نکسترو

عبور از مقاله و حرکت به سمت تجاری سازی دانش

عبور از مقاله و حرکت به سمت تجاری سازی دانش

نکسترو: معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با بیان اینکه نمی توان دانشمند یک درصد و پژوهشگر برتر حوزه سلامت داشت، ولی در دستورالعمل، دارو و تجهیزات، مواد اولیه و دانش به دیگران محتاج بود، اظهار داشت: راهی نیست جز این که زنجیره تولید را کامل نماییم. از ایده که شامل مقاله، طرح تحقیقاتی، رساله ها و حاکمیت ها، پتنت ها و مالکیت فکری است، عبور نماییم و به سمت تجاری سازی دانش حرکت نماییم. تجاری سازی هم فقط در ارتباط با دارو و تجهیزات نیست، بلکه تجاری سازی خود مفهوم دانش می تواند پرارزش باشد.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی در نشست مرکز اطلاعات و انتشارات علمی که مقدمه برگزاری گردهمایی معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی است، خطاب به معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی سراسرکشور، اظهار نمود: متناسب با زیرساخت ها و امکانات سخت افزاری و نرم افزاری در جهت شعار سال تلاش کنید. باید به فکر اقتصاد مردم باشیم تا هزینه های سلامت، تحقیقات و درمان تا حد امکان پایین و معقول باشد.

وی به تشریح روند چند مرحله ای تهیه سند استراتژیک معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت پرداخت و اظهار داشت: ۲۱ و ۲۲ اردیبهشت ماه گردهمایی معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی را در پیش داریم و به علت محدودیت در زمان دو روزه، کارگروه های تخصصی و جلسات مجازی را قبل از گردهمایی برگزار می نماییم تا بتوانیم با متولیان و دانشگاه هایی که تجربه خوبی دارند، هم اندیشی نماییم و همینطور در روز برگزاری با مرور و جمع بندی مباحث مطرح شده به سند استراتژیک معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت برسیم و آنرا به دانشگاه ها ابلاغ نماییم.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، اضافه کرد: دانشگاه های علوم پزشکی در سطح رئیس و معاون تحقیقات و فناوری باید با استانداری در ارتباط باشند تا نیازهای بومی هر استان احصاء شود و متناسب با آن اقدامات لازم صورت بپذیرد.

دکتر پناهی در مورد انتقال از تولید مقاله به سمت تولید ثروت، خاطرنشان کرد: اگر امروزه در مورد پژوهش های مساله محور صحبت می نماییم حاصل تلاش و کوشش پژوهشگران در عرصه تحقیقات و فناوری است. اگر در آن زمان بحث تولید دانش و مرجعیت علمی را نداشتیم، امروزه نمی توانستیم مقالات را به محصول و ثروت تبدیل نماییم.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با بیان اینکه چه بخواهیم چه نخواهیم، نمی توانیم دانشمند یک درصد و پژوهشگر برتر حوزه سلامت داشته باشیم ولی در دستورالعمل، دارو و تجهیزات، مواد اولیه، دانش به دیگران محتاج باشیم.

وی اضافه کرد: راهی نیست جز این که زنجیره تولید را کامل نماییم. از ایده که شامل مقاله، طرح تحقیقاتی، رساله ها و حاکمیت ها، پتنت ها و مالکیت فکری است، عبور نماییم و به سمت تجاری سازی دانش حرکت نماییم. تجاری سازی هم فقط در ارتباط با دارو و تجهیزات نیست بلکه تجاری سازی خود مفهوم دانش می تواند پرارزش باشد. در این راه باید از توان مراکز تحقیقاتی و پژوهشکده ها برای تحقق شعار سال استفاده نمود. از همه ظرفیت های همکاران استفاده نماییم.

دکتر عباس نجاری، رئیس مرکز توسعه اطلاعات و انتشارات علمی با اشاره به اینکه باید نگاه امیدوارانه تری به حوزه تحقیقات داشته باشیم، اظهار داشت: ضروریست بیشتر از گذشته تلاش نماییم تا به دستاوردهای بهتری در صنعت و فناوری برسیم، بخش بزرگی از این اقدمات به حوزه اطلاع رسانی و انتشارات علمی مرتبط می باشد.

وی ضمن اشاره به این که دانشگاه ها باید محل انتشارات و مدیریت علمی و هم مدیریت کسب و کار باشند، اظهار داشت: این مدل ترکیبی اطلاعات علمی و تجارت مدل جدیدی نیست و خیلی از دانشگاه های ما این مساله را رعایت می کنند، ولی باید با برنامه حساب شده همه دانشگاه ها را به این سمت هدایت نماییم.

وی اضافه کرد: در این جلسه به مدیریت در حوزه اطلاع رسانی پرداخته خواهد شد تا تجارب خوب در این عرصه را با هم به اشتراک بگذاریم.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دکتر نجاری به راهکارهای گذر از نشریه داری دانشگاهی به سمت ناشران حرفه ای سلامت اشاره نمود و اظهار داشت: سرمایه گذاری در حیطه شرکتهای دانش بنیان برای بنیاد نهادن ناشرین با رویکرد علمی و آشنا به ژورنالیسم، شرکتهای دانش بنیان و رفع منع مداخله کارکنان باعث باز شدن فضا برای مشارکت فعال اعضای هیات علمی در بخش ناشرین تجاری می شود. تقویت انجمن های علمی و سوق دادن نقش ناشری به سمت انجمن های علمی، ایجاد ناشرین معتبر و سازمان یافته دانشگاهی می تواند ما را به سمت نشر حرفه ای سلامت سوق دهد.
1401/02/15
16:10:20
5.0 / 5
856
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد