نکسترو
رییس مركز تحقیقات كنترل دخانیات:

اغلب سیگاری ها از کودکی سیگار کشیدن را تجربه کرده اند

اغلب سیگاری ها از کودکی سیگار کشیدن را تجربه کرده اند

نکسترو: رئیس مرکز تحقیقات کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی اظهار داشت: مطالعات بیان کننده این است که اغلب سیگاری ها از کودکی سیگار کشیدن را تجربه و آغاز نموده اند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر غلامرضا حیدری با اشاره به اینکه کودکانی که در معرض دود سیگاری ها هستند، سیگاری های تحمیلی محسوب می شوند، اشاره کرد: این در شرایطی است که تبلیغات سیگار می تواند کودکان را در آینده تشویق به سیگار کشیدن کند.
وی ادامه داد: مطالعات بیان کننده این مساله است که اغلب سیگاری ها از کودکی سیگار کشیدن را تجربه و آغاز نموده اند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به اینکه روند اعتیاد به سیگار به این صورت است که این افراد ابتدا گهگاه سیگار را تجربه می کنند، سپس بصورت یک عادت روزانه درخواهد آمد، افزود: صنعت دخانیات بر این پایه استوار شده که سیگاری ها مصرف سیگار را انتخاب نموده اند و آزادی برای انتخاب، شعاری است که صنعت دخانیات آنرا بطور فاحشی برای اهداف نادرست خود مورد سو استفاده قرار می دهد.

کودکان درباره مصرف سیگار نمی توانند انتخابی آگاهانه داشته باشند

وی اظهار داشت: در هر حال این مساله واضح است که کودکان درباره مصرف سیگار نمی توانند انتخابی آزاد و از روی آگاهی داشته باشند، مدارکی که در ارتباط با صنعت داخلی دخانیات در دادگاه های قضایی آمریکا ارائه شد، بطور آشکاری بیان می کند که چگونه و با چه شدتی شرکت های دخانیات برای تشویق کودکان به مصرف سیگار فعالیت می نمایند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به اینکه آگهی های تبلیغاتی دخانیات بطور خاص بچه ها را هدف قرار می دهند، اشاره کرد: هرچند که این مسئله به شدت توسط شرکت های دخانیات انکار می شود، اما مدارک ثابت شده آن موجود است.

وی ادامه داد: نتیجه این اعمال آنست که بچه ها نگرش مثبت تری نسبت به مصرف دخانیات پیدا می کنند و تشویق می شوند تا مصرف آنرا آزمایش کنند، همین طور عوامل دیگری که بر روی سیگارکشیدن بچه ها اثر می گذارد، شامل الگوبرداری از والدین، معلمان و هم سن وسالان است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به اینکه کودکان از بیماری هایی که مصرف سیگار می تواند موجب بروز آنها شود، آگاهی ندارند، توضیح داد: آنها فکر می کنند که ابتلا به بیماریهای شدید و خطرناک مخصوص سنین بالاست.

وی با اشاره به اینکه ما بیشتر، بزرگسالان را تشویق به ترک سیگار می نماییم تا این که از مصرف سیگار توسط کودکان پیشگیری نماییم، اظهار داشت: البته این به این معنا نیست که باید از تلاش برای انجام برنامه های آموزشی در مورد جوانان دست برداریم، بلکه به این مفهوم است که تمرکز صرف بر این مساله و نادیده گرفتن کارهای دیگر دراین زمینه منطقی به نظر نمی رسد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی اشاره کرد: بحرانی ترین زمان برای شروع سیگار دوران بلوغ است، در این سنین کودکان مدارس ابتدایی خودرا تمام کرده اند و زمانی که به سطوح بالاتر تحصیلی جدید وارد می شوند، نسبت به دانش آموزان با سنین بالاتر در این مقطع، در پایین ترین رده خود قرار دارند.

وی ادامه داد: فشارهای اجتماعی در این زمان بالاست و بچه ها برای پیدا کردن هویت و تثبیت موقعیت خود در بین گروه هم سن و سال گرفتار کشمکش و تقلا می شوند.

دکتر حیدری افزود: هر چیزی که ممکنست به نوجوانان القا کند که بالغ به نظر بیایند، این افراد را وسوسه می کند که آنرا تجربه کنند.
به نقل از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، ممنوعیت تبلیغات دخانیات، بالا بردن قیمت بوسیله مالیات، اجرای برنامه های آموزشی و اطلاع رسانی عمومی، هشدارهای جدی و موثر بهداشتی، عدم استعمال سیگار در اماکن عمومی بعنوان یک رفتار طبیعی و عادی، ممنوعیت فروش محصولات دخانی به کودکان، کاهش سمیت (توکسیستی) دود حاصل از دخانیات، پشتیبانی از ترک سیگار، توجه به اصلاح قوانین و ارزیابی و پایش منظم کودکان و جوانان همچون راهکارهای کاهش مصرف دخانیات است که عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، ضرورت اجرای آنرا مورد تاکید قرار داد.

ایشان سپس به کارهای مرکز تحقیقات کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با هدف کنترل و کاهش مصرف دخانیات اشاره نمود و اضافه کرد: در این مرکز تلاش می شود تا جامعه ای عاری از دخانیات داشته باشیم.
منبع:

1401/02/11
09:37:00
5.0 / 5
886
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد