نکسترو
در یك مطالعه بررسی شد

ناخن کارها با چه خطراتی مواجه هستند؟

ناخن کارها با چه خطراتی مواجه هستند؟

باتوجه به اینکه تکنسین های سالن های ناخن در معرض ترکیبات شیمیایی مختلف قرار دارند، پژوهشگران با انجام یک مطالعه، علایم پوستی، چشمی و تنفسی ناشی از مواجهه با این ترکیبات را مورد بررسی قرار دادند.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، در دهه های اخیر «سالن های ناخن» بالا رفته اند و به یک کسب وکار سودآور تبدیل گشته اند. بیشتر کارکنان این مراکز، بانوان هستند و وظایف مانیکور و پدیکور و رسیدگی به ناخن ها را بر عهده دارند.

به دلیل وجود ترکیبات شیمیایی خطرناکی که در محصولات ناخن کاری وجود دارد، در حوزه مشکلات احتمالی بهداشتی تکنسین های سالن های ناخن نگرانی هایی وجود دارد. ولی با وجود این، خطر سلامتی این ترکیبات شیمیایی در مقایسه با سایر صنایع دست کم گرفته شده است.

کار کردن در اتاق های کوچک با تهویه ضعیف و انجام تعدادی از فعالیت ها با مواد شیمیایی نزدیک ناحیه تنفسی و چشم تکنسین، ممکنست مشکلات مختلفی مانند تحریک چشم، تحریک سیستم تنفسی فوقانی، سختی تنفس، آسم و سایر علایم جانبی را در تکنسین های ناخن بوجود آورد.

حدود ۳۵ ترکیب خطرناک در آرایشگاه ها شناسایی شده که بوسیله هوا وارد دستگاه تنفسی می شوند. مواد شیمیایی مانند مواد سرطان زا (فرمالدئید)، مواد مؤثر بر هورمون های غدد درون ریز (فتالات ها)، تراتوژن ها یا مواد ایجادکننده لطمه در جنین (تولوئن )، مواد آلرژن و حساسیت زا (متاکریلات)، محرک های تنفسی (استون، استونیتریل و استات ایزوپروپیل) و خیلی از ترکیبات آلی فرار در سالهای ناخن شناسایی شده اند.

با توجه به اینکه در ایران صنعت ناخن، روندی صعودی دارد و مطالعه جامعی در حوزه بررسی علایم پوستی، چشمی و استنشاقی ناشی از مواجهه با ترکیبات شیمیایی موجود در سالن های ناخن انجام نشده است، پژوهشگران دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران، به بررسی این مسائل پرداختند.

برای انجام این مطالعه پرسش نامه ای با عنوان «بررسی علایم پوستی، چشمی و استنشاقی ناشی از مواجهه با ترکیبات شیمیایی موجود در سالن های ناخن» تهیه شد. این پرسش نامه ها در اختیار ۸۸ تکنسین ناخن قرار داده شد و افرادی که حداقل یک سال سابقه کار در این حرفه را داشتند و در معرض مواجهه مستقیم با ترکیبات شیمیایی و ذرات انتشاریافته در سالن بودند، پرسش نامه را تکمیل کردند.

بررسی پرسش نامه ها نشان داد که بیش از ۶۲ درصد از شرکت کنندگان در مطالعه در بازه سنی ۱۸ تا ۳۰ سال قرار داشتند و بیش از ۳۸ درصد افراد تحصیلاتی بالاتر از لیسانس داشتند. ۶۲.۵ درصد از آنها کم تر از ۶ سال در این حرفه مشغول به فعالیت بودند که نشان دهنده جدید بودن این حرفه است.

بررسی رفتارهای شرکت کنندگان در این تحقیق حاکی از این بود که نزدیک ۱۵ درصد از آنها سیگار و بیش از ۲۸ درصد از آنها قلیان مصرف می کردند. تنگی نفس هنگام راه رفتن روی سطح شیب دار با ۴۵.۵ درصد بیشترین فراوانی را در بین تکنسین های ناخن داشت. از میان علایم پوستی نیز ضایعات پوستی خارش دار با فراوانی ۴۵.۵ درصد، بیشترین فراوانی و سوزش چشم نیز با فراوانی ۳۳ درصد بیشترین فراوانی را در میان علایم چشمی داشت. برونشیت، تاول پوستی، ریزش اشک نیز به ترتیب کم ترین فراوانی را در بین شاغلان سالن ناخن داشتند.

به گفته پژوهشگران این مطالعه، یکی از محدودیت های این تحقیق این بود که به سبب وجود رابطه کارگر و کارفرما در بیشتر سالن های بررسی شده، ممکنست تکنسین های ناخن به خاطر احساس خطر در حوزه امنیت شغلی، تمام واقعیت های علایم شغلی و اطلاعات محیط را گزارش نکرده باشند.

در انجام این تحقیق ویدا ابراهیمی، رعنا قاسمی، جمیله ابوالقاسمی و آزاده اشتری نژاد؛ پژوهشگران دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه پاییز ۱۴۰۰، بصورت مقاله علمی با عنوان «طراحی و اعتبارسنجی پرسش نامه بررسی علایم خودگزارشی تکنسین های سالن های ناخن در اثر مواجهه با مواد شیمیایی در شهر تهران» در مجله مهندسی بهداشت حرفه ای انتشار یافته است.
1401/02/20
12:35:03
5.0 / 5
1055
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد