نکسترو

تشریح کلیات برنامه های کارگروه های ۱۲گانه تخصصی تحقیقات و فناوری

تشریح کلیات برنامه های کارگروه های ۱۲گانه تخصصی تحقیقات و فناوری

به گزارش نکسترو نشست مقدماتی گردهمایی معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی کشور با طرح کلیات برنامه ها و فعالیتهای کارگروه های ۱۲ گانه تخصصی تحقیقات و فناوری برگزار گردید.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، پیش از برگزاری گردهمایی معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی ۱۲ کارگروه تخصصی در این عرصه تعریف شد و از معاونین جهت مشارکت در هر کارگروه دعوت به عمل آمد.
کارگروه های تشکیل شده در این جلسه، شامل با عناوین استراتژی های ایده پردازی و خلق ارزش در تحقیقات و فناوری سلامت، برنامه های در رابطه با مدیریت و استفاده بهینه از مالکیت فکری در حوزه سلامت، راهکارهای اجرایی انتقال فناوری در دانشگاه های علوم پزشکی، راهکارهای ارتقای کمی و کیفی مقالات حوزه علوم پزشکی، راهکارهای استفاده از ظرفیت موسسه نیماد در توسعه تحقیقات و فناوری مساله محور، راهکارهای افزایش طرح های تحقیقاتی اثرگذار، راهکارهای توسعه و ارتقای تحقیقات و فناوری دانشجویی، راهکارهای مبتنی بر ساماندهی و اثربخشی منابع علمی، علم سنجی و نشریات علوم پزشکی کشور، راهکارهای مدیریت و تخصیص بهینه منابع مالی تحقیقات و فناوری سلامت، روش های موثر و راهکارهای اجرایی تجاری سازی فناوری سلامت، روشها و راهکارهای کارا در توسعه صادرات محصولات دانش بنیان سلامت و اخلاق در تحقیقات زیست پزشکی هستند.
دکتر یونس پناهی در این نشست اظهار نمود: در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت فرمت پروپوزال فناور محور و دانش محور تهیه شود و هیچ محدودیت در پشتیبانی از تحقیقات دانشجویی نداریم.
دکتر پورفرضی؛ مسئول کارگروه راهکارهای توسعه و ارتقای تحقیقات و فناوری دانشجویی، در این جلسه با بیان اینکه دانشجویانی که فارغ التحصیل می شوند باید در حوزه پژوهش به کار گمارده شوند، پیشنهاد داد: دوره های آموزشی اختیاری برای دانشجویان در نظر گرفته شود. هم اکنون نیاز مبرم به برقراری تبادل تعاملات بین دانشجویان و اعضای هیات علمی داریم.
دکتر رضایی کیخایی؛ مسئول کارگروه راهکارهای افزایش طرح های تحقیقاتی اثرگذار، اظهار داشت: متاسفانه رقابت اشتباه بر تولید مقاله باب شده است کارگاه های دانشجویی بسیار خوبی در دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار شده که سبب امیدواری است هدف ما این است که روزنه امیدی را برای دانشجویان روشن نماییم.
وی با بیان اینکه دستوری نمی توان تحقیقات کاربردی کرد و فناوری را رشد داد، اظهار داشت: در وهله اول باید ارتباط دانشگاه با صنعت را برقرار نماییم و از طرفی باید نگاه بین المللی داشته باشیم همایش و گردهمایی ها را با حضور دانشجویان بین المللی و حتی از استانهای دیگر برگزار نماییم مهم ترین مساله باز کردن مسیرهای تعامل است.
رضایی با اشاره به اینکه هزینه سلامت برای مردم بالاست، اظهار داشت: باید پژوهش هایی صورت گیرد که این هزینه سلامت را کم کند و هزینه های صرف شده شده پژوهش را هم توجیه کند برای افزایش اثرگذاری طرح های تحقیقاتی باید ارتباط بین سازمان ها و مراکز تحقیقاتی و مدیران و مسؤلان تصمیم گیری را برقرار نماییم.
سپس دکتر ساقی از کارگروه ایده پردازی و خلق ارزش در تحقیقات و فناوری سلامت اظهار داشت: باید ریل گذاری جدیدی صورت گیرد به دنبال اهداف و متغیرهای جدید هستیم قوانین موجود و آموزش ها با شعار و اهداف نوین همخوانی ندارد.
همینطور دکتر مهرپرور؛ مسئول کارگروه برنامه های در رابطه با مدیریت و استفاده بهینه از مالکیت فکری در حوزه سلامت اظهار نمود: الان اختراع هم منحصر به مجوز ثبت اختراع شده است باید راه هایی برای ادامه اختراع بعد از ثبت آن پیدا کرد.
در ادامه دکتر بیرودیان؛ مسئول کارگروه اخلاق در تحقیقات حوزه سلامت اظهار داشت: پژوهشی که مساله محور نباشد و به حساسیت های اجتماعی توجه نکند اخلاقی نیست مساله محوری و اخلاق محوری هم راستای هم هستند.
بنابر اعلام روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دکتر عباس نجاری با اشاره به اینکه در حوزه ساماندهی و اثربخشی منابع علمی علم سنجی و نشریات علوم پزشکی کشور به همکاری شرکتهای دانش بنیان احتیاج داریم، اظهار داشت: باید شبکه ای ایجاد شود از شرکتهای دانش بنیان تا در جهت رفع نیازهای این حوزه اقدامات موثری صورت گیرد.
وی ادامه داد: ترجمان دانش خدمتی است که به درستی صورت نمی گیرد باید صدمه شناسی شود که چرا محتوای پژوهشی را به درستی عرضه نمی گردد.
منبع:

1401/02/24
13:34:31
5.0 / 5
808
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد