نکسترو
نواختر كوچك چیست؟

انفجار قوی کهکشانی با سوخت 20 میلیون تریلیون کیلوگرم ماده

انفجار قوی کهکشانی با سوخت 20 میلیون تریلیون کیلوگرم ماده

نکسترو: گروهی از اخترشناسان بین المللی نوعی جدید از انفجار ستاره ای را به نام نواختر کوچک کشف کردند که هر چند از انفجارهای ابراخترهای غول آسا کوچک تر است اما می تواند حدود 20 میلیون تریلیون کیلوگرم ماده بسوزاند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبری سی ان ان، برمبنای مشاهدات اخترشناسان با بهره گیری از تلسکوپ بسیار بزرگ متعلق به رصدخانه اروپای جنوبی واقع در صحرای آتکامای شیلی این انفجارها به شدت قوی هستند و می توانند در سطح کوتوله های سفید یا ستاره های مرده روی دهند که به اندازه سیاره زمین کوچک هستند.
سیمون اسکارینگی اخترشناس ارشد این مطالعه و استادیار دانشگاه دورهام انگلیس در اطلاعیه ای اعلام نمود: برای نخستین بار آنچه را که نواختر کوچک می نامیم، کشف کرده و شناسایی کرده ایم. این پدیده دانش ما را از چگونگی وقوع انفجارهای گرماهسته ای در ستاره ها با چالش روبرو کرده است. ما تصور می کردیم این پدیده را می شناسیم، اما این کشف راه جدیدی را برای دستیابی به دانش بیشتر در مورد آنها پیش روی ما می گذارد.
این انفجارها تنها چند ساعت به طول می انجامد و به سرعت حجم وسیعی از مواد ستاره را می سوزاند. این حوادث احیانا در کائنات طبیعی است اما به سختی قابل رصد توسط اخترشناسان است. با این وجود این گروه از اخترشناسان هنگام تجزیه و تحلیل داده های ماهواره بررسی سیارات فراخورشیدی گذران متعلق به ناسا، بارقه های سریع، مختصر و نورانی را دیدند. دو انفجار در سطح کوتوله های سفید روی داد اما سومین انفجار به رصدهای بیشتر با بهره گیری از تلسکوپ بسیار بزرگ رصدخانه اروپای جنوبی نیاز داشت.
اسکارینگی می گوید: این امر نشان میدهد کائنات چقدر پویاست، این حوادث بسیار سریع روی می دهند و دیدن آنها درحال وقوع بسیار دشوار است.میادین آهن ربایی بسیار قوی
ستاره های کوتوله سفید، بطور معمول با ستاره های دیگر جفت می شوند و هیدروژن را از این ستاره ها دریافت می کنند. وقتی گاز هیدروژن با سطح داغ کوتوله سفید برخورد می کند، اتم های هیدروژن با هلیوم ترکیب و سبب انفجار می شوند، این حادثه به نام نواختر شناخته می شود.
ناتالی دگنار استادیار دانشگاه آمستردام نیز در اطلاعیه ای می گوید: چنین انفجاری می تواند کل سطح کوتوله سفید را بسوزاند و آنرا برای چند هفته روشن کند. نواختر کوچک از نواختر معمولی کوچک تر است و تنها چند ساعت دیده می شود. انفجارهای نواختر روی سطح کوتوله سفید روی می دهد که میادین آهن ربایی قوی دارد و مواد را به قطب های ستاره می فرستند. این وضعیت موجب می شود ترکیب هیدروژن و هلیوم بیشتر در قطب های آهن ربایی روی دهد.


منبع:

1401/02/04
09:18:53
5.0 / 5
932
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد