ هزار طرح را به بانوان و خصوصاً زنان سرپرست خانوار مختص کرده است.
مدیرعامل بنیاد برکت تصریح کرد: در همین راستا، رویدادهایی همچون رویداد ملی «بانوی برکت» با هدف کارآفرینی در زمینه کسب وکارهای خانگی و خانوادگی برای بانوان برگزار شده که در اجرای این رویداد، طراحی مدلهای بومی برای افزایش حضور بانوان در زمینه های اقتصاد خانواده و کسب وکارهای خانگی، افزایش مشارکت اقتصادی بانوان، تقویت شبکه اجتماعی بانوان کارآفرین بنیاد برکت و ارائه طرح های صنایع خلاق در کسب وکار بانوان هدف گذاری شده است.ترکمانه اضافه کرد: رسته های شغلی راه اندازی شده برای زنان سرپرست خانوار ۲۰ رسته است که اهم آنها شامل دامپروری، صنایع دستی، تولید کیف، کفش و پوشاک، مشاغل فنی، پرورش طیور و گلخانه می شود.
وی اشاره کرد: همین طور از مجموع ۸۰۰ نفر تسهیل گران اقتصادی-اجتماعی همکار بنیاد برکت در سراسر کشور بیش از ۴۰ درصد را بانوان تحصیل کرده بومی تشکیل داده اند.
مدیرعامل بنیاد برکت افزود: تمام ۳۱ استان کشور تحت پوشش کارهای اشتغال زایی برکت برای بانوان و زنان سرپرست خانوار قرار دارند.
وی از راه اندازی ۳۰ هزار و ۵۰۰ طرح اشتغال اجتماع محور برای اقشار اجتماعی لطمه پذیر امسال آگاهی داد و اظهار داشت: این اقشار اجتماعی شامل زنان سرپرست خانوار، کولبران، سوخت کشان، خانواده شهدا و ایثارگران، طلاب و خانواده هایشان، معلولین و خانواده های دارای معلول، خانواده کودکان بازمانده از تحصیل و افرادی که مهاجرت معکوس کرده و به روستاهایشان بازگشته اند می شوند.
مدیرعامل بنیاد برکت اشاره کرد: بنیاد در امتداد ماموریت محوری خود برای توانمندسازی اقتصادی، کارآفرینی و اشتغال زایی در مناطق محروم و کمتر برخوردار تا حالا موفق به اجرای ۱۹۳ هزار طرح اجتماع محور با ظرفیت ایجاد ۵۷۹ هزار فرصت شغلی مستقیم و غیرمستقیم در مناطق محروم و روستایی سراسر کشور شده است.

1401/02/27
23:05:33
5.0 / 5
727
تگها: آموزش , توسعه
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد