نکسترو
پژوهشگران پاسخ دادند

اوقات فراغت جوانان در دوران کرونا گرفتار چه تغییراتی شد؟

اوقات فراغت جوانان در دوران کرونا گرفتار چه تغییراتی شد؟

با عنایت به این که مبحث چگونگی گذران اوقات فراغت در دوران جوانی اهمیت زیادی دارد، پژوهشگران با انجام یک مطالعه، تجربه زیستی جوانان را در گذراندن اوقات فراغت در دوران کرونا مورد بررسی قرار دادند.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، در دوران شیوع ویروس کرونا، الگوهای رفتاری و سبک زندگی جوانان در حوزه اوقات فراغت، تغییراتی پیدا کرده است. این دوران برای بعضی از افراد سبب ایجاد روابط صمیمانه با دیگر اعضای خانواده شده است، اما برخی دیگر به علت نداشتن مهارت های اجتماعی و ارتباطی گرفتار مشکلات بسیاری در محیط خانوادگی خود شدند.

برای بررسی تغییرات اوقات فراغت در دوران کرونا، محققان با ۱۳ نفر از جوانان ساکن شهر تهران که در بازه سنی ۱۸ تا ۲۹ سال قرار داشتند، مصاحبه انجام دادند. بعد از تکمیل مصاحبه ها، محتوای آنها تحلیل و دسته بندی شدند.

در این مطالعه مشخص شد که قبل از کرونا افراد اوقات فراغت خویش را در محیط خارج از منزل و بیشتر با همکاران یا دوستان خود سپری می کردند. برای مثال برای تماشای فیلم به سینما، برای تعامل با دوستان به کافی شاپ و رستوران، به منظور انجام فعالیتهای بدنی به باشگاه و برای آموزش مهارت های هنری و فرهنگی به کلاس های آموزشی می رفتند.

پس از شیوع ویروس کرونا، افراد فراغت خویش را در محیط داخل خانه و در کنار خانواده می گذرانند و تمام فعالیتهای بیرون از منزل به داخل منزل انتقال یافته است. برای مثال تماشای فیلم در خانه از راه دانلود و خرید مجازی، تعامل با دوستان از راه شبکه های اجتماعی و تلفن، فعالیتهای بدنی در خانه با با پیاده روی انجام می شود.

بر همین اساس میتوان نتیجه گرفت که سبک زندگی افراد، گرفتار تغییر و تحول شده است و سبک غذا، فعالیتهای بدنی، دیدوبازدیدها و احوال پرسی ها، مطالعه و... به شدن تحت تأثیر قرار گرفته است.

همچنین در بین تمام مشارکت کنندگان، هزینه های گذران فراغت تغییر قابل توجهی داشته است و افراد توانسته اند به علائق و نیازهای فراغتی خود درون خانواده و با هزینه کمتر پاسخ دهند.

همچنین مشخص شد که زمان اوقات فراغت افراد در انتشار کرونا افزایش چشم گیری داشته است و در این زمان افراد در حیطه نیازها و علایق خود فعالیت هایشان را انجام می دادند. فعالیتهایی که افراد برای گذران فراغت شان انجام می دادند به ترتیب اولویت عبارتند از: استفاده از فضای مجازی، تماشای فیلم و سریال و کتاب خواندن، آشپزی کردن، ورزش کردن، انجام کارهای هنری، انجام بازی های آنلاین و استراحت کردن.

نتایج بررسی های انجام شده، نشان داد که الگوهای گذران اوقات فراغت در زنان و مردان متفاوت می باشد. زنان در حیطە فعالیتهای فرهنگی فعال تر از مردان هستند. زنان در خواندن کتاب و گوش کردن به موسیقی مشتاق تر از مردان هستند. همینطور استفاده از کالاهای فرهنگی هم برحسب جنسیت متفاوت می باشد. مردان بیشتر فیلمهای اکشن و جنایی و زنان بیشتر فیلمهای درام، رمانتیک و خانوادگی تماشا می کنند. به علاوه؛ استفاده از انواع کتاب ها برحسب جنسیت متفاوت می باشد و زنان بیشتر کتاب های رمان، شعر، هنری و روان شناسی و مردان بیشتر کتاب های فلسفی و حقوقی را مطالعه می کنند. مصرف بعضی از انواع موسیقی هم برحسب جنسیت متفاوت می باشد. زنان بیشتر موسیقی های پاپ و رپ و مردان بیشتر موسیقی سنتی گوش می دهند. مردان در زمان فراغت بازی های اینترنتی انجام می دهند.

بررسی های این مطالعه حاکی از این است که مردان بیشتر از زنان به فعالیتهای بدنی و ورزش در اوقات فراغت خود اهمیت می دهند. همینطور سبک فعالیتهای بدنی تغییر کرده است و قبل از کرونا مشارکت کنندگان ورزش (معمولاً در باشگاه)، گردش و تفریح، بازی های دسته جمعی مانند فوتبال، کوهنوردی می کردند، ولی با انتشار کرونا افراد در خانه گرفتار کم تحرکی و حتی بی تحرکی شدند.

به طور خلاصه میتوان اظهار داشت که الگوی فراغت و فعالیتهای شرکت کنندگان در این مطالعه پس از انتشار کرونا تغییر پیدا کرده است. زمان فراغت افزایش پیدا کرده، محل گذران فراغت تغییر کرده و فعالیتهای فراغتی با محتوا فرهنگی و هنری افزایش پیدا کرده است. همینطور فعالیتهای مشارکتی در امور منزل هم افزوده شده است.

در این مطالعه عنوان شده است که مهم ترین فرصت در این دوران، داشتن زمان بیشتر برای انجام فعالیتهای هنری، فردی و گذران وقت با خانواده بوده و بی انگیزگی و افسردگی هم بعنوان مهم ترین چالش این دوران مطرح گردیده است.

در انجام این تحقیق مرضیه ابراهیمی و الهام سخائی؛ پژوهشگران جامعه شناسی دانشگاه شهید بهشتی، با یکدیگر مشارکت داشتند و یافته های این مطالعه، بهار سالجاری به صورت مقاله علمی با عنوان «واکاوی تجربه زیسته گذران اوقات فراغت جوانان، پیش و بعد از شیوع کرونا» در مجله مطالعات و تحقیقات اجتماعی در ایران وابسته به دانشگاه تهران، انتشار یافته است.

منبع:

1401/02/05
14:28:36
5.0 / 5
960
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد