نکسترو

درج اولویت های تحقیقاتی در نان شرط بهره مندی از یک درصد اعتبارات پژوهشی شد

درج اولویت های تحقیقاتی در نان شرط بهره مندی از یک درصد اعتبارات پژوهشی شد

رئیس مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) اعلام نمود: شرط بهره مندی از یک درصد اعتبارات پژوهشی؛ درج اولویت های تحقیقاتی توسط دستگاههای اجرایی در سامانه ˮنانˮ است.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر محمدجواد دهقانی امروز در آیین رونمایی از سامانه "نظام ایده ها و نیازها" با تکیه بر این که بطور قطع توجه به بحث سهم پژوهش در تولید ناخالص ملی بسیار دارای اهمیت است و سامانه "نان" می تواند این بسترسازی را فراهم آورد، اظهار نمود: مقام معظم رهبری در سال ۱۳۸۵ در دیدار با رؤسای دانشگاه ها اعلام نمودند ما باید پژوهش و تحقیق را هدف دار کنیم؛ یعنی پژوهش را در جهت نیازهای کشور قرار دهیم و لازمه آن تهیه بانک اطلاعات مرکزی است. بحث اطلاعات مرکزی به شکلی همان مسئله ای است که دغدغه خاطر ایشان بوده و با نظر دکتر زلفی گل مقام عالی وزارت چهار سال پیش طی پروپوزالی در این حوزه تهیه شد.
وی به بیان جایگاه نظام ایده ها و نیازها در قانون بودجه ۱۴۰۱ مصوبه مجلس شورای اسلامی پرداخت و اظهار نمود: مطابق بند (ه) تبصره (۹) قانون بودجه در جهت اجرای بند (ب) ماده (۶۴) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خصوص اختصاص یک درصد از اعتبارات هزینه ای تخصیص یافته به دستگاههای اجرایی به امور پژوهشی و توسعه فناوری، شورای برنامه ریزی و توسعه استان مجاز است اعتبارات مبحث این ماده را از سر جمع اعتبارات هزینه ای استان این قانون کسر کند و با هماهنگی دستگاههای اجرایی استانی و بر مبنای اولویت ها و سیاست های پژوهشی مصوب و نیازهای استان و در قالب دستورالعمل ابلاغی سازمان برنامه و بودجه کشور که با هماهنگی وزارت خانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تدوین می شود، برای امور پژوهشی و توسعه فناوری به دستگاههای اجرایی استانی تعیین شده توسط آن شورا همچون جهاد دانشگاهی اختصاص دهد.
دهقانی تصریح کرد: شرط استفاده از اعتبارات این بند، درج اولویت ها، نیازها و مسائل تحقیقاتی توسط دستگاههای اجرایی در سامانه نظام ایده ها و نیازها (نان) در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام است.
رئیس موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری ضمن اشاره به مصوبه «سیاست های ایجاد و ارتقاء سکوهای ملی، تربیتی، آموزشی، پژوهشی، فناوری و نوآوری» شورایعالی انقلاب فرهنگی، اضافه کرد: بر مبنای ماده ۴ این مصوبه ایجاد ساختار نهادی برای برنامه ریزی و پیاده سازی سیاست های ابلاغی در حوزه آموزش عالی، پژوهش، فناوری و نوآوری بر عهده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده و بنابراین وزارت علوم لازم است در جهت انجام تحقیقات نیاز محور نسبت به احصا و تعیین نیازها، ایده ها و توانمندی های کشور و یکپارچه سازی سامانه های موجود پژوهش، نوآوری و فناوری در حوزه در رابطه با نیازهای کشور، نظام ایده ها و نیازها را برنامه ریزی و پیاده سازی کند.
دهقانی ضمن معرفی سامانه "نان" خاطرنشان کرد: به منظور عملیاتی کردن نظام ایده ها و نیازها این سامانه با آدرس https: //nan.ac توسعه داده شده است. در عملیاتی کردن این طرح سعی شده از فناوری های به روز در حوزه مهندسی نرم افزار، هوش مصنوعی، پایگاه داده، شبکه و امنیت استفاده گردد.
وی با اشاره به اینکه همچون خصوصیت های سامانه که در آغاز کار جزو اولویت گروه اجرایی "نان" بوده است، میتوان به سهولت کاربری اشاره نمود، افزود: فراهم کردن امکان ثبت نام سریع کاربران و ثبت اطلاعات نیاز / ایده با چند کلیک، دسترسی ساده به فرم ها، امکان جستجو در صفحات مختلف به همراه پالایش داده ها، بهره بردن از پیشنهادات هوشمند در فرآیندهای مختلف سامانه و عرضه گزارشات، نمودارها و داشبوردها از دیگر خصوصیت های این سامانه است.
رئیس موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری به نتایج و دستاوردهای آتی سامانه "نان" اشاره نمود و اظهار داشت: ایجاد یک پایگاه داده پرارزش حاوی نیازها و ایده ها در کشور و هم گزارش تحقیقات انجام شده تابحال در حوزه های موضوعی مختلف، ایجاد بانک اطلاعاتی جامع و پرارزش در مورد توانمندی و تخصص پژوهشگران و داوران و فراهم آوردن ارزیابی توانایی پژوهشگران، نظارت بر کیفیت تحقیقات انجام شده توسط مجریان و پیشگیری از تضاد منافع و کمک و راهنمایی داوران در مورد پایگاه داده به منظور قضاوت و داوری بهتر همچون نتایج و دستاوردهای آتی این سامانه است.
دهقانی، توزیع عادلانه اثر پروژه ها و شفافیت در توزیع آنها و ارتقای عملکرد محققان، پیشگیری از انجام تحقیقات تکراری و هدررفت بودجه، فراهم آوردن امکان جستجو برای محققان برای یافتن میزان حمایت های مالی و پروژه ها و ایجاد امکان دعوت از محققان مرتبط برای دریافت پیشنهاده طرح ها را از دیگر نتایج ناشی از پیاده سازی نظام ایده ها و نیازها دانست.
وی تصریح کرد: از برنامه های آتی این سامانه تعریف شاخص "تکنومتری" n-index است که از این شاخص بعنوان شاخص مؤثر برای رتبه بندی دانشگاه ها و پژوهشگاه و ارتقای اعضا هیات علمی استفاده می شود.1401/02/13
12:09:30
5.0 / 5
836
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد