نکسترو
وزیر علوم خبر داد

مشوق های پژوهشگران دانشگاهی به زودی اعلام می شود

مشوق های پژوهشگران دانشگاهی به زودی اعلام می شود

به گزارش نکسترو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه مشوق های پژوهشگران دانشگاهی به زودی اعلام می شود، مدیریت ضعیف را سبب به صفر رسیدن راندمان دانست و اظهار داشت: برای این منظور ما 5 اولویت را در برنامه کاری در دستور کار قرار دادیم.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، محمدعلی زلفی گل امروز در پنجاه و ششمین نشست معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، مراکز و مؤسسات آموزش عالی کشور که با موضوع «برنامه های اجرائی تحقق فرمان مقام معظم رهبری در سال پیش رو» در محل سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران برگزار شد، اظهار داشت: وقتی از راندمان سخن به میان می آید، باید متوجه باشیم که راندمان مساوی است با منابع مالی بعلاوه منابع انسانی، ضربدر مدیریت و اگر مدیریت ضعیف باشد، راندمان صفر خواهد شد.
وی با اعلان اینکه زمانی راندمان افزایش می یابد که همفکری و مشورت صورت گیرد، اظهار نمود: در وزارت علوم ۵ اولویت "مرجعیت علمی و دیپلماسی"، "آموزش هدفمند"، "نوآوری فرهنگی و فرهنگ نوآوری"، "شاگردپروری" و "تولید ثروت از دانش" در نظر گرفته شده است.
زلفی گل با تاکید بر اختصاص اعتبارات پژوهشی دانشگاه ها به معاونت پژوهشی هر دانشگاه، تصریح کرد: باتوجه به شعار سال و مزین شدن آن به نام دانش بنیان ها، محوریت این شعار وزارت علوم است؛ چونکه دانش در دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری و مراکز رشد تولید می شود.
وزیر علوم از اختصاص مشوق هایی برای پژوهشگران دانشگاهی آگاهی داد و اظهار داشت: دراین زمینه پکیجی تعریف شده که به زودی اعلام می شود.
دانش بنیان شدن آسانسوری نیست
وزیر علوم همین طور در حاشیه این همایش در جمع خبرنگاران با اعلان اینکه دستیابی به دانایی تدریجی است و آسانسوری نیست، اظهار داشت: در عرصه تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین نیز همین طور است و از زمانی که یک ایده شکل بگیرد و مراحل آزمایشی را طی نماید و به یک شرکت دانش بنیان تبدیل گردد، زمانبر است؛ بنا بر این ما نباید انتظار داشته باشیم که یک شبه در عرصه فناوری و نوآوری اتفاقات خاصی رقم بخورد.
وی با تاکید بر این که در تحقق فرمان سال ما باید زیرساخت ها را مهیا نماییم، سیاستگذاری ها را تغییر دهیم و نوع نگاه ها به علم و فناوری متحول شود، تصریح کرد: بروز آثار یک رفتار علمی و نوآوری و فناوری به زمان نیاز دارد تا خودش را به منصه ظهور برساند و امیدوار هستیم که با نوع نگاه جدیدی که حاکمیت به بسته فناوری و نوآوری و علم دارد و حمایت های ویژه ای که ارائه می شود، تحولات مد نظر مقام معظم رهبری اجرائی شود.
وزیر علوم با اعلان اینکه در این راه محدودیت هایی وجود دارد که نیازمند حمایت های فرابخشی است، نمونه آنرا در زمینه مالکیت فکری عنوان نمود و اضافه کرد: کسانی که نوآوری انجام می دهند، از نتیجه و سود نوآوری خود بهره مند نمی شوند؛ چون بلافاصله این محصول حاصل از نوآوری آنها کپی سازی می شود، جای دیگری استفاده می نمایند و مرجعی برای پیگیری نیست.
زلفی گل اشاره کرد: در بحث علم، فناوری و نوآوری تعهداتی در برنامه های توسعه کشور وجود داشته است، که تحقق پیدا نکرده نمونه آن اختصاص درصدی از درآمد ناخالص ملی به امر پژوهش و فناوری است و نباید انتظار داشته باشیم که برونداد این روند، اتفاق خاصی باشد.

وی افزود: ما زمانی می توانیم از بخش علمی کشور انتظار داشته باشیم که این تعهدات قانونی هم تحقق پیدا کند؛ امیدوار هستم با پیگیری های شما و فرهنگ سازی، آن درصد از درآمد ناخالص ملی که باید صرف پژوهش و فناوری شود، تحقق یابد تا نقش دانشگاه، پژوهشگاه و دانشمندان ما پررنگ تر دیده شود.

وزیر علوم با اشاره به برنامه های وزارت علوم جهت راه اندازی مراکز تحقیقاتی بیشتر اظهار داشت: در قانون این موارد پیش بینی شده است، به شکلی که وقتی که پارک علم و فناوری و مراکز رشد جدیدی تاسیس می شود و شورای گسترش آموزش عالی مجوز صادر می کند، بوسیله سازمان مدیریت و برنامه ریزی اعتبار ردیف خاصی دیده می شود و در مجلس، تصویب بودجه و اعتبارات لازم پیش بینی می شود.
وی تصریح کرد: برای این منظور لازم است وسعت کاری پارک های جدید و مراکز رشد مشخص شود و از منابع پیش بینی شده، اعتبارات اختصاص پیدا کند.
منبع:

1401/02/18
22:04:58
5.0 / 5
856
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد