نکسترو
در یك مطالعه بررسی شد؛

کشاورزان، چه قدر به سلامت شغلی خود اهمیت می دهند؟

کشاورزان، چه قدر به سلامت شغلی خود اهمیت می دهند؟

نکسترو: کشاورزی، یکی از مهم ترین کارهای بشری در جای جای جهان است که در ازای تولید غذا برای انسان، خطرات زیادی را متوجه فعالین خود می کند. پژوهشگران برای کم کردن بار این خطرات شغلی، مطالعه ای انجام داده و ابعاد این مساله را به شیوه علمی بررسی نموده اند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، در کشورهای درحال توسعه، پیشرفت حرکت به سمت کشاورزی ازجمله مهم ترین اهداف است، بدین سبب کشاورزان و کارگران مزرعه ازجمله مهم ترین منابع انسانی در چنین جوامعی به حساب می آیند. این در شرایطی است که کشاورزی فی نفسه یک فعالیت شغلی خطرناکست و دارای درصد بالایی از لطمه ها و فاکتورهای خطر است، چونکه کشاورزان روزانه در معرض طیف گسترده ای از خطرات و بیماریهای شغلی قرار دارند. مواردی نظیر پرتوهای مضر نور خورشید، بیماریها و عوارض ناشی از گرما، ارتعاشات و سروصدای ماشین آلات، سموم، آفت کش ها و کودها، موارد مربوط به ارگونومی، فشارهای روانی و فعالیت بدنی زیاد در وضعیت نامناسب ازجمله عوامل تهدیدکننده سلامت آنان است.
بنا بر گفته های متخصصان، آمارهای اعلام شده از طرف سازمان بین المللی کار و سازمان خواروبار جهانی نشان می دهند که در هر سال، بیش از نیمی از حوادث در رابطه با محل کار در سراسر جهان که به مرگ می انجامد، مربوط به کارگران و فعالان کشاورزی است. پس نیاز به اقدامات پیشگیرانه در حوزه کاهش حوادث و بیماریهای ناشی از کار در بخش کشاورزی ضروری به نظر می آید. به عبارتی، برای صیانت از سلامتی و دستیابی به ایمنی در محل کار و حل این نگرانی ها، نیازمند اقدامات پیشگیرانه بعنوان یک چالش و اولویت برای بهداشت حرفه ای کشاورزی هستیم. پژوهشگران معتقدند بهبود شرایط ایمن در کار تنها با انطباق بر الزامات هنجاری صورت نمی گیرد، بلکه باید رفتار کشاورزان نیز مطالعه شود.
در همین زمینه، پژوهشگرانی از دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه علوم پزشکی ایران پژوهشی را انجام داده اند که در آن به نوع شناسی رفتار و بررسی نگرش کشاورزان نسبت به سلامت حرفه ای خود در کشاورزی پرداخته شده است.
این تحقیق با مشارکت ۳۸۲ کشاورز از استان کرمانشاه انجام شده و اطلاعات مورد نیاز پژوهش با استفاده از پرسشنامه تهیه شده توسط پژوهشگران جمع آوری شده است.
نتایج این تحقیق نشان می دهند که کشاورزان از چهار نوع نگرش بوم گرایانه، اقتصادگرا، کارمحور و سلامت محور و همین طور چهار الگوی رفتاری ساختارمند، انگیزشی، پیشگیرانه و خودمحورانه پیرامون سلامت حرفه ای خود پیروی می کنند.
بگفته سمیه مرادحاصلی، پژوهشگر گروه ترویج و آموزش کشاورزی دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس و همکارانش، «یافته های ما نشان می دهند که کشاورزان، نگرش های متفاوتی را نسبت به سلامت حرفه ای در محیط کار دارند و بر طبق آنها، الگوهای رفتاری متنوعی را نیز در محیط کار بروز می دهند. پس می توان پیشنهاد کرد که دست اندرکاران بخش کشاورزی و بهداشت با مشارکت یکدیگر به تغییر نگرش های مغایر با سلامت حرفه ای کشاورزی بپردازند».
به اعتقاد آنها، «برای بروز رفتارهای سلامت حرفه ای، اقدامات حمایتی و پشتیبانی بخش دولتی و خصوصی می توانند الگوهای رفتاری کشاورزان را به سمت رفتارهای ساختارمند و پیشگیرانه تغییر دهند».
این پژوهش نشان داده که الگوهای رفتاری کشاورزان نسبت به سلامت حرفه ای متفاوت می باشد. بطوریکه در الگوی رفتاری ساختارمند، کشاورزان اصول ایمنی و حفاظتی را در انجام کارهای کشاورزی رعایت می کنند. اما، در الگوی رفتاری خودمحورانه کشاورزان برمبنای شرایط، نیاز، محیط و طرز فکر خود از ابزار حفاظتی در حین اقدامات کشاورزی استفاده می نمایند.
مرادحاصلی و همکارانش می گویند: «در کنار این دو الگوی رفتاری، برخی کشاورزان رفتارهایی را بروز می دهند که از وقوع حوادث و بیماریهای در رابطه با کارهای کشت و کار پیشگیری می کند و یا اینکه آنها رفتارهای ایمنی را با انگیزه خاصی انجام می دهند. درواقع رفتار آنان دارای ابعاد متفاوتی است که از عوامل مختلفی تأثیر می پذیرد».
آنها افزوده اند: «می توان بیان داشت که الگوهای رفتاری کشاورزان نیز مانند نگرش های آنان از الگوهای مختلفی پیروی می کند. این الگوها نیز ممکنست بر طبق تجربیات، احساسات، وضعیت اقتصادی- اجتماعی، محیط پیرامون و بسیاری عوامل دیگر نشأت گرفته باشد. بنابراین، در طراحی هرگونه مداخله جهت بهبود نگرش و رفتار کشاورزان نسبت به ایمنی خود باید به ابعاد درون فردی، بین فردی و برون فردی توجه شود».
این یافته ها که می توانند نقش مهمی در طراحی سازوکارهای مداخله ای برای بهبود توجه کشاورزان به ایمنی و سلامت خود در محل کار داشته باشند، در «مجله سلامت کار ایران» وابسته به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران انتشار یافته اند.
منبع:

1401/02/10
12:12:09
5.0 / 5
787
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد